Szőke András bélyeges téglái

Pethő Tibor
2008. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tikkasztó meleg üli meg a völgyi levegőt. Kapolcson zajlik az élet, s habár a tömeg a szombat-
vasárnapi víkendhez képest már nem hullámzik az utcákon s a Malomszigeten, viszonylag még most is sokan vannak az idei rendhagyó, takaréklángos fesztiválon. A szomszédos Taliándörögdön már jóval kevesebben lézengenek. Egy magányos, copfos lány konokul maga elé nézve zenél az országúton a negyvenfokos hőségben, mellette egy ősöreg, bordó autó még a negyvenes évekből. A faluban aztán már sűrűbben vagyunk, főleg az Ősök házának elkeresztelt plébánián, ahol naponta főzőversennyel indul a reggel, hogy ebédidőre, az eredményhirdetésre várva a közönség is megkóstolhassa a kondérban rotyogó pörköltjellegű ízes ételeket.
A plébánia pincéjében pedig minden délben, a nándorfehérvári harangszóra megjelenik Szőke András filmrendező és polihisztor, hogy a viszonylag nagyszámú érdeklődőnek megmutassa a hűvös zug titkait. Kétoldalt, a mészoltó gödörbe felpolcolt deszkákon különböző korok szép, bélyeges tég-láit láthatjuk. A gyűjtemény különlegessége, hogy szinte mindegyik helyi darab, a legrégebbiek a római katonacsászárok korából, a Krisztus utáni IV. századból valók. Középkori várak monstrum építőkockái, a pannonhalmi és a zirci apátság monogramos téglái, a parlament régi, homokkő darabja mellett állva Szőke András elmagyarázza, mi a különbség a háború előtti világ és a modern idők téglái között. – A háború után új világ köszöntött ránk – mondja némi malíciával, majd a kezében lévő bottal rávág egy agyagtömbre. A hatvanas évekbeli „hitvány tégla” gyorsan továbbmorzsolódik, félő, hogy a fesztivál végére már csak halványpiros porhegy őrzi a helyét. Szőke ugyanis vasárnapig tartja tárlatvezetéseit a jórészt általa összegyűjtött kincsekből. Végezetül külön felhívja a figyelmet egy gyanús állagú, Szőke feliratú téglatestre. Nem hamisítvány, ez is háború előtti, szentesi darab. Megtudjuk azt is, hogy a templom közelében talált üvegszilánkok egyértelműen a helyi plébános szinte természetesnek tekinthető orvosi tevékenységére utalnak. Az üvegcsékben ugyanis máig megül néhány gyógyításra használt növény maradványa.
A zirci szupermarket építése előtt végzett leletmentő munkájáról mesél végül, s mi a búcsúzás után kisereglünk a gőzölgő kondérokhoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.