Belefulladhat az ország az adósságba

A legpesszimistább várakozásokat alulmúlva, akár hét százalékkal is csökkenhet a magyar gazdaság teljesítménye az idén elemzők szerint. Ráadásul az újabb megszorítások sem képesek gátat vetni az ország további eladósodásának. A  jegybank tegnap nem változtatott az alapkamat mértékén.

2009. 03. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tőkekivonás felerősödésével, az államcsőd esélyének növekedésével magyarázható, hogy a korábban vészforgatókönyvként elkönyvelt hat-hét százalékos visszaesés a magyar gazdaságban immár reális előrejelzéssé vált. Az MKB Bank tegnap megjelent elemzése szerint az ipari termelés 20 százalék feletti drámai zuhanása, illetve a gazdaság szinte összes területén tapasztalható visszaesés öt-hét százalékos zsugorodást vetít előre a 2009-es évre. Ilyen mértékű zuhanás esetén sokkal magasabb államadósság is várható.
A lapunknak nyilatkozó elemzők szerint már a decemberi konvergenciaprogramban meghatározott – ismételten lerontott – államadósság-előrejelzések is tarthatatlanok. A bruttó hazai össztermékhez (GDP) mért adósságunk még akkor is növekedni fog, ha a kabinet az idén az összes kilátásba helyezett kiadáscsökkentő intézkedését maradéktalanul végrehajtja. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője szerint ennek két fő oka van. Egyrészt a gazdaság az idén zsugorodik, ami önmagában is elegendő lehet az eladósodás növekedéséhez. Ehhez párosul, hogy az államháztartás várhatóan a GDP mintegy három százalékát kitevő hiánnyal zár idén. Madár István, a portfolio.hu elemzője úgy véli: amennyiben az államadósság után fizetendő kamat magas marad, a gazdaság pedig csupán a legutóbb becsült, igen alacsony teljesítményt képest felmutatni, akkor az államadósság tartósan és meredeken emelkedő pályára áll. Mindez ahhoz vezet a szakember szerint, hogy a 2008 végén 73 százalékon álló mutató igen gyorsan 80 százalék fölé kerül, majd töretlenül közelít a 90 százalék felé.
Jelenleg egy nagyon gyenge növekedési képességgel, de magas államadóssággal rendelkező ország vagyunk, s e kettő kombinációja nagyon kedvezőtlen – figyelmeztetett Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója is, aki egy múlt heti konferencián arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt időszakban hazánk volt az az ország, ahol a legnagyobb mértékben és szinte egyedüliként nőtt az államadósság. További probléma, hogy az állampapírok után fizetendő kamatok az utóbbi napokban ismét emelkedtek, miközben az államkötvénypiacról gyakorlatilag eltűntek a vevők.
A fizetésképtelenségi félelmeket erősíti, hogy az IMF illetékesei immár nyíltan elismerik, hogy forrásaik kimerülőben vannak. A Financial Times tegnapi számában nyilatkozó IMF-közgazdászok szerint a pénzintézetnek „közel sem lesz elégséges forrása” ahhoz, hogy a kelet-európai régió bajba jutott országait felkarolhassa, sőt maga is hitelre szorul. Mindez nagyon kedvezőtlenül befolyásolhatja hazánk esetleges újabb hitelkérelmét vagy adósságátütemezését a keretszerződésünk jövő évi lejáratakor.
A kiszámíthatatlan pénzpiaci folyamatokkal, a forint gyenge árfolyamával és a befektetők elfordulásával magyarázta a jegybank monetáris tanácsa, hogy a szervezet tegnapi ülésén nem csökkentette az alapkamatot, így továbbra is 9,5 százalékon maradt az irányadó kamatláb. Simor András jegybankelnök a döntést követő sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a jegybank mindent megtesz a forint árfolyamának védelmében, és a cseh, a lengyel és a román jegybankkal együtt közleményt bocsátott ki tegnap annak érdekében, hogy megakadályozza a kelet-közép-európai valuták túlzott leértékelődését.
A belépési feltételek törlésével mielőbb fel kell venni a kelet-európai EU-tagállamokat az euróövezetbe, mert a keleti térség pénzügyi válsága a valutaunió összeomlásának kockázatát is felveti – állapította meg a Financial Times tegnapi elemzésében. Wolfgang Münchau, a londoni globális üzleti lap neves publicistája A keleti válság, amely szétverheti az euróövezetet című cikkében kiemeli: az újonnan csatlakozott tagállamok tévesen értelmezik csatlakozási szerződésüket, ugyanis amikor aláírták, kötelezték magukat az euróövezethez való csatlakozáshoz is. Ha e tagállamok ennek megfelelő politikát folytattak volna, ma majd mindegyikük az euróövezetben lenne.

Simor a bilincsekről. Az MNB elnöke tegnap a portfolio.hu tudósítása szerint utalt Szanyi Tibor MSZP-s képviselő korábbi nyilatkozatára is, amely szerint a jegybank környékéről bilincsben kell elvezetni a bankárokat. Simor a parlamenti képviselő „kritikájára” válaszolva megjegyezte: a parlament épülete is a környéken van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.