Azok a civil szervezetek, amelyek bejelentkeznek a Nemzeti Civil Alapprogram (NCA) civil jelöltállítási rendszerébe, egy-egy képviselőjükön keresztül elektori gyűléseken választhatják meg a program tanácsának és kollégiumainak civil delegált tagjait. A bejelentkezéshez szükséges nyilatkozat és annak kitöltését segítő program megtalálható a www.nca.hu honlapon. Az Országgyűlés 2003. június 23-án fogadta el a NCA-ról szóló törvényt, melynek fő célja a civil szervezetek pályázati támogatásával azok működésének megerősítése, a civil szektor fejlődésének elősegítése. Már a törvény megalkotásánál éppen maguk az érintett civil szervezetek jelezték: az alapprogram törvénytervezetének súlyos hibája, hogy a tanács és a pénzosztó kollégiumok civil tagjainak megválasztásánál kizárólagosan a területi választási elvet érvényesíti, és a szakmai szempontok képviseletére semmilyen garanciát sem biztosít.
2005-ben az MSZP nem bízta a véletlenre, hogy a hozzá közel álló szervezetek benne legyenek a civilpénzek elosztásában. Végvári Imre, a párt szervezési igazgatója körlevelet küldött a helyi MSZP-szervezetekhez, illetve a megyei központokhoz, arra biztatva „kedves barátait”, hogy minél több hozzájuk közel állót jutassanak be a majdani testületekbe. „Nagyon fontos, hogy minden erőnkkel részt vegyünk a jelöltállítási folyamatban, a hozzánk közel álló, baloldali civil szervezetek regisztrálásában, tekintettel arra, hogy a megválasztott elektorok mandátuma 3 évre fog szólni, így az elkövetkező időszak forráselosztásában döntő szerepük lesz” – tartalmazta többek között a körlevél, amely arra is kitér, hogy a Sikeres Magyarországért Mozgalom helyi erőitől is a folyamat elősegítését kérték. Nyakó István, az MSZP szóvivője úgy reagált: pártja soha nem titkolta, hogy jó kapcsolatokat kíván ápolni a civil szervezetekkel, különösen azokkal, amelyek működésükben, értékvilágukban felmutatják a baloldaliság és a baloldal alapvető értékeit. Mint mondta, természetesnek tartják, hogy ezen szervezetek működését a maguk módján megpróbálják segíteni.
– A politikai elit szerint a társadalmi önszerveződések többsége csak egy nagy hóbort, amit be kell tenni egy külön fiókba. Ilyen fiók a Nemzeti Civil Alapprogram is, amin keresztül lehet irányítani a civil szervezeteket – vélekedett az ügyről akkor Schiffer András. A Védegylet munkatársa kifogásolta, hogy álmozgalmakat próbálnak létrehozni az igazi civil szerveződések helyett, mint az Amőba vagy a nemzeti konzultáció. – Bár többnyire pártsemlegesen működik a rendszer, továbbra sincsenek olyan garanciális szabályozások, amelyek kizárnák a 2005-ben történteket – mondta mostani megkeresésünkre Schiffer András.
Az NCA első pályázatain keresztül 2004-ben több mint 6 milliárd forint, 2005-ben pedig majdnem 7 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás jutott el a sikeresen pályázó alapítványokhoz, egyesületekhez. 2006-ban szintén közel 7 milliárd forintos keretből gazdálkodott az alapprogram. Ennek alapján 2004 és 2006 között közel 27 ezer pályázat megvalósításához járult hozzá az NCA mintegy 19 milliárd forint értékben. 2007-ben az alapprogram 6,87 milliárdos keretösszegben tudott támogatást nyújtani a pályázó civil szervezeteknek.
Szoboszlai gólpassza videón, és bepillantás az Ázsiába indult Liverpool különgépébe
