Egyik éke hazánk román kori műemlékeinek a jáki templom, amelynek déli tornya megmozdult. Bár a vizesedő apátsági templom felújítását évekkel ezelőtt harmincmillió forintért már engedélyezte a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH), pénz azóta sincs rá, a rekonstrukció pedig ma már kétszázmillióba kerülne.
A KÖH Nyugat-dunántúli Irodájának vezetője, Fiegler András szerint csak hathatós állami segítséggel lehetne helyreállítani a XIII. századi templomot, de kevés reményt fűz a helyreállítás költségeinek előteremtéséhez.
– A jáki templom magyar nemzeti kultúrkincs, s mivel az állam a közösség képviselője, elsősorban az állam felelőssége és feladata, hogy a közösség szempontjából ilyen jelentős műemléket helyreállítson – mondta el lapunknak Fiegler. – Sajnos az utóbbi években megcsappantak az örökségvédelmi támogatások. Több jelentős műemlékünket is pusztulás fenyegeti amiatt, mert az adott műemléki ingatlan tulajdonosa – a helyi önkormányzat vagy egyházközség – annyira szegény, hogy az önrészt sem tudja előteremteni ahhoz, hogy műemlék-felújításra pályázzon az államnál. Szomorú, hogy amíg százmilliós végkielégítésekről szólnak a hírek, addig nemzeti örökségünk filléres gondok miatt pusztul.
Mint arról lapunkban beszámoltunk, a lébényi Árpád-kori plébániatemplom állapota is vészesen leromlott az utóbbi évtizedekben: a főhajó déli oldalán és a tornyoknál megrepedtek a falak. Emellett a főhajó homlokzatán lévő relief egy darabja nemrégiben a földre zuhant. A felújítás költsége a KÖH szerint elérheti az ötszázmillió forintot, de az összeg előteremtésére itt is kevés az esély.
Ősi piramisok Lengyelországban: A neolitikus sírhalmok rejtélye
