Korrupcióval gyanúsítható Alfons Mensdorff-Pouilly, aki magyar, osztrák és cseh hadászati beszerzések körül bukkant fel tanácsadóként és közvetítőként – ismertetett egy brit titkos jelentést a Format című osztrák hetilap. Az újság interneten megjelent írása szerint a birtokukba jutott, 2008. július 25-i keltezésű harmincoldalas feljegyzést a súlyos csalások felderítésére szakosodott brit szerv, az SFO küldte el az osztrák belügyminisztériumnak. Az „Ali” című dokumentumban többek között az szerepel: az SFO-nak „alapos oka van feltételezni”, hogy a British Aerospace (BAE) brit fegyverkonszern a képviselője, Mensdorff-Pouilly segítségével „korrumpálta a beszerzési eljárásokat Ausztriában, Magyarországon és Csehországban”. Az osztrák férfi ellen jelenleg is csalás, megvesztegetés és pénzmosás gyanújával nyomoznak a hatóságok Ausztriában. A BAE állítólag 107,6 millió eurót (300 forintos euróval számolva: mintegy 32 milliárd forintot) bocsátott Mensdorff-Pouilly rendelkezésére „harmadik félnek történő kifizetésekre”, ezek a kifizetések a brit jelentés szerzőjének gyanúja szerint korrupciós pénzösszegek voltak. Bár azt egyelőre nem tudni, hogy mennyit használtak fel ebből a pénzből, a jelentés lehetségesnek tartja, hogy a pénz nagyobb részét a magyar beszerzési eljárásra fordították.
A Format cikke szerint Magyarországról az áll a jelentésben: „sokkal egyértelműbbek a politikai célú kifizetésekre való utalások”. Egy 2001. október 3-i megbeszélésről szóló feljegyzés például a magyar „szocialistáknak való 7,5 százalékos kifizetésről” árulkodik.
Emlékezetes, a Medgyessy-kormány idején módosították a Gripen vadászgépek beszerzéséről szóló (eredetileg még az Orbán-kormány idején született) szerződést, és 108 milliárdról több mint 214 milliárd forintra emelték a beszerzés költségeit. Hogy a szerződésmódosítás összefügg-e Mensdorff-Pouilly korrupciós pénzeivel, egyelőre nem tudni, viszont a brit titkos jelentés által említett, az MSZP-nek fizetett 7,5 százalékos jutalék bűncselekmény gyanúját veti fel. Mensdorff-Pouilly ellen 2007 óta nyomoznak a brit és az osztrák hatóságok. Az osztrák és a svéd sajtóban korábban már felvetődött, hogy az ügynek magyar szála is lehet. Az MTI-nek Nyakó István, az MSZP szóvivője visszautasította a pártját ért vádakat.
Brutális fordulat jöhet az oroszok új csodafegyvere miatt - videó