The Independent
A Hamász katonai és politikai szárnyának az izraeli légitámadás során hat családtagjával együtt megölt kulcsemberéről rajzol portrét a független brit lap. Nizar Rajan profeszszor a Gázai Iszlám Egyetemen tanított. Tíz könyv szerzője. 12 gyermekéből vele együtt 4 vesztette életét.
Condoleezza Rice kijelentette a 300 gázai halott után: „Aggódunk az erőszak terjedéséért és erősen elítéljük a támadásokat Izrael ellen és a Hamászt tartjuk felelősnek”. Ez annyit jelent, mintha egy késelésről azt mondaná: „erősen elítéljük a leszúrtakat, és addig, ameddig nem hagynak fel azzal, hogy mankóikon ugrabugrálnak, miközben oldaluk vérzik, nincs remény a békére.”
Robert Fisk, a lap közel-keleti tudósítója egy példával domborítja ki azt a különbséget, amely a libanoni Hezbollah és a Hamász között áll fenn. Fisk a Hezbollah egyik tagjával együtt nézett egy adást, amelyen egy gázai temetés volt látható. A Hamász és a PFSZ tagjai több ezer lövedéket lőttek a levegőbe. A Hezbollah embere a fejét csóválta. Fisk megkérdezte tőle, mire gondol. Azt felelte: „Golyókat pocsékolnak. A levegőbe lövik őket. Ahelyett, hogy izraelieket lőnének velük.” Fisk azután azt írja, ha Izrael végtelenségig folytatja milliárd dolláros villámháborúját Gázában, „amit mindannyian tudunk, hogy ki pénzel”, akkor majd egy kórházat, szülőotthont vagy emberekkel teli lakóházat találnak el. Ekkor a régről ismert történet következik: Izrael azt állítja, a Hamász rombolta szét az iskolát/kórházat/ lakóházat és hogy az erről tudósító és képeket továbbító újságírók antiszemiták. A Hamász pedig abból profitál, hogy az egész világ háborús bűnnek és népirtásnak nevezi a támadást. Az ENSZ-t majd ekkor előhúzzák, hogy a szemben álló feleket megmentsék „ettől az undorító háborútól. Természetesen vannak egészségesebb elmék, akik leállítanák az egészet az elkerülhetetlen katasztrófa előtt. De ebben kételkedem” – zárul az írás.
guardian.co.uk
A baloldali brit lap szerint az erő haszontalanságának állít síremléket a múlt évtized, amikor kiderült, hogy Tony Blair és George W. Bush katonai kalandjai – Iraktól Afganisztánig – sikertelenek. Az erő önmagában igen keveset ér el, mint Gáza példája is mutatja. Az erő csak akkor diadalmaskodik, ha a cél egész országok és közösségek elpusztítása, illetve megszállása. De amíg az emberek élnek és szívük dobog, törzsek, falvak és nemzetek törekvései nem változtathatók meg erővel.
PNA Novosti
Az orosz hírügynökség Bakuból jelenti, hogy az olajban gazdag Azerbajdzsán kommunikációs minisztériuma január 1-jei hatállyal megtiltotta a külföldi adások sugárzását
a helyi frekvenciákon.