Rendszeresen éjfél előtt dől el Belgium sorsa, mint most is: csütörtökön, 22 óra 49 perckor hozta nyilvánosságra II. Albert Yves Leterme lemondását követő döntését, azaz maradásra kéri fel, de immár korlátozott jogkörrel. Az állam reformjával – azaz a nyelvileg kettéhasadt országrészek megnövelendő önállóságának intézményi kidolgozásával – immár három bölcs foglalkozik majd.
A reformot a flamand nyelvű többség követeli. A három bölcs közül kettő tapasztalt francia anyanyelvű: egyikük a 67 éves brüsszeli Francois-Xavier de Donnea, a másik pedig a 64 éves vallon Raymond Langendries. A harmadik bölcs a kis német ajkú közösség miniszterelnöke, Karl-Heinz Lambertz, akit kitűnő alkotmányjogászként is számon tartanak.
Kiválasztásuk azt mutatja, hogy sokkal inkább a nyelvi közösségek és nem a szövetségi intézmények játszanak majd fontos szerepet az államreform tárgyalásán, amelynek során Belgium szövetségi államból konföderális állammá alakulhat. Feltűnő viszont, hogy a „közvetítői kollégium” egyik tagja se flamand. Politikai elemzők szerint a király ezzel akarja az ország hatvan százalékát kitevő flamand lakosság tudtára adni: ezúttal a francia anyanyelvűeknek kell lépniük. II. Albert ugyanakkor azt várja Leterme-től, hogy „a párbeszéd esélyeit maximálisan mozdítsa elő”, tehát végül is egy flamand (maga a miniszterelnök) tartja a szemét a dialóguson. A bölcsek július 31-i határidőt kaptak javaslatuk kidolgozására.
Autósok ragadtak egy kompon Mohácsnál - videó