A londoni Northern Rock összeomlása

Torba Tamás
2008. 09. 12. 18:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alex Brummer Nagy-Britannia egyik vezető pénzügyi újságírója. 2000-ig a The Guardiannél dolgozott, azóta a Daily Mail pénzügyi rovatának szerkesztője (city editor). Több szakmai díj tulajdonosa külföldi tudósítóként és gazdasági témájú íróként egyaránt, köztük a legjobb pénzügyi újságíró (best city journalist) 2000-ben, az év gazdasági újságírója (business journalist of the year) 2006-ban.
2007. február 14-én több angol város, köztük London utcáin több mint száz éve nem látott jelenetek játszódtak le. Az ország egyik vezető jelzáloghitelbankja, a Northern Rock fiókjai előtt a megtakarításaikat féltő, azt kivenni akaró betétesek hosszú sorai kígyóztak. Ezzel egy időben a pénzüket elektronikus átutalás útján menekíteni kívánó ügyfelek rohama lefagyasztotta a bank informatikai rendszerét. A sorokat látva Mervyn King, a Bank of England kormányzója összehívta a City vezető kereskedelmi bankjait, mondván, mindent meg kell tenni, hogy ezek a banánköztársaságra jellemző tömegjelenetek mielőbb megszűnjenek. (Remélem, az olvasó emlékszik a Postabankra…)
Könyvében Alex Brummer alaposan dokumentálva mutatja be azt az utat, amelyet a Northern Rock, az összeomlás előtt néhány hónappal még egyre növekvő piaci részesedéssel büszkélkedő pénzintézet, a City irigyelt „csodagyereke” kevesebb mint tíz év alatt befutott. A Northern Rock által alkalmazott üzleti modell összeomlása a Bank of Englandnek, a kincstárnak és végső soron a brit adófizetőknek eddig százmilliárd fontjába került, mely összeg megtérülése erősen kétséges.
A bank azon a területen tevékenykedett, amelyet a hazai pénzügyi elemzők és a kérdéssel foglalkozó szerzők egyszerűen másodlagos jelzálogpiaci hiteleknek neveznek (subprime mortgage loans). A könyvből kiderül, hogy a magyar „fordításnak” semmi köze a valósághoz. A subprime-hitelek ugyanis olyan kölcsönök, amelyek visszafizetésére semmilyen remény nincs, a hitelt gyakorlatilag hitelképtelen adósok kapták olyan lakóingatlanok megvásárlására, amelyeknek vételára az ingatlanpiaci konjunktúra miatt a vásárlás pillanatában már erősen inflált volt. A szerző ezeket a hiteleket egyszerűen – az amerikai piac esetében – „lakókocsipark-hiteleknek” (trailer park loans) titulálja.
A szerző könyvében első kézből származó információk alapján és az előzmények nyomon követése útján mutatja be, hogyan sikerült a semmire (hitelképtelen amerikai és brit adósok milliói) egy több ezer milliárd dolláros, innovatív pénzügyi eszközöket használva globális piacot kialakítani, befektetési bankok, adósminősítő intézetek és más szereplők együttműködésével éveken át a soha nem látott növekedés látszatát kelteni.
A subprime-válságot egyébként az IMF 2008 februárjában közzétett jelentésében az 1929–33-as válság óta a legsúlyosabb pénzügyi krízisnek nevezte. Ezt jelentést a hazai szakújságírók és pénzügyi elemzők nagy lelkesedéssel söpörték a szőnyeg alá.
A történet szálai az 1998-as, Koreában kezdődő és végső soron szeptemberre az orosz államcsődöt okozó összeomlás után történelmi mélységekbe süllyedő alapkamatszintek kialakulásáig nyúlnak vissza. A Egyesült Államokban ekkor csökkent az alapkamat egy százalékra. Ez magával vonta a jelzáloghitel-piac megélénkülését, de az alacsony hozamok nem voltak kielégítők a magukhoz térő, hozamra éhes befektetők számára. A piac „unalmasnak” tűnt, márpedig a fejlett országok gazdasági növekedésének egyik motorja az ingatlanpiac és a fejlődést elősegítő jelzáloghitel-konstrukciók. Valamit tenni kellett.
Ekkor lendültek akcióba a Wall Street és a londoni City pénzügyi innovátorai. A megalkotott üzleti modell a következőképpen működött. Adott egy olyan lakossági szegmens, amely pénzügyi helyzetéből kifolyólag (alacsony jövedelmek, zéró megtakarítások) nem tud rálépni a saját otthon megteremtéséhez szükséges útra. Keresd fel – jutalékra dolgozó ingatlanügynökök tömeges bevetésével – a sokszor szociális bérlakásokban vagy lakókocsiparkokban élő potenciális ügyfeleket. Csillogtasd meg előttük a lehetőséget egy olyan hitel felajánlásával, amelynek kamata az első két évben fix, és relatíve alacsony (2002–2005 között az Egyesült Államokban például átlagosan évi hét százalék). Szükség szerint hamisítsd meg a hiteligénylés adatait (például éves jövedelem, munkahelyi perspektívák). Az igénylés „apró betűs” részében tartsd fenn a jogot a kamat későbbi emelésére. A megvásárolt ingatlant szerepeltesd magas értéken, a finanszírozás/fedezet szintjét – a jövendőbeli értéknövekedésre hivatkozva – a szokásos 60-70 százalékról vidd fel akár 125 százalékra.
