Magyar oázis

Munkatársunktól
2008. 02. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Senki ne mondja, hogy nem lehet törvényt hozni a magyarok kettős állampolgárságáról, ha Horvátország és Szerbia is megadja – véli Muratovics Irma asszony, a Szarajevóban működő magyar egyesület (HUM) elnöke. Pedig az anyaországgal fenntartott kapocs – mint minden kisebbség esetében – a túlélés záloga lehet.
A bosnyákok, a horvátok és a szerbek közötti kötélhúzás árnyékában az itt élő háromszáz főnyi magyar közösségre ugyanis nem jut idő, és főleg pénz nem. Bár az egyesület több éve köröz a helyi politikusok körül, jellemző, hogy csak 2006-ban írták ki az első, rájuk is vonatkozó pályázatot. Szarajevó polgármestere kétszer is médiaattrakciót csinált találkozójukból, és a csillagokat is hajlandónak tűnt odaígérni az égről, ám a HUM pályázatára hivatalos válasz sem érkezett. Támogatásra így csak Magyarországról számíthatnak. A magyarországi pályázatok nagy része azonban programokra szól, a fenntartási költségekre nem ad pénzt. A magyar kormányzat által 2006-ban megszüntetett Ilylyés Közalapítvány még hallgatott a kérésükre, a Szülőföld Alaphoz azonban egyelőre nem fordulhatnak. Folyamodtak már segítségért az oda látogató Sólyom Lászlóhoz és Szili Katalinhoz is.
– Nekünk ez az egyedüli hely – mondjam, oázis? – ahol összegyűlhetünk, hogy beszélgessünk és hallgassuk a magyar nyelvet, hogy ne felejtsük el, honnan jövünk – mutat körbe Muratovics asszony a szűk helyiségen, amelyet könyvektől és videokazettáktól roskadozó szekrénysor szegélyez. A művek nagy része adomány az egyesület mindennapi működéséhez. Nyelvtanulási lehetőség nem is igen van más a helyi magyarok számára, mint a könyv- és videokölcsönzés. Magyar egyesület Banja Lukában is van. A két város magyar közössége együtt jelenteti meg az Új Dobos című folyóiratot. Az egyre apadó pénzből az évi egy-két lapszám kiadására, iroda fenntartására is alig futja.
Az egyesület elnök asszonya szerint a mindennapi élet sodrása sokakat eltávolított már identitásától az egyesület születése, 1993 óta. A háború alatt és után sokan menekültek el és ragadtak külföldön. Szarajevóban ma a magyarok mintegy fele tagja az egyesületnek, de csak ötvenen vesznek részt közös életükben. A HUM-nak így égető szüksége van minden segítő kézre, amely átnyúl a schengeni vasfüggönyön, és újra felébreszti az emlékezetet.
Ezután az egész országot szorító szegregációról mesél. Arról, hogy Szarajevótól alig száz kilométerre lévő játszótereken, a Szerb Köztársaságban vakációzó magyar gyerekeket nem ritkán éri a kékszemű, hitetlenkedő kérdés: „Te tényleg muzulmánokkal jársz egy iskolába?”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.