Ha az Európai Unió tagállamai vezetőinek kétnapos csúcstalálkozóját sokan a „válság” csúcsaként említették a lisszaboni szerződés írországi elutasítása nyomán, a tegnap délután tartott sajtókonferencián elhangzottakat követően a legtalálóbb jelző minden bizonynyal már a kudarc.
A tagországoknak ugyanis az ír elutasításra nem sikerült megoldást találniuk azonkívül, hogy októberben ismét tárgyalnak róla, s folytatják a ratifikációs folyamatot. Ám már most megjelent a második Damoklész-kard is az unió fölött a cseh alkotmánybíróság és parlament képében. Ami a törvényhozást illeti, Mirek Topolánek cseh miniszterelnök „100 koronát” nem tenne a pozitív eredményre.
Ami a bővítést illeti, a zavar szintén kellőképpen nagy: mind Nicolas Sarkozy francia elnök, mind Angela Merkel német kancellár véleménye szerint az EU a lisszaboni szerződés nélkül nem bővíthető. Merkel arra hivatkozott, hogy a jelenleg érvényben lévő nizzai szerződés 27 országban állapítja meg a tagállamok számát. Több kelet-európai résztvevő ugyanakkor úgy vélte, a tagállami várományos Horvátországot nem szabad odavetni az ír vétó első áldozatának. Párizsnak és Berlinnek ellentmondott az unió elnökségét jelenleg betöltő Szlovénia is, mondván, a válság nem befolyásolja a bővítést.
Annyi biztos, mondta Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök, hogy míg egyes országok esetében az Európai Parlamentbe küldhető képviselők számát a liszszaboni szerződés eltérően állapítja meg a jelenlegitől, addig ez Magyarország esetében nem jelent változást. Gyurcsány és Robert Fico szlovák miniszterelnök egyébként többször beszélgetett egymással a csúcson, de magyar kommentár szerint találkozójuk nem minősíthető hivatalos megbeszélésnek.
Itt van az "agyhalottnak" nevezett EP-képviselő válasza Magyar Péternek