Belgrádi egyezmény: lépés Trianon felé

Kilencven évvel ezelőtt, 1918. november 13-án Belgrádban a magyar kormány és az antant balkáni haderőinek képviselői 18 pontos fegyverszüneti egyezmény írtak alá. A dátum mára szinte teljesen kiveszett a közemlékezetből, noha november 13. volt az ország első lépése a Trianonig vezető úton.

Velkei Tamás
2008. 11. 23. 19:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Trianon kemény előszele volt a belgrádi egyezmény, ám még közel sem volt olyan durva és drasztikus, mint az 1920-as békediktátum – fogalmazott Für Lajos volt honvédelmi miniszter, történész. Kifejtette: az egyezményt később lényegében nem tartotta be egyik, Magyarország körül létrejött új szomszédos ország sem; Délvidéken a Szerb–Horvát–Szlovén állam számos helyen egyszerűen lecserélte a magyar közigazgatást, és deklarálta a megszállt megyék elszakadását, a folyamat pedig oda vezetett, hogy december elején Gyulafehérvárott a románok kimondták a „három román fejedelemség újraegyesítését”. Eközben Csehszlovákia külügyminisztere, Eduard Benes is mindent elkövetett a belgrádi konvenció érvénytelenítéséért.
Kérdésünkre, hogy miért veszett ki történelmi emlékezetünkből az ország későbbi sorsát lényegében determináló belgrádi egyezmény, Für Lajos megjegyezte: lassan már az ország kétharmadának elvesztése is kiesik a közemlékezetből. – Nézze meg, mit művel a magyar politikai élet a dunaszerdahelyi eset kapcsán! Miféle világot élünk? Visszajön a Kádár-rendszer? – fakadt ki a volt miniszter.
1918 novemberének elején Victor Weber tábornok az – akkor egyébként de facto már nem is létező – Osztrák–Magyar Monarchia nevében fegyverszüneti egyezményt írt alá az antanttal Padovában, amely a Dráva mentén jelölte ki a demarkációs vonalat. A Monarchia széthullása miatt azonban nem volt világos, hogy Magyarországra mennyiben vonatkozik ez az egyezmény. Ezért volt szükség egy másik fegyverszüneti megállapodásra is, amit már kizárólag hazánkkal kötöttek.
A dokumentum rögzítette a déli és keleti demarkációs vonalakat, valamint foglalkozott a kiürített területek közigazgatásával, továbbá az antantcsapatok magyarországi mozgásával. A megállapodás előírta Magyarország számára, hogy haderejét vonja vissza a Szamos felső völgye–Beszterce–Maros–Baja– Pécs–Dráva képzeletbeli vonala mögé, és kitért arra is, hogy Magyarország mekkora haderőt tarthat, továbbá szükség esetén biztosítania kell az antant csapatainak átvonulását az ország területén Szovjet-Oroszország felé. Ám ekkor a kiürített déli területek közigazgatását még a magyar kormány kezében hagyta, sőt az egyezmény leszögezte: a szövetségesek nem avatkozhatnak bele az ország belügyeibe.
Az őszirózsás forradalomban alakult új magyar kormány képviseletében november 7-én utazott küldöttség (Károlyi Mihály miniszterelnökön kívül tagja volt Jászi Oszkár nemzetiségügyi miniszter és Csernyák Imre a katonatanács képviseletében) Belgrádba, hogy a szövetségesek keleti hadseregeinek parancsnokával, Louis Félix Franchet d'Esperey tábornokkal megtárgyalja a fegyverszüneti feltételeket. A Károlyi vezette küldöttség azzal próbált érvelni, hogy a háború a „feudális Magyarország műve”, ám az államforma már megváltozott. – Most vagyunk először abban a helyzetben, hogy az Entente közvéleménye előtt a magyar nép igazi akaratát hirdethessük – állították az idealista Károlyiék.
Franchet d'Esperey ridegen viselkedett a magyarokkal, a kútfők szerint csak ennyit kérdezett a küldöttektől: „Ilyen mélyre süllyedtek?” Ugyanakkor hajlandó volt több ponton is módosítani a szerződés szövegét, és a küldöttek kérésére táviratban közölte a francia kormánnyal, hogy a magyarok csak akkor írják alá a megállapodást, ha az antant a béketárgyalá-sokig biztosítja az ország határait, és meghagyja a magyar közigazgatást. Az egyezményt ennek értelmében írták alá a két fél képviselői és egy szerb tábornok november 13-án.
– Károlyi Mihály 1945 után divatba jött, és tulajdonképpen még a mai napig divatban maradt – mutatott rá a helyzet fonákságára Katona Tamás történész. Hozzátette: Károlyi több baklövést is elkövetett, de az egyik legnagyobb hibájaként az róható fel, hogy miután feloszlatta a frontról hazatérő hadsereget – mert véleménye szerint a katonák kommunisták voltak –, az ország védtelen maradt, mert a tervezett nemzetőrséget soha nem állították fel. – A nem rosszindulatú, de kétségkívül dilettáns Károlyi Mihály politikai mélyrepülése Belgrádban kezdődött, a kommunista hatalomátvétellel és Trianonnal folytatódott, majd a Benes dekrétumokkal végződött – szögezte le Katona Tamás.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.