Az MSZP-s politikust bűnszervezet tagjaként elkövetett, súlyos bűncselekményekkel gyanúsítják és kedden reggel 72 órára őrizetbe vették. Harmincnapos előzetes letartóztatásának elrendeléséről ma délelőtt dönt a Pesti Központi Kerületi Bíróság. Az ügyészség konkrét adatai szerint a polgármester befolyásolni akarja a kerületben egyelőre tizennégy önkormányzati lakóház áron aluli értékesítésekor elkövetett, különösen jelentős, illetve nagy hátrányt okozó bűncselekmények gyanújával indított nyomozást, a nyomozó hatóságokat és a képviselő-testületet is.
Az erzsébetvárosi ingatlanpanamaként is emlegetett ügyben jelenleg is előzetes letartóztatásban lévő SZDSZ-es frakcióvezető Gál György és volt képviselőtársa, az időközben mandátumáról lemondott, ugyancsak szabad demokrata Kardos Péter, valamint az őrizetes polgármester nélkül tegnap ülésező helyi képviselő-testületet még Hunvald hívta össze, de Gergely József vezette le.
*
Az MSZP-s alpolgármestert vélhetőleg még a történtek sem befolyásolták, ugyanis a tanácskozás szünetében, a polgármesteri hivatal belső vizsgálatára hivatkozva kijelentette: Hunvald György ártatlan, a nyomozó hatóságok szerinti bűncselekmények meg sem történtek, és ez a szocialisták álláspontja is. Az MSZP–SZDSZ-es többségű képviselő-testület KDNP-s segítséggel napirendre sem tűzte a Fidesz önfeloszlatási kezdeményezését.
Vattamány Zsolt, Erzsébetváros fideszes frakcióvezetője lapunknak elmondta, a testület többsége tegnap jogi trükkökre hivatkozva nem vette napirendre a feloszlatást célzó ellenzéki indítványt. – Újabb rendkívüli ülés összehívását kezdeményezzük, és benyújtjuk újra ezt a javaslatunkat – fűzte hozzá Vattamány Zsolt. Szerinte nem lehet, hogy a képviselők ne szavazzanak erről a kérdésről, illetve a képviselő-testület ne szembesüljön az önfeloszlatás ügyével, amikor a pénzügyi és a gazdasági bizottság elnökei, s már a polgármester is rácsok mögött vannak, az ügyészség pedig maffiavádakkal illeti őket. – Mivel ilyen helyzetre még nem akadt példa, ezért utána kell néznünk a különböző jogi lehetőségeknek, hogy egyáltalán működhet-e még a testület a továbbiakban – tette hozzá a frakcióvezető.
A képviselő-testület tegnapi határozatai alapján kiderült, hogy a Fideszen kívüli frakciók különféle okokból, de egyelőre ragaszkodnak pozícióikhoz, sőt nemcsak a balliberális pártok, hanem a KDNP helyi képviselői sem támogatták az egyetlen MDF-es képviselő, Simon Péter által már korábban kezdeményezett tisztázás, azaz egy új választás lehetőségét. Ellenben három kereszténydemokrata képviselő is megszavazta azt a belső vizsgálatot, amelyet Hunvald György a még decemberben hozott testületi döntés alapján készíttetett külső szakértők bevonásával, és amely többek között megállapította: „Az ingatlanértékesítési konstrukció megfelelt az önkormányzat helyi előírásainak és a magasabb szintű jogszabályoknak.” A fentiekkel szemben azonban tény: az Állami Számvevőszék 2007-es észrevételében írta, hogy az ingatlanokat az erzsébetvárosi önkormányzat pályáztatás nélkül, az államháztartási törvény megsértésével adta el.
Bán Imre szocialista frakcióvezető szerint a képviselő-testület, amelybe tegnap az SZDSZ a mandátumáról lemondott Kardos Péter helyére Csontos Józsefet delegálta listájáról, jogilag teljesen törvényesen működik. – A Fidesz kivonult a tárgyalásról, ahelyett, hogy szakmai érvekkel állt volna elő, pedig a vizsgálat második fejezete éppen a korábban eladott, majd visszaszerzett lakóházak egy részének bérlőknek való eladásáról szólt – mondta.
Kecskés Gusztáv (KDNP) szerint a vizsgálatot tulajdonképpen csak tudomásul vették, ez független a kerületi frakcióvezetők még zajló vizsgálatától. – Feloszlatható a képviselő-testület, de nem így. Frakciónk egy része még a költségvetést is megszavazta, hiszen a letartóztatások ellenére működnie kell a kerületnek – vélekedett.