Luxussá vált itthon a nyaralás

2008. 05. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyarok csaknem hatvan százaléka anyagi okokból egyáltalán nem vesz részt a belföldi idegenforgalomban – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal napokban közzétett elemzéséből. Nyaraló és személygépkocsi nélkül ugyanis kevesen engedhetik meg maguknak a hét végi vagy akár hosszabb kiruccanást, még az országhatáron belül is. A többnapos belföldi utazásokra vonatkozó adatok szerint a „saját anyagi helyzetét átlag felettinek ítélő” családoknak 2007-ben mindössze negyvenkét százaléka vett részt többnapos itthoni kiránduláson, bár ebben is meghatározó volt, hogy egy család rendelkezik-e saját nyaralóval, illetve autóval. A szűkös körülmények között élőknek csupán tizenegy százaléka engedhette meg magának a luxusszámba menő utazgatást legalább úgy, hogy kiskorú gyermekét iskolai táborba küldte. A kimutatások szerint ugyanakkor kevés esélyük van a gyesen, gyeden lévőknek és a nyugdíjasoknak, hogy idén bekapcsolódjanak a hazai turizmus körforgásába.
A turizmus, az életszínvonal és az életminőség közötti összefüggésekre engednek következtetni a regionális különbségeket tükröző adatok. Az ország elmaradottabb régióinak lakossága a turisztikai célú utazásoknak is kevésbé részese, mint az a fejlettebb országrészekben élők esetében tapasztalható. Bár a fővárosban és Pest megyében lakók körében is csak 34 százalék az utazók aránya, az ország többi területén még ennél is kevesebb: mindössze 18-23 százalék körüli volt.
Tavaly a magyarok fogyasztási kiadásainak 2,5-2,6 százalékát tették ki a nyaralásra elköltött pénzek, ami egészen pontosan 322 milliárd forintot jelent. Egy átlagos háztartás 29 ezer forintot költött tavaly öt- és annál többnapos utazásra, ez a budapestiek körében csaknem 40 ezer, az utazó háztartásoknál 65 ezer, míg a fővárosban 78 ezer forint volt. A társadalmi, gazdasági különbségek természetesen megmutatkoznak a turisztikai költésben is. Egy átlagos, személygépkocsit használó háztartás 47 ezer forintot fordított az év során hét végi utazásra, míg a többieknél ez nem érte el a 18 ezer forintot sem.
A legkedveltebb úti cél itthon még mindig a Balaton, az összes utazás 27-28 százaléka tavaly ide irányult, különösen a budapesti lakosság vette célba a tavat.
A magyar lakosság egyébként is alacsony, folyamatosan csökkenő reáljövedelme, a drasztikusan növekvő életfenntartási és energiaköltségek, az egyenetlen és túlzott adóterhelés már rövid távon is az utazásra fordítható jövedelmek beszűkülésével járnak – közölte lapunkkal a Magyar Turisztikai Egyesület. Országjelentésükben leszögezik: a statisztikák szerint a belföldi turizmus tavaly ugyan nőtt, ám ez látszólagos ellentmondást takar, mivel egyrészt a forgalom lassan kifullad, másrészt az a nagymértékű, üdülési csekkben megvalósuló burkolt állami támogatás, és nem a valós piaci mechanizmusok következménye. A szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy a Balatonra 2006-hoz képest tavaly mindössze 3,7 százalékkal több külföldi jött, hozzátéve: a magyar tenger a sokadik újrapozicionálás után 1,3 millió vendégéjszakával maradt el 2007-ben a 2000-ben mért értéktől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.