(Pozsony)
A kezdetben közölt tizennyolccal szemben húszan haltak meg a hétfői sújtólégrobbanás miatt, amely a Felső-nyitrai Bányavállalatnak a szlovákiai Galgócon működő szénbányájában történt. Kiderült, hogy a bezárás előtt álló tárnában tíz munkás dolgozott, amikor a robbanás bekövetkezett, és a detonáció nyomán tűz ütött ki. Ekkor két ötfős mentőcsapat ereszkedett le a 330 méteres mélységbe. Hétfő éjfélig hat holttestet hoztak felszínre, de végül mindkét mentőcsoport valamennyi tagja is odaveszett. Az oxigénhiány és a magas hőmérséklet, amelyről kezdetben beszámoltak, velük is végzett.
A húsz áldozat között két magyar is volt: a nagykürtösi Nagy Róbert és a lukanényei Régh Róbert, az egyik mentőcsapat tagja.
Peter Cicmanec, a Felső-nyitrai Bányavállalat vezérigazgatója kezdetben azt mondta: nem történhetett mulasztás, betartották a munkabiztonsági előírásokat. Elmondta azt is, a bánya földszinti műszerei nem mutattak olyan változásokat, amelyek alapján meg lehetne magyarázni a robbanás okát, azt azonban nem tudta megmondani, milyen műszerek voltak a tárna bezárásán dolgozó bányászoknál, illetve a mentőalakulat tagjainál. Független szakértők ugyanakkor éppen ezt tartják a kulcskérdésnek. Jozef Vozár, a Szlovák Tudományos Akadémia Geológiai Intézetének munkatársa szerint a szénbányák likvidálása során a balesetek 99 százalékát az okozza, hogy metángáz gyülemlik fel, amely oxigénnel érintkezve általában robbanást okoz. Ha nem volt a munkásoknál megfelelő műszer, nem volt esélyük észlelni a veszélyt. Vozár szerint ugyanakkor az a tény, hogy a bányában már a múlt héten is tűz ütött ki, egyértelműen arra utal, hogy jelen volt a tárnában a szénhidrogén-származék, de az illetékes vezetők alábecsülték a veszély nagyságát.
A baleset körülményeit még vizsgálják, a privigyei bányászati hivatal kötelessége lesz megállapítani a robbanás okát. A szlovák kormány, amely tegnapi rendkívüli ülésén mára gyásznapot hirdetett, úgy döntött, a rendőrségnek is vizsgálnia kell a katasztrófa körülményeit. A gazdasági minisztérium is független szakértőkből álló csoportot hoz létre.
Az áldozatok közül tizenhárom nyitrabányai lakos volt, a város ezért gyászba borult. Rudolf Podoba polgármester bejelentette: elmaradnak a szeptemberre tervezett nagyszabású, centenáriumi bányásznapi ünnepségek.
Nyitrabányán száz évvel ezelőtt, 1909-ben vette kezdetét a szén ipari kitermelése, a munkáltató akkor a Nyugat-magyarországi Bányászati Társaság volt. Akkor hatvan vájár dolgozott a bányában, de hat évvel később már csaknem ezren termelték ki a szenet, évente 227 ezer tonnát. A bányában az első baleset 1917-ben történt, a robbanás következtében akkor hatan haltak meg. Tizenkét évvel később: 1929-ben 15 bányász vesztette életét. Legutóbb 2007-ben jegyeztek fel tragédiát: fejtés közben szén omlott egy 41 éves bányászra, aki belehalt sérüléseibe.
Ősi piramisok Lengyelországban: a neolitikus sírhalmok rejtélye
