Fordulat Kijevben, lemondanak az ukránok a Krímről?

Andrij Jermak, az ukrán Elnöki Hivatal vezetője szerint 2025-ben véget érhet az orosz–ukrán háború, amennyiben a konfliktus előtti, 2022. február 23-i állapotokat helyreállítják. Ez egyúttal azt is jelentené, hogy Ukrajna lemond a Krímről, amely kapcsán eddig hajthatatlan volt az ukrán vezetés. Washington viszont már korábban jelezte, hogy a Krím elvesztését véglegesnek tekinti.

2024. 11. 28. 7:28
A februári állapotok visszaállítása azt is jelentené, hogy Ukrajna nem követelné a Krím visszacsatolását, amelyet Oroszország 2014-ben annektált.
A februári állapotok visszaállítása azt is jelentené, hogy Ukrajna nem követelné a Krím visszacsatolását, amelyet Oroszország 2014-ben annektált. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Andrij Jermak a svéd Dagens Industri lapban írt cikkében vázolta fel a háború lezárásának lehetőségeit. Az ukrán békekezdeményezés kulcsa Volodimir Zelenszkij öt pontból álló győzelmi terve, amely többek között Ukrajna NATO-tagságának előmozdítását, a fegyverszállítások korlátozás nélküli növelését és nem nukleáris elrettentő csomag bevezetését foglalja magában. A terv szerint a háború akár már a jövő évben befejeződhetne, ha Oroszország is hajlandóságot mutat a tárgyalásokra.

Jermak hangsúlyozta, hogy a béketárgyalások alapfeltétele az, hogy az orosz csapatok visszavonuljanak a 2022. február 23-i vonalak mögé. Ez a dátum az orosz–ukrán konfliktus új szakaszának, a teljes körű inváziónak a kezdetét jelöli. 

A helyzet visszaállítása ezen időpontig a további rendezés kiindulópontja lehetne

– fogalmazott.

A februári állapotok visszaállítása azt is jelenti, hogy Ukrajna nem követeli a Krím visszacsatolását, amelyet Oroszország 2014-ben annektált. Ez a megközelítés éles váltás lenne az eddigi ukrán állásponthoz képest, amely szerint nem adnák fel a félszigetet. 

Washingtonban mindenesetre egyes vélemények szerint a félsziget végleg Oroszországé. Bryan Lanza, Donald Trump tanácsadója nemrégiben kijelentette, hogy „a Krím elveszett”, és az Egyesült Államok inkább a mielőbbi béke megteremtésére összpontosítana.

Jermak szerint az orosz katonai mozgósítás, az Észak-Koreából érkező kontingensek telepítése, valamint a Dnyipro elleni hiperszonikus rakétatámadások azt mutatják, hogy Moszkva továbbra is az eszkalációban érdekelt. Az ukrán vezetés ezért hangsúlyozza, hogy a katonai támogatás és a szankciók szigorítása továbbra is elengedhetetlen.

Jermak a háború 1000. napját értékelve arra szólította fel Európát, hogy építsen ki egy új, megbízható biztonsági struktúrát, amely képes hosszú távon garantálni a békét és a stabilitást. 

Ehhez az északi és balti államok, valamint Lengyelország támogatását kiemelkedő fontosságúnak nevezte.
A konfliktus rendezése Jermak szerint csak akkor lehetséges, ha Moszkva valódi hajlandóságot mutat a békére. Ehhez azonban először Ukrajnának kell olyan pozícióba kerülnie, amely lehetővé teszi számára a feltételek diktálását. A helyzet megoldása továbbra is kétséges, de az ukrán fél egyre inkább nyitottnak mutatkozik a kompromisszumos megoldásokra – még akkor is, ha ezek jelentős engedményeket követelnének.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán tisztek társaságában. (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.