A képviselők sürgették Mirek Topolánek cseh miniszterelnököt, hogy azonnal adjon ki nyilatkozatot, amelyben kijelenti: a cseh elnök saját maga és nem a kormány nevében nyilatkozott. Schulz szerint Klaus megpróbálja hatvan évvel visszaforgatni az időt, noha ez az időszak Európa millióinak hozott békét és jólétet. A Ne kössük le a piacokat, hanem tegyük őket szabaddá címet kapott, tegnap megjelent cikkének bevezetőjében a Cseh Köztársaság elnöke elmondja: hazája az uniós elnökséget bonyolult pillanatban veszi át, de ettől nem szabad pánikba esni, és nemet kell mondani azoknak, akik „csupán manipulálni kívánnak bennünket”.
A világot mély pénzügyi és gazdasági válság rázza meg. Az uniónak egyre nagyobb problémái vannak növekvő demokratikus deficitjével és súlyosan megosztott saját intézményi rendszerével szemben. Noha, írja Klaus, „a globális éghajlat lényegében nem változik, de a globális melegedés veszélyét harsogóknak sikerült meggyőzni a politikusokat (és egyes átlagembereket is), hogy a világvége elérkezik. E hamis feltételezés alapján akarják, hogy korlátozzák szabadságunkat és csökkentsék jólétünket.”
A gazdasági válság viszont – írja – az az ár, amit az elbizakodott politikusoknak a piaccal játszó magatartásáért kell fizetni. De ezért nem a piacot, hanem saját magukat kellene okolniuk. A cseh kormány ezért remélhetőleg nem a világot és Európát hajszolja egyre több szabályba, államosításba, deliberalizációba és protekcionizmusba, mert történelmi tapasztalatunk nagyon erősen óv bennünket ettől. Inkább arra van szükség, hogy „ideiglenesen meggyengítsük, sőt elvessük a különféle munkaügyi, környezetvédelmi, szociális, egészségügyi és egyéb »normákat«, mert ezek blokkolják a leginkább a racionális emberi tevékenységet. Több piacra és kevesebb kormányra van szükség, mert tudjuk, hogy a kormány hibája költségesebb a piac hibájánál.”
Klaus végül leszögezte, a cseh kormány nem támogatja azt, hogy külsőleg avatkozzanak be szuverén országok belügyeibe. „Ellen kell állnunk annak, hogy elcsábítsanak a filozófus-királyi ambíciók”. A pragmatikus csehek az unió élén úgy bánnak majd másokkal, mint ahogyan elvárják, hogy mások is bánjanak velük, és így tisztelni fogják a különböző nézeteket. A tárgyalások primátusa és a nézetkülönbség pozitív értékelése teszi Európát európaivá, írta cikke végén.
Jordán Tamás elmondta, mit gondol arról, hogy Magyar Péter őt is megsértette