Giuseppe Archimboldo (1526– 1593), a manierizmus korszakának izgalmas festője alkotásaiból nyílik nagyszabású kiállítás holnap a bécsi Kunsthistorisches Museumban. A tárlatot, amelynek koncepcióját Sylvia Ferino, a Kunsthistorisches Museum olasz reneszánsz gyűjteményének kurátora dolgozta ki, Bécs előtt a párizsi Musée du Luxembourgban rendezték meg 2007 szeptembere és 2008 januárja között. A kiállítás külön érdekessége, hogy noha a művészt saját korában is ünnepelték meglepő, növényekből, gyümölcsökből, állatokból vagy éppen könyvekből komponált képei miatt, alakját ma is a titokzatosság veszi körül. Pályáját szülővárosában, Milánóban kezdte, ahol fiatal alkotóként a dóm üvegablakain és más egyházi megrendeléseken dolgozott mindaddig, míg 1562-ben Bécsbe nem hívta I. Ferdinánd császár legidősebb fia, Maximilian. Itt, illetve Prágában huszonöt évig dolgozott II. Maximilian, majd fia, II. Rudolf udvari festőjeként, mígnem 1587-ben visszatért Milánóba. Amellett, hogy megfestette a császári család tagjainak arcképét, udvari ünepségek rendezőjeként és tervezőjeként is dolgozott. Tervezett címereket, faliszőnyegeket és ruhákat, megörökítette természeti megfigyeléseit. A kiállítás egyik célkitűzése, hogy érzékeltesse azt a sajátos kötődést természet, tudomány és művészet között, amely Archimboldo művészetében megjelenik.
Hírnevét egyik évszakokat ábrázoló, 1563-as sorozatával alapozta meg, hogy azután évszázadokra elfeledjék, s csak a huszadik században, a dadaisták és a szürrealisták fedezzék fel újra. Az első fejeket ábrázoló, Évszakok című sorozat fennmaradt három darabjából kettő szerepel a kiállításon, a Nyár és a Tél, mindkettő a Kunsthistorisches Museum tulajdona. A későbbi, 1573-ban festett változat a Louvre-ból érkezik a kiállításra. Az előbbi sorozatokat egy további, 1566-ban született széria is kiegészíti, ezen az elemek, a Tűz, a Víz, a Levegő és a Föld jelennek meg. Mindegyik fej azonos elv alapján készült: a témának megfelelő növények, állatok, tárgyak kerültek egymás mellé anélkül, hogy a felület egyetlen részecskéjén megjelenne a fej a maga naturalisztikus valóságában. Négy rendkívül érdekes kompozit fej és hét realisztikus portré, valamint számos ötvöstárgy a Kunsthistorisches Museum gyűjteményéből kerül az időszaki kiállításra.
A kiállított anyag másik felét tizenkét ország múzeumaiból, magángyűjteményeiből kölcsönözték az Archimboldo művészetét első alkalommal monografikus igénnyel bemutató tárlatra, amely június 1-jéig várja az érdeklődőket Bécsben.
Lesz-e magyar aranyeső a grúziai vívó-világbajnokságon?
