Tavaly szeptemberben, Gyurcsány Ferenc pekingi látogatása során írta alá Magyarország és Kína azt a megállapodást, amely az úgynevezett China Brand Trade Center (CBTC) létrehozásáról szól. A projekt szerint több ezer kínai cégnek adna helyet a XV. kerületben lévő Asia Centerben megvalósuló bemutatóközpont, hogy azok hazánkból hódíthassák meg az európai uniós piacot. Ugyan az ötvenmillió eurós bővítésre váró Asia Center és a szomszédos China Mart bérbevételéről már megszületett a szerződés a kínai kereskedelmi minisztériummal, az első kétszáz cég ez idáig mégsem érkezett meg. Holott az illetékesek ezt tavaly szeptemberben már beharangozták.
A kínaiak elmaradásának okairól csak találgatnak a piacon. Nem tudni, vajon a készpénzt is tartalmazó kormányzati támogatást, munkahely-teremtési hozzájárulást és adókedvezményeket nyújtó ösztönző csomagot tartják kevéssé vonzónak a tőkeerős külföldiek, vagy más okból csúszik a központ tényleges megvalósulása. Mint korábban megírtuk, lapunkhoz eljutott olyan minisztériumi találgatás is, miszerint a hatóságok ellenőrzési rendszerének alacsony hatásfoka is hozzájárult ahhoz, hogy Magyarországot szemelték ki európai bázishelyül a kínai cégek. Ami – tekintettel a közelmúlt szigorú razziasorozataira, a józsefvárosi piac távol-keleti hamis termékekkel kereskedőinek többszörös lebukásaira – mostanra esetleg megváltozott.
Az illetékesek szerint mindenesetre minden a legnagyobb rendben van. – Nincs késlekedés, az ezzel kapcsolatos híresztelések hamisak – mondta lapunknak a magyar–kínai gazdasági kapcsolatokért felelős miniszterelnöki megbízott. Huszty András szerint a kereskedelmi központ előkészítése a korábban meghatározott ütemben zajlik. Mostanában folyik a cégek kiválasztása Kínában, s minden jel arra mutat, hogy az eredeti tervek szerint a jövő tavaszi nyitás megtörténik. Huszty zat is elmondta, a projekt nagyságrendje miatt a kabinet különös figyelmet fordít arra, hogy a szükséges engedélyeket gyorsan és zökkenőmentesen biztosítsák a kínaiaknak. A korábban beígért könynyített vízumügyintézés kapcsán ugyanakkor megjegyezte: „Amióta hazánk tagja a shengeni rendszernek, az európai normákat kell követnünk.”
Ennél későbbi indulásról tájékoztatta a Magyar Nemzetet az Asia Center üzletfejlesztési igazgatója. Soós Esztertől megtudtuk: mára elkezdődtek az egyeztetések a beruházás második ütemével kapcsolatban, zajlik a tervek, engedélyek véglegesítése, s majd csak ezután, vagyis 2009 közepén indul az építkezés. – Reálisan 2011 végére készen vagyunk – mondta az igazgató, hozzátéve, a kínai fél munkáját figyelemmel kísérik mind a magyar, mind a kínai kormány megfelelő szintű szervezetei. Mint mondta, az idevágyó kínai cégeknek Magyarországon kell majd új társaságot bejegyezniük.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban