Hiába a lakossági áldozatvállalás?

Elsősorban a magyar gazdaságban tapasztalható bizonytalanság és kiszámíthatatlanság növeli annak kockázatát, hogy drágább kamatfelárakkal juthatunk kölcsönökhöz külföldi befektetőktől – állapítja meg a svájci UBS bank legfrissebb elemzése. Szakértők szerint mivel az amerikai jelzálogpiaci értékpapírokból hazánkban szinte egyáltalán nem vásároltak, ezért az ország kitettsége egyértelműen a gyenge gazdasági mutatóknak köszönhető.

2008. 02. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azok az országok, illetve azok az adósok, amelyek külső forrásokból finanszírozzák a gazdasági fejlődést, most vagy nem kapnak finanszírozást, vagy csak lényegesen drágább kamatok mellett – jelentette ki Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke a köztelevízió tegnap reggeli adásában. Erdei szerint ez a probléma közvetlenül is érintheti a magyar vállalkozókat és a lakosságot, mert „a pénz megdrágult, az eddigi források csak drágábban lesznek elérhetők”. Erdei ugyanakkor kiemelte: bár csak nagyobb felárral tudunk hiteleket felvenni, a bankoknak fizetendő törlesztőrészletek emelkedésével mind devizában, mind forintban „az elviselhetőség mértékéig kell csak számolni”.
A hitelek árának növekedésével kapcsolatban szakértők kiemelik, hogy az országnak nyújtott külföldi kölcsönök adóskockázati mutatója (CDS), vagyis a nem fizetési kockázat lehetőségét fedező költségek jelentősen megemelkedtek. Ilyen mértékű növekedés utoljára 2006 nyarán volt tapasztalható, a Gyurcsány-csomag bejelentését követően. A portfolio.hu elemzői szerint meglepően nagy a magyar állam nem fizetési kockázata, amely a külső világgazdasági okokon kívül egyértelműen a kedvezőtlen hazai vállalati, illetve állami hitelpiaci megítélésnek tudható be. A külföldi pénzpiacokon ugyanis óriási bizalmatlanság alakult ki a hitelválság következtében, és a befektetők most világszerte újraárazzák az egyes országok kockázatait. A csökkenő kockázatvállalási hajlandóság miatt most nagyon sokan a biztosabbnak tekintett befektetések felé fordultak, ami összességében kedvezőtlenül érintheti hazánkat is. A Calyon bank elemzése szerint például a forint „erősen ki van téve a globális kockázatvállalás ingadozásának: a pénzintézet szakértői szerint a forint a gyenge magyar makrogazdasági alapok miatt is „szenved”.
A piacokat jellemző abszolút bizonytalanság és bizalmatlanság miatt a svájci UBS bank is újraértékelte a különböző országok gazdaságait: a legkedvezőbbek között Oroszország és Lengyelország szerepel, míg hazánkat lefelé minősítette a svájci befektetőház. A UBS stratégái alapvetően azokat a piacokat ajánlják befektetési célpontként, ahol viszonylag kedvező makrogazdasági környezetet lehet találni. Hazánk lefelé súlyozása felveti a kérdést, hogy a megszorítások és a lakosság áldozatvállalása hiábavaló volt-e egy olyan környezetben, ahol a nadrágszíjmeghúzás nem párosul kiszámítható és megbízható gazdaságpolitikával, amely a befektetőknél elsődlegesen számítana.
A bankok és a pénzpiacok a bizonytalanságtól talán még jobban tartanak, mint a biztos veszteségektől – fogalmazott lapunknak Blahó Levente, a Raiffeisen Bank elemzője, hangsúlyozva, hogy a kamatfelárak utóbbi időben bekövetkezett növekedése Magyarország esetében nem a rossz jelzálogpiaci részvények itthoni szétterítettségének, hanem sokkal inkább a magyar gazdasági bizonytalanságnak köszönhető. Blahó utalt arra is, hogy a hitelek megdrágulása az országba befektetni szándékozók megnövekedett kockázati kilátásait is tükrözik.
Emlékezetes: a makrogazdasági egyensúlytalanságokra és az árfolyamkockázatra hivatkozva rontotta le a Coface Hungary hitelbiztosító 2006-ban a magyar cégek fizetőképességét tükröző besorolását is. Ezzel hazánk kikerült a többek között Portugáliát, Csehországot és Észtországot is tartalmazó, A2-es rövid távú vevőkockázati besorolási körből, és A3-as besorolást kapott, ami azt jelenti, hogy még éppen elfogadható szinten van a vállalati fizetésképtelenségi ügyek száma. Hazánk így egy csoportba került Szlovákiával, Lengyelországgal és Litvániával. A Standard & Poor’s Hitelminősítő ugyanakkor hazánkat Szlovákiánál rosszabb, BBB plusz kategóriában jegyzi.

IMF: Romló kilátások. Jelentősen rontott gazdasági kilátásain a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kedd este kiadott előrejelzésében, amely a világgazdaság 4,1 százalékos fejlődésével számol. Három hónapja még 4,4 százalékot mutatott. A romlás elsősorban az Egyesült Államok várható teljesítménycsökkenésének tudható be: 2008-ra az IMF mindössze másfél százalékos GDP-növekedéssel kalkulál, bár ősszel még 2,2 százalékot jósolt. Kína esetében a tíz százalék körüli bővülés prognosztizálható, míg az afrikai országok esetében hétszázalékos lesz a növekedés. Az eurózóna kilátásai is romlottak: a meggyengült üzleti és fogyasztói bizalom miatt 1,6 százalékos élénkülést tart reálisnak a valutaalap. Kelet-Közép-Európára 4,6 százalékos fejlődést jósol a szervezet, hazánk ennek csak közel a felét lesz képes teljesíteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.