FRONT Robert C. Castellel – Trump újrafogalmazta az Ukrajnával kapcsolatos játékszabályokat

Több fontos témát is érintett a Magyar Nemzet Front podcastje, amelynek során Robert C. Castel válaszolt lapunk kérdéseire egyenesen Izraelből. A Biden-adminisztráció nem csupán lezárni, de megnyerni sem próbálta az orosz–ukrán háborút, Izrael múltja pedig Nyugat-Európa jövője lehet Robert C. Castel szerint.

2025. 02. 21. 16:15
Robert C Castle Fotó: Csudai Sándor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elindult a Magyar Nemzet legújabb külpolitikai podcastje, a Front Robert C. Castellel, amelyben a Magyar Nemzet főmunkatársa és az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója hétről hétre a globális politikai sakktáblát elemzi. Az első adásban a szakértőt a Donald Trump és Volodimir Zelenszkij közti szócsatáról kérdeztük.

A Biden-adminisztráció nem csupán lezárni, de megnyerni sem próbálta ezt a háborút – szögezte le Robert C. Castel. Biden kormányzata egyfajta „tudathasadásos késői szovjet adminisztráció volt, ahol egy progresszív farok csóválta a demokrata kutyát”, így nem is tudtak koherens stratégiát kidolgozni az ukrán kérdéssel kapcsolatban.

Nem vagyok benne biztos, hogy a szűk taktikai célokon kívül, és azon kívül, hogy jól akarták lakatni a progresszív farkat, ez a kutya egyáltalán tudta-e, hogy merre akar menni ebben a háborúban

– vélekedett a szakértő.

Elnöki szócsata

Donald Trump amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő ütésváltásáról Robert C. Castel úgy gondolja, hogy mindkét félnek meg voltak vele a céljai. Zelenszkij, akinek ingatag helyzetét a japán császár második világháború végi helyzetéhez hasonlította a szakértő, egy rossz helyzetből próbálta meg kihozni a legjobbat.

Valószínűleg Zelenszkij már régóta felismerte, hogy ez a háború elveszett

– emelte ki, hozzátéve, hogy a Trumppal kialakult helyzetből az ukrán elnök igyekezett népszerűséget kovácsolni, és úgy feltüntetni magát, mint aki a népe érdekében nem csupán az oroszokkal, de az amerikaiakkal is tengelyt mer akasztani.

Minél inkább megnövekszik a külső nyomás, annál inkább összezárul a szekértábor a politikai vezető körül és növekszik a népszerűsége

– mutatott rá Robert C. Castel.

Donald Trump pedig egyszerűen újra akarta fogalmazni az Ukrajnával kapcsolatos játékszabályokat. Az a fajta tabudöntögetés, amit az amerikai elnöktől látunk „nem stratégia, de kezdetnek jó” – fogalmazott a szakértő.

„Ukrajnában a demokrácia szelleme szenvedett súlyos csorbát még akkor is, ha az ország alkotmánya lehetővé teszi, hogy háborús helyzetben ne tartsanak választásokat” – emelte ki Robert C. Castel, hozzátéve, hogy a kelet-európai országban gyakorlatilag eltűntek az ellenzéki hangok.

Demokratikus vezetőnek nevezni itt és most Zelenszkijt kicsit nehéz lehet

– summázta a biztonságpolitikai szakértő.

Valószínűleg Zelenszkij már régóta felismerte, hogy ez a háború elveszett
(Fotó: AFP)

Zelenszkij politikai (vagy akár fizikai) túlélése szempontjából pedig sokkal hasznosabb, ha úgy állítja be, hogy rákényszerítenek egy megoldást, mint az, ha jószántából hajtja végre – tette hozzá. Európa és az európai politikusok hozzászoktak, hogy keletkezik egy válság, vagy épp kreálnak egyet, és annak a hullámain lavíroznak. Csakhogy az ukrajnai válság visszalő, az orosz tüzérségi gránátokat nem lehet úgy cenzúrázni, mint egy oltástagadót, és a nyugati politikusok ehhez nincsenek hozzászokva – mutatott rá Robert C. Castel.

