Belga „félkormányfő”

Nem fogadta el Yves Leterme miniszterelnök lemondási kérelmét II. Albert belga uralkodó. A király maradásra kérte a kereszténydemokrata politikust, ám három „bölcset” nevezett ki a korlátozott hatáskörű miniszterelnök mellé.

2008. 07. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendszeresen éjfél előtt dől el Belgium sorsa, mint most is: csütörtökön, 22 óra 49 perckor hozta nyilvánosságra II. Albert Yves Leterme lemondását követő döntését, azaz maradásra kéri fel, de immár korlátozott jogkörrel. Az állam reformjával – azaz a nyelvileg kettéhasadt országrészek megnövelendő önállóságának intézményi kidolgozásával – immár három bölcs foglalkozik majd.
A reformot a flamand nyelvű többség követeli. A három bölcs közül kettő tapasztalt francia anyanyelvű: egyikük a 67 éves brüsszeli Francois-Xavier de Donnea, a másik pedig a 64 éves vallon Raymond Langendries. A harmadik bölcs a kis német ajkú közösség miniszterelnöke, Karl-Heinz Lambertz, akit kitűnő alkotmányjogászként is számon tartanak.
Kiválasztásuk azt mutatja, hogy sokkal inkább a nyelvi közösségek és nem a szövetségi intézmények játszanak majd fontos szerepet az államreform tárgyalásán, amelynek során Belgium szövetségi államból konföderális állammá alakulhat. Feltűnő viszont, hogy a „közvetítői kollégium” egyik tagja se flamand. Politikai elemzők szerint a király ezzel akarja az ország hatvan százalékát kitevő flamand lakosság tudtára adni: ezúttal a francia anyanyelvűeknek kell lépniük. II. Albert ugyanakkor azt várja Leterme-től, hogy „a párbeszéd esélyeit maximálisan mozdítsa elő”, tehát végül is egy flamand (maga a miniszterelnök) tartja a szemét a dialóguson. A bölcsek július 31-i határidőt kaptak javaslatuk kidolgozására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.