Politikai patthelyzet Prágában

Akárcsak öt éve, ismét belpolitikai feszültségektől terhes légkörben tart együttes ülést ma a cseh parlament két háza, hogy megválassza Csehország új köztársasági elnökét. Ketten versenyeznek a legmagasabb közjogi méltóságért: Václav Klaus eddigi államfő a Polgári Demokrata Párt (ODS) jelöltjeként és a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) által támogatott, cseh és amerikai állampolgárságú Jan Svejnar közgazdászprofesszor.

Somogyi Mátyás
2008. 02. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Prága)

Friss felmérések szerint a két jelölt esélye kiegyensúlyozottnak mondható, jóllehet, a Klausszal rokonszenvezők száma néhány százalékkal meghaladja ellenfele népszerűségét. Az utóbbi napokban mindkét jelölt a parlamenti pártok frakcióülésein tett kísérletet a képviselők, illetve szenátorok támogató voksainak elnyerésére.
Az államfőválasztás előtti parlamenti patthelyzet politikai elemzők szerint nemcsak súlyos kormányválságot, de alkotmányos krízist is előidézhet. A cseh politika számos szereplője úgy látja, a köztársaságielnök-választás méltósága forog kockán. A választási csatározások legutolsó szakaszában drámai fejlemények tették eseménydússá a politikai küzdőteret. Oknyomozó újságírók kiderítették, hogy Klaus kancelláriavezetője a napokban titokban találkozott a Paroubek-vezetéssel egyáltalában nem rokonszenvező Milos Zeman szociáldemokrata expártelnök mind máig nagy befolyású főtanácsadójával, aki nyíltan Klaus mellett agitál a szocdem képviselők körében.
Tovább bonyolódott az amúgy is kusza helyzetkép attól, hogy a koalíciós Zöldek Pártja az államfőválasztás titkos vagy nyilvános módjának kérdésében megváltoztatta álláspontját, és a nyilvános szavazás mellett döntött.
Ezzel a zöldek felsorakoztak a szociáldemokraták, a koalíciós kereszténydemokraták (KDU– CSL), s valószínűleg a kommunisták mellé. Közben a képviselőház szervezőbizottsága is a nyilvános szavazás mellett döntött. A szenátus, amelyben az ODS van többségben, a titkos szavazás mellett kötelezte el magát. Mivel sem a szociáldemokraták, sem az ODS – legalábbis eddig – nem kíván változtatni álláspontján, felértékelődik a kommunista párt képviselőházi frakciójának szerepe. Ugyanis a huszonhat tagú frakció voksolása döntően befolyásolhatja mind a választási módról való döntést, mint magának az államfőválasztásnak a kimenetelét.
Ha első nekifutásra sem választanak államfőt, akkor tíz nap múlva tartanák a következő voksolást. Miloslav Vlcek házelnök szerint megtörténhet, hogy a sikertelen kísérletek következtében az alkotmánybíróság elé kerül az államfőválasztás kérdése. Václav Klaus úgy véli, a procedurális problémák miatt előfordulhat, hogy az első együttes ülésen nem is kerül sor szavazásra.
A szociáldemokrata pártból kivált és a koalíciót támogató két független képviselő bejelentette: Klausra adják szavazatukat. Voksuk, különösen egy esetleges harmadik fordulóban akár a választás végkimenetelét döntheti el.

Három forduló. A hatályos alkotmány értelmében a parlament két háza együttes ülésen választja meg a köztársasági elnököt, akinek megbízatása öt évre szól. Az államfőválasztást a képviselőház elnöke hívja össze, s az ő joga a dátum végleges meghatározása is. A választáskor három fordulóra van lehetőség. Az első két fordulóban külön-külön, míg a harmadikban már együtt szavaz az alsó- és a felsőház. Államfőjelölteket a parlamenti pártok képviselői és szenátorok jelölhetnek. Minden jelölt mögött legalább tíz honatyának kell állnia. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.