Nehéz ütközet előtt áll Obama

Szocializmus, Szovjetunió, Adolf Hitler Németországa, horogkeresztek, kényszereutanázia az időseknek – ilyen és ehhez hasonló kifejezésekkel és szavakkal illetik hónapok óta Barack Obama elnök egészségügyireform-tervezetét a törekvés politikai ellenfelei.

2009. 08. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Brit kapcsolat. Az amerikai republikánusok meglepő szövetségesre leltek Daniel Hannan brit konzervatív európai parlamenti képviselőben Barack Obama amerikai elnök egészségügyi reformja ellen. Hannan amerikai vakációja alatt egy tévéinterjúban ugyanis leszögezte: „Hihetetlennek találom, hogy egy szabad társadalom, amely a függetlenség és szabadság szellemében fogant országban él, komolyan foglalkozik egy ilyen rendszer bevezetésével.” Hannan szerint az amerikaiaknak sokkal több esélyük van a gyógyulásra jelenlegi egészségügyi rendszerükben, mint a briteknek a magukéban. A brit rendszer ugyanakkor azért megingathatatlan, mert sokak érdeke fűződik hozzá, hiszen a kínai fegyveres erők és az indiai vasutak után a harmadik legnagyobb munkaadó a világon, közel másfél millió alkalmazottjával. David Cameron, a brit konzervatív ellenzék vezetője azonnal súlyosan megrótta Daniel Hannant. Andrew Lansley, a konzervatív árnyékkormány egészségügyi minisztere pedig kijelentette, Hannan negatív és elfogult kijelentései ártalmasak nemcsak a brit egészségügyi szolgálat, hanem az amerikai hallgatók számára is. Gordon Brown miniszterelnök kapva kapott az alkalmon, és haragos nyilatkozatban tiltakozott a konzervatív képviselő kijelentései miatt. (J. L.)


Tévéhirdetésekben, rádiós műsorokban, internetes körlevelekben terjesztik, hogy valójában hova is vezethet a demokrata kormányzat egyik nagyszabású elképzelése, melynek törvényhozási vitái a hónap végén, a nyári szünetet követően kezdődnek el. Az egyéni szabadsághoz és öngondoskodáshoz szokott amerikai emberek számára a gondoskodó állam egyenlő a jogvesztéssel, így nem csoda, hogy a republikánusok nyíltan ellenséges csoportjainak hangjai meghallgatásra találnak. A Fehér Ház most először közvetve elismerte, védekezésbe szorult. A héten egy honlapot indítottak útjára, hogy elmagyarázzák, tervezett lépéseik nem csökkentik az egészségbiztosítással jelenleg is rendelkezők döntési szabadságát, miközben a biztosítási körbe nem tartozó amerikaiak tízmilliói számára is megoldást kínálnak. A tervvel szemben kevésbé ellenséges republikánusok is azt vetik Obama szemére, hogy máról holnapra kíván eredményt elérni ahelyett, hogy a változtatásokat fokozatosan vezetné be.
A Fehér Ház internetes kampánya mellett tegnap maga Obama is körútra indult, hogy népes közönség előtt ismertesse az egészségügyi rendszer átalakításának folyamatát. A republikánusok ugyanakkor folyamatosan azzal vádolják az elnököt, hogy rendszerében európai stílusú egészségügyet próbál meg kialakítani, amely inkább a privát egészségügyi szolgáltatásoknak kedvez majd. Sarah Palin – a republikánus John McCain tavalyi elnökaspiráns alelnökjelöltje – ráadásul Obama Facebook-üzenőfalán egyenesen A halál ajtajának nevezte az elnök terveit. Sok demokrata is arra figyelmeztet, nagyon óvatosan kell hozzányúlni az egészségügyi rendszerhez, mert az ehhez hasonló átalakításokat már Bill Clinton volt amerikai elnök hivatali ideje alatt sem sikerült átvinni a törvényhozáson. A Gallup legfrissebb felmérése sem igazán kecsegtető, az amerikaiak 49 százaléka – 43 ellenében – véli úgy, hogy az Obama-kabinet nem megfelelően kezeli az egészségügy kérdését.

Továbbiak 24. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.