Mindenki másképp ünnepel május első vasárnapján: ágyba hozott reggeli kávéval, egy csokor virággal vagy épp egy verssel is kifejezhetjük az édesanyáknak, hogy fontosak nekünk, amiért fáradhatatlanul, önzetlen szeretettel gondoskodnak, gondoskodtak rólunk. De honnan ered ez a hagyomány és miért jelent olyan sokat ez az ünnep?
Az istenek és mindenek anyja
Az édesanyákat már az ókortól kezdve ünnepelték, egybekötve a természet ébredésével. Az ókori Egyiptomban Ízisz, az ókori görögöknél Rhea, az ókori Rómában pedig Cybele tiszteletére tartottak tavasszal ünnepségeket, amikor életre kelt a természet, a hagyományok szerint ugyanis őket tartották a „mindenek anyjának”.
Az őskeresztények a nagyböjt negyedik vasárnapján, a Krisztus édesanyjának, Szűz Máriának tiszteletére rendezett ünnepen már egyfajta anyák napját ünnepeltek. Az anyaság kultusza, az anyai szerep vitathatatlan fontossága az évezredek során sem kopott meg. Az 1600-as évek Angliájában Szűz Mária tiszteletére tartott imaóra után a templomba a gyerekek ajándékokat és virágokat vittek, így tisztelegtek saját édesanyjuk előtt. Ezen az ünnepen a szolgálók szabadnapot kaptak, amikor hazautazhattak a családjukhoz.
Amerikában először a 19. században Julia Ward Howe írónő vetette fel, hogy június másodika legyen az anyák és a béke napja, ám ekkor még közvélemény nem volt nyitott az ötletre.
Az írónő viszont nem hagyta ennyiben, 1872-ben az anyák napjáért dolgozók (Mother’s Day Work Club) néven társaságot alapított, ahol arra tanította a nőket, hogyan gondozzák a gyermekeiket.
Évtizedekkel később, 1912-ben hozta létre az Anyák Napja Nemzetközi Szövetséget, két évre rá pedig az állam beadta a derekát és hivatalosan is elismerte az anyák napját.
Hazánkban elsőként 1925-ben emlékeztek meg először az anyákról, a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt kezdeményezésére ünnepelték őket, a májusi Mária-tisztelet hagyományaival egybekötve.
Az ünnep ötletét egy államtitkár felesége, Petri Pálné hozta Amerikából, és az első anyák napi ünnepséget 1925. március 8-án a MÁV gépgyár foglalkoztatójában munkásgyerekeknek tartották meg.
A siker nem maradt el, három évvel később már miniszteri rendelet sorolta a hivatalos iskolai ünnepélyek közé az anyák napját.
Ekkor ünneplik az anyák napját más országokban:
A világ legtöbb országában májusban tartják az anyák napját, de vannak államok, ahol máskor ünnepelnek. Magyarország mellett szintén május első vasárnapjára esik az ünnep például
- Angolában,
- Portugáliában,
- Romániában,
- Spanyolországban és
- Szerbiában.
Május második vasárnapján
- az Amerikai Egyesült Államok,
- Ausztria,
- Ausztrália,
- Belgium,
- Németország és
- Törökország tartja az anyák napját.