Az eladott hiteleket ezután egy „rating agency”, azaz minősítő intézet, például a Standard and Poor’s közreműködésével értékpapírosítsd, azaz akár több száz ilyen hitelből készíts egy csomagot, és bocsáss ki rá egy változó kamatozású értékpapírt, amely – miután ingatlanfedezettel bír – kapjon magas minősítést. A kötvényeket add el befektetési bankoknak, és a befolyó összeget ismét kihitelezheted.
A vevő bankok – német, angol, francia, svájci, sőt japán befektetési házak – némelyike ezután önálló befektetési alapokat hoz létre, amelyek ezeket az instrumentumokat kezelik. Így a kötvények a bank szempontjából mérlegen kívüli tételnek minősülnek.
Amikor látod, hogy az ingatlanpiacon az árak valóban emelkednek – hiszen a megnövekedett kereslet ezt eredményezi –, és nő a hiteligény, akkor emeld meg a hitelkamatokat a már kiadott hitelek esetében is, például 7-ről 14 százalékra. Kötvényeid hozama így megnő, és mindenki boldog – kivéve a szerencsétlen adóst, aki két év boldog tudatlanság után hirtelen a havi részletek duplájára emelkedésével kénytelen szembenézni. De ez már téged nem érdekel. Az ingatlan- és hitelügynök megkapta jutalékát, a befektetési csodagyerekek éves bónuszukat, és a részt vevő pénzintézetek részvényesei is boldogok – egy ideig. A Northern Rock fénykorában tizenkét font/részvény árfolyammal dicsekedett, amely a válság kirobbanásakor egy font/részvény alá csökkent. Ugyanez történt jó néhány, hasonló üzleti modellt alkalmazó amerikai jelzálogbanknál (Washington Mutual, New Century Financial stb.). Az „iparág” több tízezer munkahelyet hozott létre – az Egyesült Államokban tömegek hagyták ott addigi állásukat, és csaptak fel ingatlanbrókernek.
A könyvből kiderül, hogy jó néhány szereplő a haszon érdekében sutba dobott minden erkölcsi gátlást. Az ügynökök tömegesen hamisították meg az igénylők adatait. A minősítő intézetek nem vizsgálták, hogy az említett értékpapírok és egyéb befektetési eszközök mögött valójában milyen fedezet áll. A befektetési házak a magas minősítésekre hivatkozva és a vélhetőleg örökké tartó ingatlanpiaci konjunktúrában bízva, valamint a hozamra éhes befektetők étvágyát kielégítendő, milliárdos tételekben értékesítették az „értékpapírosított” csomagokat, hatalmas jutalékokat besöpörve.
A szerző bemutatja, hogy a piacokat felügyelni hivatott értékpapír-felügyeletek és a központi bankok hogyan hagyták hosszú ideig figyelmen kívül a piacon kialakuló, fokozódó anomáliákra utaló jeleket. A kirobbanó válság kezelésében is igencsak eltérő teljesítményeket láthatunk, kezdve a vaskézzel fellépő, és így a válságot kordában tartó, azonnali német intézkedésektől a sokáig tamáskodó Bank of England tépelődéséig.
A leírtakat amerikai és angol adósok, valamint betétesek személyes történetei teszik emberközelivé. A könyv valós, egyáltalán nem túlzó képet ad a Wall Street és a City világáról, bemutatja a vezető bankházak vezérigazgatóinak és irányító testületeinek viselkedését, mely nem egy esetben teljességgel felelőtlen, arrogáns, kizárólag a saját személyes anyagi érdekek szem előtt tartását jelenti – természetesen pozitív, a válságot felelősen kezelni próbáló bankárok példái mellett.
A kézirat 2008. tavaszi lezárásakor a subprime-válság még korántsem ért véget. A pénzpiacok iránt érdeklődő, netán azokon befektetőként tevékenykedő olvasó számára olyan belső és igencsak friss információk tárulnak fel, amelyek vélhetőleg hasznosnak bizonyulnak a befektetési döntések meghozatalakor, illetve a médiában és szakkiadványokban, valamint a befektetési társaságok által publikált piaci elemzések értékelése – és megértése – során.
(Alex Brummer: The Crunch – The Scandal of Nothern Rock and the Escalating Credit Crisis. Random House Business Books, 2008.)

A szerző gazdasági szakértő

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.