Egy hete tartanak a kihallgatások, az ügyben nyomozó siklósi rendőrkapitányság munkatársai a térséget rettegésben tartó ingatlanmaffia károsultjait kérdezik meg. A Magyar Nemzet értesülései szerint eddig harminc-negyven embert idéztek be a nyomozók, akik elszenvedői voltak a roma lakosságot érintő uzsorakölcsönöknek, vagy információval tudják segíteni a hatóság munkáját. Mali Zoltán, Drávapiski polgármestere lapunknak elmondta, hogy az ügy feltárását eddig hátráltatta, hogy az érintettek féltek a kölcsönzők boszszújától, ezért nem mertek beszélni.
*
Úgy látja ugyanakkor, hogy a tanúmeghallgatások eredményeképpen megnőtt a károsultak bizalma, hozzá is egyre többen fordulnak segítségért, úgy érzik, előrelépés lehet a jogorvoslatban.
Ambrus Ágnes ezredes, a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi igazgatója lapunknak megerősítette a meghallgatások tényét, de mint mondta, a nyomozás eredményei nem publikusak.
Kiemelte ugyanakkor, hogy az ügyet a súlyának megfelelően kezelik, és sajnálatát fejezte ki, hogy Mali Zoltán – szerinte – nem a rendőrséggel osztja meg az információit. A polgármester felvetésére, hogy maffiaszerű szervezettséggel működik az ingatlanok adásvétele, az igazgató nem szolgált információval, megismételve: sok adatot a nyomozás érdekében még nem hozhatnak nyilvánosságra.
A megyei rendőrségen négy nyomozó foglalkozik az üggyel, ha a tanúk meghallgatása a tervek szerint halad, a jövő hét közepére várható eredmény. Amennyiben felvetődik a bűncselekmény gyanúja, az őrizetbe vételekre ezután kerülhet sor. Ambrus Ágnes nem erősítette meg, hogy öngyilkosságok, eltűnések miatt is nyomoznának. Úgy fogalmazott, hogy ezek kitalált esetek, melyekkel Mali Zoltán kívánja alátámasztani mondandóját.
Mint lapunk korábban megírta, az uzsorások húsz-huszonöt falut tartanak ellenőrzésük alatt. Megpróbáltuk megszólaltatni több érintett település polgármesterét, ám többnyire elzárkóznak a nyilatkozattól, inkább a rendőrségi vizsgálat eredményét várják. Az viszont Mali szavait támasztja alá, hogy mikor az Új Dunántúli Napló riportere a helyszínen járt, tíz perc alatt három olyan házat talált ötvenméteres körzetben, amely a horribilis uzsorakamat miatt cserélt gazdát.
A polgármester elmondta, hogy nemrég a hivatalában fenyegették meg, a családját is folyamatosan inzultálják, ezért zaklatás miatt feljelentést tett a siklósi rendőrkapitányságon. Mali szerint a probléma szerteágazó. A véleménye az, hogy a fenyegetettséget fenntartó, erőszakoskodó verőemberek csak a végrehajtók, az ingatlanok említett megszerzése mögött magasabb üzleti érdekek húzódnak meg, épp ezért komolyabb, operatív munkára lenne szükség az ügy hátterének tisztázására. Ha ebben sikert érnének el a helyi vagy a megyei nyomozók, akkor a tapasztalatokat fel lehetne használni az ország más, hasonló bűncselekményektől érintett részeiben is, mivel a módszerek és az elkövetők hasonlók, mint az Ormánságban.
Ambrus Ágnes arról tájékoztatta lapunkat, hogy az üggyel foglalkozó rendőrök folyamatosan együttműködnek más megyékben dolgozó kollégáikkal, tapasztalataikat megosztják.
Mali úgy véli, hogy nem szabad késlekedni, minél hamarabb őrizetbe kell venni a bűncselekmények elkövetőit. Lapunknak úgy nyilatkozott: ha a rendőrség hétfőig nem fogja el őket, beváltja korábbi ígéretét, és felveszi a kapcsolatot a Magyar Gárdával, illetve éhségsztrájkba kezd a siklósi rendőrkapitányság épülete előtt.
Hasznos ez a Škoda Enyaq
