Ha külföldre megyünk, a nemzetközi barangolás, divatos angol szóval élve: a roamingszolgáltatást telefonbeszélgetésre és internetezésre is igénybe vehetjük. Míg azonban a telefonbeszélgetéseknél az unió elvárásainak megfelelő, csökkentett roamingdíjszabást vezettek be a szolgáltatók tavaly, a mobiltelefonon vagy laptopon keresztül zajló adatforgalom – internetezés, wapolás, mms-üzenetek küldése, fogadása – tarifái inkább a csillagos éghez közelítenek, mintsem a szolgáltatás valós értékéhez.
Néhány weboldal letöltéséhez, vagy az e-mailek elolvasásához elég néhány perc, az adatforgalom pedig igen alacsony. A felhasználó idehaza ezért nem fizet többet néhány száz forintnál, ám ha mindezt külföldön teszi, akkor mélyen a pénztárcájába kell nyúlnia. Így járt Rab Endre vállalkozó is, aki mindössze 113 megabyte-os adatforgalmat bonyolított le Németországban laptopján, és ezért szolgáltatója, a T-Online az egyébként 2 gigabyte-nyi – hazai – adatforgalmat magába foglaló 2895 forintos havidíjon felül 135 840 forintot követelt. A társaság hajthatatlan volt, így az ügyfél kénytelen-kelletlen fizetett.
– Az érthető, ha a külföldön végzett internetezés a hazai előfizetés többszörösébe kerül, de esetemben a 780-szoros ár felháborító – fogalmazott érdeklődésünkre a 3G/HSDPA-előfizetéssel rendelkező Rab, aki a számlázás mikéntjével kapcsolatban is kifogásokat emelt: a rendkívüli összegről a társaság hóközi számlát küldött, amelyben rádiótelefon-szolgáltatás jogcímen követelték az összeget, a rendes havi számlán pedig ugyanez már az internetezésként (GPRS) szerepelt.
Az esettel kapcsolatban megkerestük a T-Online-t is. A társaság sajtótitkársága sietett tisztázni, hogy a 3G/HSDPA technológia, s nem szolgáltatás, ám a számlán ez utóbbit kell feltüntetni, ami jelen esetben a GPRS. Ez az elérhető lefedettségtől függően különböző mobilhálózati technológiák igénybevételével érhető el. A fő problémával, vagyis a horribilis számlával kapcsolatban a cég közölte: a külföldi adatroaming díjai ma még valóban jelentősen eltérnek és magasabbak a külföldi telefonálás díjainál, de dolgoznak az árak mérséklésén.
A fenti eset nem egyedi. A telekommunikációs tanácsadással foglalkozó Sciamus Kft. kimutatása szerint akár 37 500 forintot is kifizethet egy magyar mobil-előfizető egy egyperces külföldi internetezésért. Mint azt Bedő Erik, a társaság ügyvezető igazgatója a távirati irodának elmondta, számos ügyfelük panaszkodik arra, hogy több százezer forintos adatszámlát kap, miután Európában internetezett. A Sciamus számításai a három magyar mobilszolgáltató adatain alapulnak, eszerint átlagosan nettó 2000 és 3000 forint közötti összegért 5 gigabyte belföldi forgalomra lehet szert tenni, addig külföldön a díjak megabyte-onként 1500 és 2500 forint között mozognak, azaz fajlagosan kétezerszer, ötezerszer drágábban, mint belföldi használatnál.
Az adatromaingdíjakkal kapcsolatban a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) is megszólalt. Takács Péter, a hírközlési fogyasztói jogok képviselője tegnapi sajtótájékoztatóján azt közölte, hogy unió hamarosan megfogalmazza elvárásait, ami minden bizonnyal az árak mérséklésére fog vonatkozni. – A szolgáltatók meglovagolják azt, hogy ezen a piacon hiányzik a szabályozás. A tarifák csakis ezért ilyen magasak, az adatroaming-szolgáltatás ugyanis nem igényel pluszeszközöket – fogalmazott Takács, hozzátéve: a helyzet Európa-szerte hasonló, mint hazánkban, ezért uniós korlátozás várható, remélhetőleg még az idén.
Hangos szerződések. A hírközlési hatóság fogyasztói jogi képviselőjéhez érkező panaszok kétharmadát a telefonon keresztül érkező ajánlatok, és az ebből születő szerződések kapcsán fogalmazzák meg az ügyfelek. Takács Péter a távközlési szolgáltatók által kínált szerződésekkel kapcsolatban közölte: elvárják, hogy a szolgáltatók egy csomag megvásárlásakor egyértelműen közöljék, tartozik-e hozzá hűségnyilatkozat. A másik elvárás, hogy a hűségnyilatkozat ne hosszabbodjon meg automatikusan. Takács emellett kitért a hirdetett és garantált internet-sávszélesség közötti – olykor tetemes – különbségre is, amit mérsékelni igyekeznek.
Hasznos ez a Škoda Enyaq
