Széljegyzetek az élet könyvébe

L Á T - H A T Á S Félszáznál több festmény, száz grafika, akvarell idézi meg az esztergomi Északi Kanonoksoron rendezett Aba-Novák Vilmos művészetét. A tárlat egy kimagasló jelentőségű művészeket – Munkácsytól Chagallig, Goyától Dalíig – bemutató sorozat újabb állomása.

P. Szabó Ernő
2009. 08. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben az esetben azonban különös jelentőséget kap a címben megjelenő szókapcsolat: Aba-Novák Esztergomban. Hiszen a festő életműve kiemelkedő jelentőségű alkotásait olyan városok közterei-intézményei számára alkotta meg, amelyek kulcsszerepet játszottak a történelmi gondolkodás megőrzése, a magyar művelődés szempontjából. Szegeddel vagy Székesfehérvárral ellentétben Szent István szülővárosa számára sajnos nem alkotott monumentális munkát Aba-Novák, a mostani kiállítás történelmi elégtétel lehet a művész és a város számára is. A kurátor, Nagy András képzőművész-restaurátor édesapja, Nagy Zoltán, az esztergomi múzeumok igazgatója (1960–72), már a művész életében, 1941-ben elismeréssel írt a festőről Új magyar művészet című könyvében, az 1940-es velencei biennále magyar pavilonjában pedig, amely Aba-Novák életművét mutatta be, a kurátor édesanyja, Kovács Mária szobrászművész egy teremnyi szoborral szerepelhetett.
A személyes és a közösségi értékek kapcsolatának fontosságát más módon is hangsúlyozza a tárlatot rendező Bizzer István művészettörténész. A bejárattal szemben Aba-Novák egyik legismertebb alkotását, az 1925-ös képét, A művész és felesége című kompozíciót helyezte el. Az önarckép végigkíséri a pálya egészét, a művész arcképe többször megjelenik zsánerképeken, csoportos kompozíciókon (például a Cserépvásáron is), az ember és táj együttesét ábrázoló kompozíciókon is, mintegy magába sűrítve Aba-Novák művészetének legfontosabb jellemzőit. Innen kétfelé vezet az út a tárlaton: egyrészt a szakrális-történelmi témájú festmények, a falképekhez készült előtanulmányok, másrészt a művész barátainak portréi, a zsánerképek, a tájkompozíciók felé. Külön terem jut a pálya első nagy sikereit jelentő grafikáknak, s különös figyelmet érdemelnek az eddig be nem mutatott festmények, grafikák, amelyekből jó néhány szerepel a tárlaton. Közöttük van az az egészen korai, 1913-ban (!!!) készült litográfia is, amely egy szerelmi háromszög szereplőit ábrázolja: egy összesimuló párt, s a magára maradt, csalódott harmadikat. Kisméretű a mű, de már magában hordozza a „felnőtt” Aba-Novák műveit jellemző erőt, dinamikát. Méltán írta már ekkor a későbbi művésznévben domináló Aba nevet a mű alá, amely a Széljegyzetek az élet könyvébe címet viseli. Nos, a széljegyzetekre nem nagyon szoktunk figyelni, Pedig olykor olyanok, mint egy-egy gyorsan fölvázolt önarckép, bennük sűrűsödik az egész világ.

Éjszakai tárlat. Az október 16-ig nyitva tartó tárlat hétköznapokon (hétfő kivételével) 10-től 18-ig, szombaton és vasárnap 10-től 20 óráig látogatható. Az augusztus 16-án, vasárnap az este 9-kor a bazilika előtt kezdődő Al Di Meola-koncert, a hétfőn este 9-től a bazilikánál tartandó Nagyidai cigányok című ExperiDance-előadás vendégeit, valamint a hagyományos augusztus 19-i tűzijáték és az azt követő Széchenyi téri Ghymes-koncert közönségét ezeken a napokon éjszaka, éjfél után 1 óráig várja az esztergomi Aba-Novák-kiállítás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.