A finomítás művészete

Hanthy Kinga
2008. 08. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Én nem a beavatkozás vagy az előírás ellen harcolok, hanem a butaság ellen.” Nehéz vitatkozni Nádasdy Ádámnak ezzel a kijelentésével nyelvészeti írásainak ismeretében. A Magyar Narancsban Modern talking címmel közreadott tárcáinak olvasói tudják, nem hajlandó beállni a gyakran igencsak indulatos csatákkal zajló nyelvészháború egyik seregébe sem. Magányos harcos. És ebben a minőségében alighanem többet tett már a magyar nyelv működésének, szépségeinek és sajátosságainak megértetéséért, mint sokan, akik vaskos, a köznép számára emészthetetlen tanulmányokat bocsátanak ki a nyelvészeti Parnasszusról. Nádasdy ugyanis minden írásával azt bizonyítja, hogy a nyelvészet nem lehet valóságtól elrugaszkodott tudomány, hiszen mit sem ér, ha hiányzik mögüle az élő nyelv.
Bár a szerzőt elsősorban anglicistaként jegyzik, az ELTE angol nyelvészeti tanszékének fonológia- és nyelvtörténettanára, emellett gyakorló költő és műfordító, akinek mindennapi munkaeszköze a magyar nyelv, amelyet nemcsak használ, hanem szeret is. De ez önmagában még kevés volna ahhoz, hogy élvezetes nyelvészeti cikkeket, tanulmányokat írjon. Amiben elüt kollégáitól, az különleges észjárása. Játékosság, szellemesség és megfigyelőképesség, amelynek segítségével olyan jelenségeket is észrevesz, amelyeket mások említésre sem tartanak érdemesnek. A magyar nyelvtan olyan diszciplína, amely tökéletes talán sosem lesz, de javítani még lehet rajta bőven. Tele van látszólagos szabálytalanságokkal, rendhagyásokkal, amelyekre Nádasdy megkísérel magyarázatokkal szolgálni, gyakran nem is sikertelenül. A nyelvész feladata elsősorban a langue (nyelv) vizsgálata, vallja, és nem a parole-é (a beszédé), tehát nem az, hogy mit csinálnak vele a nyelvhasználók. Úgy tartja, a nyelv nem romlik, legfeljebb változik, mivel nem lehet kimutatni, hogy a változások révén létrejött formák rosszabbak, mint a korábbiak. Nem ítéli el a nyelvvédőket, csak azt tagadja, hogy a nyelvvédelem nyelvészeti kategória volna. A nyelvben létező jelenségek gyomlálása illemtanári, nem nyelvészi feladat. Ugyanakkor maga is részese a nyelvművelésnek, amelynek célja a nyelv finomítása.
E finomítás, a nyelv működésének pontosabb megértetése, a meglévő jelenségek magyarázata Nádasdy Ádám valódi célja. Ettől a törekvéstől válnak élvezetessé, igazi szellemi kalanddá írásai – nem csak a nyelvhez értők számára. Prédikál és szónokol című kötetében ezek olvashatók. A kritikusok elismerését jelzi, hogy a könyv felkerült a Magyar Narancs top 11-es könyvlistájának dobogójára, ahol rendszerint szépirodalmi művek tanyáznak. Mert valóban úgy forgatható, mint egy kitűnő olvasmány.
(Nádasdy Ádám: Prédikál és szónokol. Magvető Kiadó, Budapest, 2008. Ára: 2990 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.