Folytatódik az Obama–Clinton-párbaj

A demokratáknál nem, a republikánusoknál hozott áttörést a szuperkedd, az Egyesült Államok elnökjelölt-választási folyamatának legmozgalmasabb napja, amelyen 24 államban és Amerikai Szamoán rendeztek előválasztásokat és jelölőgyűléseket. Hillary Clinton és Barack Obama továbbra is fej fej mellett küzdenek, míg John McCain gyakorlatilag behozhatatlan előnyre tett szert riválisaival, Mitt Romney-vel és Mike Huckabee-vel szemben.

2008. 02. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Barack Obama. Illinois demokrata szenátora 1961-ben született, közgazdász és jogász végzettséget szerzett. Különlegességét az adja, hogy apja kenyai, és családjuk hosszú időt töltött külföldön, többek között Indonéziában, ahol Obama iskolába is járt. 2004-ben tűnt fel az országos politikában, amikor az akkori demokratajelölt-állító pártkongesszuson beszédet mondott. Ugyanabban az évben Illinois szenátorává választották a washingtoni törvényhozásba. A vezető jelöltaspiránsok közül egyedüli, aki az iraki háború ellen szólalt fel 2003-ban. 2006-ban Grammy-díjat kapott az Álmok apámtól című könyvének hangoskönyv-változtáért: az önéletírásban elismeri, hogy tinédzserkorában kipróbálta a marihuánát és a kokaint. Liberális abortuszügyben. A munkavállalói réteget célozná adócsökkentésekkel. Szövetségi szintű egészségügyi rendszert hozna létre, amely lefedné a biztosítással nem rendelkező állampolgárokat is.

Hillary Clinton. A 42. amerikai elnök, Bill Clinton feleségeként, a férje hűtlenségét eltűrő asszonyként vált ismertté világszerte, bár az is tény, hogy tevékenyen részt vett a politika alakításában 1993 és 2000 között. Az 1947-es születésű, közgazdász és jogász végzettségű, metodista Clinton vezette azt a kísérletet, amellyel a demokrata kormányzat új egészségügyi rendszert kívánt bevezetni, igaz, ez a törvényhozásban elbukott. 2000-ben kezdett férjétől független politikai karrierbe, amikor nagy többséggel New York állam egyik szenátorává választották. 2006-ban újabb mandátumot nyert el. Liberális az abortusz kérdésében. Segélyekkel kezelné az ingatlanpiac összeomlása miatt kialakult helyzetet. Minden amerikai számára elérhető egészségbiztosítási rendszert hozna létre, és növelné a munkaadók ez irányú kötelezettségeit. 2003-ban az iraki háború mellett szavazott, ma az állítja, hogy „másként szavazott volna, ha tudta volna azt, amit ma”. A fokozatos kivonulás híve.

John McCain. Arizona 1936-ban született republikánus szenátora a mezőny igazi veteránja, aki 2000-ben a jelenlegi elnök, George W. Bush ellenében indult már az elnökjelöltségért, sikertelenül. Az amerikai haditengerészeti akadémián (az úgynevezett „kenu egyetemen”) repülőtisztként végzett, és a Forrestal, majd az Oriskany repülőgép-hordozó fedélzetéről felszállva részt vett Észak-Vietnam bombázásban. 23. bevetésén, 1967-ben lőtte le a kommunista ország légvédelme A–4-esét, katapultált, hat évig volt hadifogoly, ahol embertelen kínzásokban volt része. 1983-ban lett képviselő, majd 1986-ban szenátor. A kilencvenes években sokat tett azért, hogy az Egyesült Államok felújítsa kapcsolatát Vietnammal. Ellenzi az abortusz törvényi liberalizálását. A társasági adó csökkentésével adna lendületet a gazdaságnak. Ellenzi a szövetségi szintű egészségbiztosítási rendszer életre hívását. Támogatta a Bush-kormány csapaterősítési politikáját Irakban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.