Gyásznap a bányabaleset után

Húsz halottja van a szlovákiai Galgóc szénbányájában hétfőn bekövetkezett sújtólégrobbanásnak. Az áldozatok közül kettő magyar. A szlovák kormány mára gyásznapot hirdetett. Az országban félárbocra eresztik a nemzeti lobogókat.

Neszméri Sándor
2009. 08. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Pozsony)

A kezdetben közölt tizennyolccal szemben húszan haltak meg a hétfői sújtólégrobbanás miatt, amely a Felső-nyitrai Bányavállalatnak a szlovákiai Galgócon működő szénbányájában történt. Kiderült, hogy a bezárás előtt álló tárnában tíz munkás dolgozott, amikor a robbanás bekövetkezett, és a detonáció nyomán tűz ütött ki. Ekkor két ötfős mentőcsapat ereszkedett le a 330 méteres mélységbe. Hétfő éjfélig hat holttestet hoztak felszínre, de végül mindkét mentőcsoport valamennyi tagja is odaveszett. Az oxigénhiány és a magas hőmérséklet, amelyről kezdetben beszámoltak, velük is végzett.
A húsz áldozat között két magyar is volt: a nagykürtösi Nagy Róbert és a lukanényei Régh Róbert, az egyik mentőcsapat tagja.
Peter Cicmanec, a Felső-nyitrai Bányavállalat vezérigazgatója kezdetben azt mondta: nem történhetett mulasztás, betartották a munkabiztonsági előírásokat. Elmondta azt is, a bánya földszinti műszerei nem mutattak olyan változásokat, amelyek alapján meg lehetne magyarázni a robbanás okát, azt azonban nem tudta megmondani, milyen műszerek voltak a tárna bezárásán dolgozó bányászoknál, illetve a mentőalakulat tagjainál. Független szakértők ugyanakkor éppen ezt tartják a kulcskérdésnek. Jozef Vozár, a Szlovák Tudományos Akadémia Geológiai Intézetének munkatársa szerint a szénbányák likvidálása során a balesetek 99 százalékát az okozza, hogy metángáz gyülemlik fel, amely oxigénnel érintkezve általában robbanást okoz. Ha nem volt a munkásoknál megfelelő műszer, nem volt esélyük észlelni a veszélyt. Vozár szerint ugyanakkor az a tény, hogy a bányában már a múlt héten is tűz ütött ki, egyértelműen arra utal, hogy jelen volt a tárnában a szénhidrogén-származék, de az illetékes vezetők alábecsülték a veszély nagyságát.
A baleset körülményeit még vizsgálják, a privigyei bányászati hivatal kötelessége lesz megállapítani a robbanás okát. A szlovák kormány, amely tegnapi rendkívüli ülésén mára gyásznapot hirdetett, úgy döntött, a rendőrségnek is vizsgálnia kell a katasztrófa körülményeit. A gazdasági minisztérium is független szakértőkből álló csoportot hoz létre.
Az áldozatok közül tizenhárom nyitrabányai lakos volt, a város ezért gyászba borult. Rudolf Podoba polgármester bejelentette: elmaradnak a szeptemberre tervezett nagyszabású, centenáriumi bányásznapi ünnepségek.
Nyitrabányán száz évvel ezelőtt, 1909-ben vette kezdetét a szén ipari kitermelése, a munkáltató akkor a Nyugat-magyarországi Bányászati Társaság volt. Akkor hatvan vájár dolgozott a bányában, de hat évvel később már csaknem ezren termelték ki a szenet, évente 227 ezer tonnát. A bányában az első baleset 1917-ben történt, a robbanás következtében akkor hatan haltak meg. Tizenkét évvel később: 1929-ben 15 bányász vesztette életét. Legutóbb 2007-ben jegyeztek fel tragédiát: fejtés közben szén omlott egy 41 éves bányászra, aki belehalt sérüléseibe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.