Farkas Bertalan 1949-ben született a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Gyulaházán. Középiskolai tanulmányait Kisvárdán végezte. Fiatalkorában tehetséges labdarúgó volt, később azonban, miután megismerkedett a sportrepüléssel, úgy döntött, hogy a pilótapályát választja. 1967 és 1969 között a szolnoki Kilián György Repülő Műszaki Főiskolán tanult, majd 1971–72-ben a Szovjetunióban folytatta tanulmányait a Repülő Műszaki Főiskolán. 1972-ben repülőtisztként kezdte szolgálatát, 1976-ban pedig első osztályú vadászpilóta, később aranykoszorús első osztályú vadászpilóta kitüntetésben részesült.

A magyar légierő pápai alakulatánál teljesített szolgálatot, és 1978-ban akkor főhadnagyi rangban, önként jelentkezett az űrhajós programba. A szocialista országok közös Interkozmosz-programjának köszönhetően nyílt lehetőség arra, hogy első magyar űrhajósként eljusson a világűrbe. A kiválasztási folyamat 1977 nyarán kezdődött meg a kecskeméti Repülőorvosi és Vizsgáló Kutatóintézetben, és végül hét főre szűkítették a jelöltek számát.
Farkas Bertalan és a szovjet Valerij Kubaszov parancsnok 1980. május 26-án, magyar idő szerint 20:20-kor indult el a kazahsztáni Bajkonurból a Szojuz–36 űrhajó fedélzetén. Magyarország ezzel a hetedik nemzetként lépett be az űrutazók elit klubjába.
Farkas Bertalan története nem csupán a magyar űrkutatás mérföldköve, hanem példája annak is, hogy elhivatottsággal és kitartással a legmerészebb célokat is el lehet érni.
– Magyarország az Ön repülésével csatlakozott a világ űrnemzeteihez. Hogyan látja a magyar űrkutatás akkori helyzetét és az azóta bekövetkezett fejlődést, különös tekintettel a hazai űripari kezdeményezésekre és űrprogramra?
– Abban teljesen biztos vagyok, hogy az én repülésem 1980-ban óriási lökést adott az űrkutatás iránt érdeklődő magyar szakembereknek és kutatóknak. Tény, hogy nagyon sok olyan dolgot tudott beszerezni az akkori magyar felkészítő személyzet, amik korábban nem voltak – mondta Farkas Bertalan. Az űrhajós hozzátette:
Nagyon nagy élmény volt számomra, hogy olyan berendezésekkel teszteltek minket, amelyek során kiderült, hogy a 85 űrhajósjelöltből maradtunk huszonheten, később tizenegyen, aztán heten, majd végül ketten, és közülünk végül én repülhettem. Ez egy óriási lépés volt a nemzetközi békés célú együttműködés számára. Erről lemaradni nem szabad.

Hunor program: új lendület a magyar űrhajózásban
Farkas Bertalan a Hunor program kezdete óta aktívan részt vesz a munkában.
Több alkalommal is találkozott az űrhajósjelöltekkel, majd a két kiválasztottal, és ott volt a legfontosabb mérföldköveknél. Rendszeresen ellátta őket jótanácsokkal, tapasztalataival pedig kiemelkedő módon segítette a kiválasztási folyamatot és a felkészítést. A program szakértőjeként folyamatosan támogatja Tibort és Gyulát, és várhatóan személyesen jelen lesz a felbocsátásnál is.
