Költő a Fehér-toronyban

Szepesi Attila
2008. 08. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jókai fantáziáját is megragadta a kassai költő és városbíró, Bocatius János romantikus története: novellát kanyarított a prágai Fehér-toronyból való szökéséről. Bocatius, a magyarországi latin nyelvű poézis egyik legnagyobb alakja, akit kortársai egyenrangú mesternek tartottak Janus Pannoniusszal, Hans Bock néven Alsó-Lausitz Vetschau nevű városkájában született 1569-ben. Apja német, anyja szorb, más szóval: vend. Wittenbergben tanult, és 1590 körül került hozzánk. Előbb Eperjesen volt iskolaigazgató, majd Kassa városbírája lett. Felesége, akinek fontos szerep jutott későbbi szökésében, Verancsics Antal érsek titkárának leánya, Belsius Erzsébet volt.
A városbíró poéta kálváriája akkor kezdődött, amikor Bocskai seregei megszállták Kassát, összehívták a korponai országgyűlést, és elhatározták: a világi választófejedelmekhez követeket küldenek, megmagyarázandó a hazai zavaros eseményeket. Bocatius Öt év börtönben című könyvében elmondja, hogyan esett rá Bocskai választása, s miért épp őt menesztette követül a Német-római Császárság pfalzi, szász és brandenburgi választófejedelméhez: a fő ok hithű protestantizmusa mellett a latin, a német és a cseh nyelvben való jártassága volt.
Az utazás – amely Bártfán, Krakkón és a sziléziai Neissén keresztül történt – nem nélkülözte a kockázatokat.
Ezt Bocatius jól tudta, mégsem volt elég óvatos. Nem vette észre, hogy nyomába eredt egy kétes alak, bizonyos Schlieff Antal kapitány az embereivel. Schlieffről tudni kell, hogy a császár előtt kegyvesztett és börtönviselt katona volt, aki mindenáron viszsza akarta szerezni az uralkodó bizalmát, s erre jó alkalomnak látta Bocatius kézre kerítését, aki óvatlanul fecsegett úton-útfélen a „küldetéséről”, s még akkor sem fogott gyanút, amikor Schlieff martalócai letartóztatták, majd átadták a cseh főrendeknek, akik a prágai Fehér-toronyba zárták.
Bocatiusnál természetesen megtalálták a fejedelem levelét, ám a követ még a korabeli jogrend szerint sem volt felelősségre vonható a reá bízott üzenet tartalmáért. Azt persze tudta: a csehek nem is „felségárulásáért” orrolnak rá, hanem elsősorban azért, mert „szláv létére lepaktált a magyarokkal”.
Bocatiust a börtönben kegyetlenül megkínozták, éheztették, arcát és testét fáklyával perzselték, vasláncra vonva véresre korbácsolták. Azt szabták szabadulása feltételéül, hogy katolizáljon, költözzön haza Lausitzba, és fordítson végképp hátat a magyaroknak. Ő mindhárom feltételt öntudatosan visszautasította, s miután öt évet eltöltött a börtönben, belátta, hogy jóakarói hiába tesznek meg érte mindent, a csehek nem fogják szabadon engedni. Elhatározta hát, hogy megszökik.
Időközben, és itt kezdődik a romantikus történet, felesége is Prágába érkezett, és sikerült a börtönőr bizalmába férkőznie. Néhány rejtjeles levelet váltott a rabbal, végül egy kenyérbe sütött reszelőt juttatott el hozzá, így aztán a börtönőr leitatása, álruhába bújás, a vasrács átfűrészelése, szövetdarabokból font hosszú madzagon való leereszkedés – vagyis a szökés minden romantikus kelléke – segítségével Bocatius megszökött a Fehér-toronyból, amelynek az volt a híre: a török fogságából szabadulni tízszer könnyebb, mint a Moldva-parti város börtönéből.
A szökést meg az azt megelőlegező csodás jeleket is színesen ecseteli könyvében Bocatius, bár néhány részletet titokban hagy – nyilván nem akarja kiadni segítőit. Amúgy hosszú és szerencsés út végeztével, 1611. január 10-én ért haza Kassára. Útközben hüledezve hallotta a maga elfogatásának, sőt kivégzésének hírét, de szerencsecsillaga ezúttal nem hagyta cserben. A Hernád-parti városban nagy csinnadrattával fogadták és ünnepelték, de korábbi hivatalát nem foglalhatta el az időközben elszegényedett költő, hiszen mindenki félt – nyilván nem alaptalanul – a Habsburgok retorziójától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.