Ukrajna
Ukrajna csatlakozott a Nemzetközi Büntetőbírósághoz

Maratoni ellentétek. Több nagy név is hiányzik a vb nevezési listájáról. A legérdekesebb a maratoni esete. A nőknél és a férfiaknál sem lesz ott a német fővárosban a címvédő kenyai Catherine Ndereba és Luke Kibet, Peking olimpiai bajnokai közül a román Cristina Dita-Tomescu gyenge formája miatt marad otthon, a szintén kenyai Samuel Wanjiru pedig inkább a szeptember 20-i Berlin Maratonon fut. Ugyanezen okból a szám etióp világcsúcstartója, Haile Gebrselassie sem lesz ott a férfimezőnyben, a nőknél az idei világranglista-vezető, német Irina Mikitenko is lemondta a részvételt. Maratonit magas szinten nem lehet egy hónapon belül újra lefutni, de ettől még több mint érdekes, hogy Berlin patinás és hatalmas díjazású maratonija az ugyanitt rendezett vb-nek „tesz keresztbe”. Hiába a pénz nagy úr… Más számokra rátérve Liu Hsziang, a 110 m gát kínai címvédője és athéni olimpiai bajnoka műtéte után még lábadozik, a 2005-ös vb-győztes francia Ladji Doucoure combja a múlt héten sérült meg. Férfi tízpróbában a pekingi aranyérmes amerikai Bryan Clay, női 400 m gáton a világcsúcstartó orosz Julija Pecsonkina, női rúdugrásban az olimpiai 2. amerikai Jenny Stuczynski, férfi magasugrásban a Pekingben szintén ezüstérmes brit Germaine Mason, női távolugrásban pedig a hétpróba korábbi egyeduralkodója, a svéd Carolina Klüft nem száll harcba vb-éremért Berlinben. (MN)
Az eddigi tizenegy vb-n a magyar mérleg négy ezüst- és öt bronzérem, vagyis csak a fránya arany hiányzik. Ehhez 1991-ben, Tokióban voltunk a legközelebb, és nem is kellett volna más hozzá, csupán annyi, hogy a férfi rúdugrás döntőjében Szergej Bubka az utolsó kísérletével ne jusson át az 595 centin. „Szergej cár” egy év múlva a barcelonai olimpián ki tudott esni a kezdőmagasságán, most azonban szépen megvárta a női 400 gát eredményhirdetését, majd átlibbent a léc felett. Így az 590-nel záró Bagyula Istvánnak ezüst került a nyakába, és a vb-dobogó második fokánál eddig még a mindig legfőbb reményforrásainknak számító kalapácsvetőink sem kapaszkodtak feljebb. 1999-ben, Sevillában Németh Zsolt, 2003-ban, Párizsban Annus Adrián lett ezüstérmes, Gécsek Tibor kétszer volt harmadik (1993-ban, Stuttgartban, majd két év múlva Göteborgban), Kiss Balázs pedig olimpiai bajnokként 1997-ben, Athénban csak a negyedik helyen zárt.
Az idei eredmények alapján Pars Krisztián tulajdonképpen jóval több, mint reménység, mert túl azon, hogy a berlini Olimpiai stadionban világranglista-vezetőként áll a dobókörbe, a tíz legjobb eredményből nyolc az ő nevéhez fűződik, és idén valamennyi versenyét megnyerte, szám szerint tizennyolcat, ha ide vesszük a múlt pénteki, szombathelyi felmérőt is. Ezen centire ugyanannyit, 79,95 métert dobott, mint egy héttel korábban a magyar bajnokságon; s már az
ob-n jelezte, hogy ez éppen ideális, mert ha rápihen a vb-re, akkor ott garantáltan nyolcvan, és reményei szerint nyolcvanegy méter fölé is jut. S mint megjegyezte, nem is a veretlenségi sorozata, ami megfogalmazása szerint pusztán statisztika, sokkal inkább az a tudat ad neki erőt, hogy atlétikában ő lehet az első magyar világbajnok.
A Dobó SE kiválósága 81,43-mal áll a világranglista élén, és még további hét versenyen hajította a kalapácsot 80 méter fölé. Ez a fehérorosz Sajununak (80,72), a pekingi olimpiai bajnok szlovén Kozmusnak (80,34) és a lett Sokolovsnak (80,14) is csak egyszer sikerült, az orosz Zagornij (80,10) pedig egy alkalommal még telibe találta a nyolcvanméteres szalagot. A többieknek ennyi se jött össze. A sydneyi ötkarikás játékokon győztes lengyel Ziólkowski (78,93) csak 12., a 2007-es oszakai vb-n bronzérmes szlovák Charfreitag (78,26) 14. a világranglistán, az athéni olimpiai bajnok Murofushi (73,26) pedig „ikszedik”.
A Pekingben doppingoláson kapott két fehéroroszt, a korábbi világbajnok Tyihont, valamint Gyevjatovszkijt kivonták a forgalomból – mindazonáltal Pars még mindig nem kapta meg az őt megillető ezüstérmet… –, így most ezáltal is kisebb a potenciális riválisok száma. Dornbach Ildikó szakmai igazgató azonban óva int attól, hogy honfitársunkat máris a dobogó tetejére vizionáljuk: „Krisztián ebben az évben versenyezni akart, és sok versenyen is indult. Ám biztos vagyok benne, hogy jó néhányan akadnak a mezőnyben, akik egész évben egyetlen megméretésre készültek, erre a világbajnokságra. Krisztiánnak kétségkívül jó esélye van arra, hogy nyerjen, de egyáltalán nem lesz könnyű dolga” – véli a szakvezető.
Mindenesetre ha Pars a mai selejtező után a hétfői döntőben kirukkol a várt nagy dobással, akkor számunkra tényleg másodlagos lesz, hogy holnap mennyit fut száz méteren Usain Bolt és Tyson Gay, vagy éppen a jövő héten milyen magasságokba jut rúddal Jelena Iszinbajeva, mi akkor már a fellegekben járunk majd.
Még „másfél” esély. A magyar vb-csapatot Kazi Tamás (800 m), Kiss Dániel (110 m gát), Kővágó Zoltán (diszkoszvetés), Kürthy Lajos (súlylökés), Pars Krisztián (kalapácsvetés), Szabó Attila (tízpróba), Olteán Csongor (gerelyhajítás), Márton Anita (súly), Orbán Éva (kalapács), Papp Krisztina (5000 m) és Tóth Lívia (3000 m akadály) alkotja. Dornbach Ildikó Pars mellett még a diszkoszvető Kővágó Zoltántól várja, hogy pontszerző lesz. Az athéni olimpia ezüstérmese az idei világranglistán a hatodik, így ha visszafogottabban is, de ebben a dobószámban is okkal bizakodhatunk. S ha Kürthy Lajosnak minden összejön, még ő is ott lehet a súlylökés tizenkettes döntőjében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.