Washington szerint a Krím végleg elveszett

Donald Trump megválasztott elnök egyik vezető tanácsadója szerint az új adminisztráció Ukrajna-politikájának középpontjában a béke elérése áll majd, nem pedig az oroszok által megszállt területek visszaszerzése. Ez jelentős irányváltást jelezhet előre az amerikai külpolitikában.

2024. 11. 09. 17:38
A Fehér Ház
A Fehér Ház Fotó: NurPhoto via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Donald Trump megválasztott elnök egyik vezető tanácsadója, Bryan Lanza a BBC-nek adott interjújában kijelentette, hogy az új adminisztráció Ukrajna-politikájának fókuszában a béke megteremtése áll majd, nem pedig az ország elvesztett területeinek visszaszerzése. Ez az álláspont jelentős elmozdulást jelezhet az Egyesült Államok eddigi Ukrajna-politikájához képest.

Donald Trump amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kezet fognak New Yorkban
Donald Trump amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kezet fog New Yorkban Fotó: AFP

Lanza, aki republikánus stratéga és Trump 2016-os kampányának tanácsadója volt, elmondta, hogy az új adminisztráció Volodimir Zelenszkij ukrán elnöktől egy „realisztikus békevíziót” fog kérni. 

Ha Zelenszkij elnök azzal áll elő, hogy csak akkor lehet béke, ha visszakapjuk a Krímet, akkor ezzel azt mutatja, hogy nem gondolja komolyan. A Krím elveszett

– fogalmazott Lanza.

A tanácsadó hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok célja nem a Krím visszaszerzése, hanem a béke megteremtése és az áldozatok számának csökkentése. 

Azt fogjuk mondani Ukrajnának: Mi a ti realisztikus békevíziótok? Nem győzelmi vízió, hanem békevízió. És kezdjünk el őszintén beszélni erről

– fejtette ki Lanza.

Trump a kampánya során többször is kijelentette, hogy „egy nap alatt” véget tudna vetni a háborúnak, bár a részleteket soha nem fejtette ki. Az új adminisztráció várhatóan szűk tanácsadói körrel fog dolgozni a béketárgyalások előkészítésén.

Lanza kritizálta a Biden–Harris adminisztráció és az európai országok Ukrajnának nyújtott támogatását is. Szerinte nem adtak elegendő eszközt és fegyvert Ukrajnának a háború megnyeréséhez a konfliktus kezdetén.

Az Egyesült Államok eddig Ukrajna legnagyobb fegyverszállítója volt. A Kiel Institute for the World Economy német kutatóintézet adatai szerint 2022 februárja és 2024 június vége között 55,5 milliárd dollár értékben szállított vagy ígért fegyvereket és felszerelést Ukrajnának.

Trump megválasztása után beszélt telefonon Zelenszkijjel, amelyen Elon Musk milliárdos is részt vett. Az ukrán elnöki hivatal forrása szerint a beszélgetés nagyon meleg hangvételű és kellemes volt, bár nem érintettek lényegi kérdéseket.

Az új amerikai külpolitikai irány jelentős változásokat hozhat az orosz–ukrán konfliktus kezelésében. Míg a Biden-adminisztráció Ukrajna területi integritásának helyreállítását támogatta, úgy tűnik, Trump inkább a mielőbbi békekötésre helyezné a hangsúlyt, akár területi engedmények árán is. Ez a megközelítés komoly vitákat válthat ki mind az Egyesült Államokban, mind pedig nemzetközi szinten.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.