Radnótiról érettségi előtt

Radnóti Miklós 1909. május 5-én született Budapesten, születésének századik évfordulója alkalmából az idei esztendő Radnóti-emlékév is. Az ünnepségsorozat központi eseményeként tegnap a költőt és életművét megidéző kiállítás nyílt a Petőfi Irodalmi Múzeumban.

Tölgyesi Gábor
2009. 05. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Radnóti Miklós születésének századik évfordulóján kiállítással tiszteleg a Petőfi Irodalmi Múzeum a költő emléke előtt. Az égre írj, ha minden összetört című kiállítás már tegnap megnyílt, hogy az érettségire készülőknek is legyen alkalma az adatokban, képekben, a korhangulatot idéző filmekben, festményekben bővelkedő kiállításon még „időben” tájékozódni.
Ám a címében a Negyedik eclogát idéző tárlat még véletlenül sem a „száraz” iskolai tananyag bemutatása. Nem is halálba menetelő költőként mutatja be a vészkorszakban bestiálisan meggyilkolt Radnóti Miklóst: a hazaszeretet, a szerelem és az emberi szenvedés lírikusa a Petőfi Irodalmi Múzeum tárlatán a munkaszeretet és az életöröm embereként is megjelenik. Továbbá: mint tanuló, költő, szerkesztő, tanár, szervező, barát, szerelmes, sportember és utazó, fegyelmezett gondolkodó, gyakran játékos, olykor pedig indulatos ember.
A Varga Katalin muzeológus által rendezett kiállításon a fotók, a kéziratok, a művészi kivitelű könyvek, a képzőművészeti alkotások látványa dominál, az irodalmi tárlat hangulatát a barátok és a sorstársak – Dési Huber István, Ámos Imre, Háy Károly László, Beck Judit, Koffán Károly – festményei és grafikái színezik. A multimédia, az érintőképernyős számítógépek dokumentumai révén további érdekességeket is megtudhatunk Radnóti Miklós családjáról, iskoláiról, megismertetjük baráti kapcsolatait a Haladás Körben, a Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiumában, a Vajda János Társaságban és az irodalmi életből, többek között Vas Istvánnal, Péter Andrással, Schöpflin Gyulával, Komor Andrással és Frankl Sándorral.
Az égre írj, ha minden összetört című tárlat betekintést ad a különböző irodalmi műhelyek munkájába, a lapok és antológiák szerkesztőségébe és nem utolsósorban Radnóti Miklós verseskötetei keletkezésének körülményeibe is. Fény derül arra, mi volt Radnóti véleménye a naplóírásról, a barátságról, a zsidó létről, a könyvcsinálásról, milyennek látta a kortársait, és azt is, milyennek látták a többiek őt a lángoktól ölelt kis országban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.