Nem érzi a kormány a lakáshitelesek gondjainak súlyosságát a Fidesz–KDNP szerint. Erre utal az is, hogy a szocialisták nem akarják összehívni az Országgyűlés szociális bizottságának rendkívüli ülését – mondta a frakciószövetség népjóléti kabinetjének vezetője, Soltész Miklós. Az ellenzéki politikus arra figyelmeztetett, hogy már 700 ezer olyan hitelfelvevő van, akinek 90 napon túli a tartozása, és az év végére 70-80 ezer család veszítheti el a lakását, ha a kormány nem hoz végre érdemi intézkedéseket. Felhívta a figyelmet arra is, hogy már félmillió ember van veszélyeztetett helyzetben, akiket a kilakoltatás réme fenyeget. Mint mondta, a kormány az elmúlt hónapokban jól hangzó ígéretekkel próbálta megnyugtatni a lakásukat féltő embereket, valójában azonban a szocialisták nem állnak ki mellettük és nem akarnak érdemben foglalkozni a katasztrofális helyzettel.
Emlékeztetett arra, hogy egy jogszabályban ugyan elővételi jogot biztosítottak az önkormányzatoknak a hitelt fizetni nem tudók lakásának megvásárolására, de néhány héttel később bejelentették: 120 milliárd forintot vonnak el jövőre az önkormányzatoktól. Az önkormányzatok pénzhiánya miatt nemrégiben Bús Balázs, Óbuda– Békásmegyer polgármestere nyílt levélben fordul a miniszterelnökhöz, amelyben leírta, amennyiben az önkormányzatok konzekvensen élnek elővásárlási jogukkal, csak több tíz milliárd forintra rúgó újabb adósságba kergeti a helyhatóságokat és az alapvető feladataik ellátását súlyosan veszélyezteti.
Soltész Miklós szavaira reagálva a szocialisták közölték: a kormánnyal együtt vizsgálják, hogyan lehet a kizárólag a válság miatt, önhibájukon kívül nehéz helyzetbe került adósok esetében a kilakoltatások lehetőségét átmenetileg felfüggeszteni.
Ezt egyébként már az Otthonvédők elnevezésű civil tömörülés többször felvetette a kormánynak, de csak elutasítást kaptak. A szervezet egyik tagja, a Vállalkozók Érdekvédelmi Szövetsége (VÉSZ) szintén azonnali árverezési és kilakoltatási moratóriumot követel a magyarországi pénzintézetektől az önhibájukon kívül fizetésképtelenné vált adósok számára. Éliás Ádám, a VÉSZ elnöke elmondta, hogy augusztus végén egy feketelistát adnak majd ki azokról a bankokról, amelyek nem vezették be a moratóriumot, és arra kérik majd az embereket, hogy ezekből a pénzintézetekből vegyék ki a megtakarításaikat.
Ősi piramisok Lengyelországban: A neolitikus sírhalmok rejtélye
