Zsidó kárpótlás: új fejezet

A magyar kormány decemberben átutalt 2,3 milliárd forint kártalanítást a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (Mazsök) számlájára. Az összeg előleg, a kormány ugyanis további tételekkel adósa a zsidó kártalanításokat kezelő szervezetnek.

2008. 02. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Október végén határozott a kormány arról, hogy vegyes bizottságot hoz létre a magyar állam és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) közötti kártalanítási tárgyalások folytatására. A kabinet és a Mazsihisz megbízottai ezt követően szerződést írtak alá, de nem a végérvényes összegről, hanem az állam által előlegként átutalandó kártalanításról. Feldmájer Péter, a Mazsihisz elnöke azt mondta: a kormány vállalta, hogy öt év alatt 21 millió dollárnak megfelelő öszszeget fizet előlegként. Az első három évre szóló 12,6 millió dollárnak megfelelő 2,3 milliárd forint decemberben megérkezett a zsidó kárpótlási vagyont kezelő Mazsöknek a Magyar Államkincstárnál vezetett számlájára. Feldmájer szerint a további előleg kifizetése a következő két évben válik esedékessé. Szerinte a pénzt a holokauszttúlélők támogatására fordítják. Feldmájer közölte, a kártalanítást a párizsi békeszerződés alapján elfogadott 1947. évi 25. törvény, az Alkotmánybíróság 1993. évi határozata és az 1997. évi 10. törvény alapozza meg. Mint mondta, a kormány a Horn-kabinet idején csak részben adott kártalanítást azokért a zsidó vagyoni javakért, amelyek a holokauszt után uratlanná váltak, mert a vészkorszak idején elpusztított embereknek nem volt hozzátartozójuk. Az Antall-kormány idején tehát senki nem élhetett kárpótlási igénnyel. Az értékeket a magyar állam örökölhette. A Horn-kabinet részleges kárpótlásként hét ingatlant és négymilliárd forint értékű kárpótlási jegyet adott az uratlan vagyonért, utóbbi tételt életjáradékra változtatták át, és szétosztották 20 ezer holokauszttúlélő között.
A Mazsihisz elnöke közölte: a kárpótlások további összegeit a zsidó élet fellendítésére szeretnék fordítani, hogy nagyjából olyan helyzetet teremtsenek, amilyen az 1940 előtti időkben jellemző volt. Vagyis az iskolai oktatást, a szabadidő kulturált eltöltését támogatnák, például biciklitúrák szervezését tennék lehetővé. Hozzátette: a tárgyalásokat a vegyes bizottságban folytatják, a megállapodást véglegessé teszik. Az előlegről szóló szerződést Hiller István oktatási miniszter írta alá, ám a konszenzus létrejötte nem az ő személyén múlt. A mindenkori kormányfő dönti el, miként alakuljanak a folyamatok – fogalmazott az elnök.

Alkotmánysértő mulasztás. A T. Ház máig nem alkotta meg azt a törvényt, amely alapján a magyar államnak kárpótolnia kellene a Felvidékről kitelepített hajdani magyar állampolgárokat. Az alkotmányellenes mulasztás 1997 óta áll fenn.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.