Valószínűleg új vezetőre lesz szükség Németországban, Franciaországban, Nagy-Britanniában, mert ezek az öreg pónik már nem fognak újabb trükköket tanulni

– tette hozzá, részben a nyugat-európai országok katonai erejének hanyatlására is utalva.

„Svédországban már megvalósult a kétállami megoldás”

Természetesen a közel-keleti helyzet sem maradhatott ki a beszélgetésből.

Izrael múltja az Európa jövője

– fogalmazott a szakértő, utalva az illegális migráció és a dzsihadizmus problémájára.

Izraellel ellentétben Svédországban például megvalósult a kétállami megoldás, ugyanis ha egy svéd rendőr bizonyos területekre nem mer belépni, az bizony másik állam, akkor is, ha nincs külön zászlaja – hozott igen érzékletes példát a probléma súlyosságára Robert C. Castel.

Aki végrehajt egy, a ma hajnali izraeli buszrobbantáshoz hasonló akciót, az nem tudja teljes mértékben kontrollálni annak kimenetelét.

Ez egy támadás volt, és a célja az volt, hogy több tucat vagy több száz izraelit öljenek meg, és megint csak azt tudom mondani, hogy a Közel-Keleten látott taktikákat fogjuk látni Nyugat-Európában

– figyelmeztetett a biztonságpolitikai szakértő.

Akinél a fegyver van, annál van a hatalom

A Gázai övezettel kapcsolatban elmondta, hogy Izrael már a háború kezdetén meghatározta azt a célt, hogy az övezet felől érkező fenyegetést meg kell szüntetni. Márpedig akinél a fegyver van, annál van a valós politikai hatalom, ha tehát „a Hamász megtartja a fegyvereit, ott marad a háttérben, gyakorlatilag ők fogják irányítani a dolgokat” – világított rá Robert C. Castel.

Ha a problémákat nem vesszük le az asztalról, akkor néhány év múlva visszatérnek

– figyelmeztetett.

Hamas releases the bodies of four Israeli hostages
Akinél a fegyver van, annál van a valós politikai hatalom, ha tehát „a Hamász megtartja a fegyvereit, ott marad a háttérben, gyakorlatilag ők fogják irányítani a dolgokat” – világított rá Robert C. Castel (Fotó: AFP )

Izraelben jelentős indulatokat váltott ki a 2023. október 7-i terrortámadás során elrabolt túszok kiszabadításának kérdése. A biztonságpolitikai szakértő szerint, „akik mániákusan azt mondják, hogy itt csak egyetlen egy érdek van ebben az egészben, a jelenlegi túszoknak az élete vagy a megmentése, azok vagy tévednek, vagy megtévesztenek.” Ha ugyanis a terrorszervezet talpon marad, akkor a későbbiekben további áldozatok lesznek.

Én nem mondom, hogy a túszokat nem kell kiszabadítani, csak vegyük le a szemellenzőt

– javasolta Robert C. Castel.

FRANCE-ISRAEL-PALESTINIAN-CONFLICT-DEMONSTRATION
Túszok képeit mutatja egy nő
(Fotó: AFP)

Az Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet közötti tárgyalások nem közvetlenül, hanem közvetítőkön keresztül zajlanak. És ne legyenek illúzióink: a túsztárgyalások során közvetítő Katar és Egyiptom ugyanúgy a saját érdekeit igyekszik érvényesíteni, és ezen országok vezetői a saját népüket árulnák el, ha nem így tennének – mondta a szakértő, saját tapasztalata révén egy kicsit az ilyen tárgyalások kulisszái mögé is bevezetve a Front podcast nézőit.

Borítókép: Robert C. Castel (Fotó: Csudai Sándor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.