A víz mint a város éltető eleme

A víz és az élet elválaszthatatlan – e témakört járja körül november 11-ig az építészet hónapja. A Víz, élet, építészet mottójú programhoz huszonhét település kilencven helyszíne mintegy kétszáz eseménnyel csatlakozott. Bár a kortárs építészek, urbanisták évek óta arra hívják fel a figyelmet, a főváros vonzóbbá tehető, ha a Duna közvetlen partja elérhető volna a városlakóknak, de a jó tanácsoknak nem volt foganatja.

Tölgyesi Gábor
2009. 10. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

ÉPÍTÉSZETI DÍJAK. Az építészet világnapjának alkalmából Pro Architectura-díjat ítéltek Lukács Istvánnak, Vikár Andrásnak és Gaschler Gábornak a budapesti Graphisoft Park M épületének tervezéséért, Ferencz Marcelnek a bodrogkeresztúri Hun fürdő tervezéséért, Pozsgai Zoltánnak és Takács Attilának a veszprémi Lovassy gimnázium tornaterméért, Csomay Zsófiának és Nagy Györgynek a veszprémi Völgykút Házért, továbbá Steffler Istvánnak, Kontra Dánielnek és Salgó Borbálának a budapesti Kopaszi-gát és Lágymányosi-öböl revitalizációjáért. A 2009-ben végzett építészhallgatóknak meghirdetett Diplomadíjat Csíki Barna, Dvorzsák Jessica, Kronavetter Péter és Mészáros Krisztina, a Budapesti Műszaki és Gazdasági Egyetem hallgatói, valamint Hoffecker Ákos Dávid, a Pécsi Tudományegyetem végzőse kapta. A 30 év alattiak Junior Prima díját október 27-én veheti át Dobos Zsófia, Fazekas Katalin, Haraszti Lívia, Jószai Ágnes, Káldos András, Oroszlány Miklós, Tánczos Tibor és Vesztergom Ádám.


Mint arról korábban beszámoltunk, Pest belvárosának a szívében, a Petőfi Sándor utcában nyílt meg október elején a Budapesti Építész Kamara által létrehozott Fuga Budapesti Építészeti Központ, amely Nagy Bálint építész és Rév András könyvkiadó vezetésével nemcsak a város kortárs építészetének reprezentatív helyszínévé, hanem koncertek és más művészeti ágak bemutatásával új kulturális centrummá is kíván válni. A Fuga első kiállítása a Budapest szíve programot, a Belvárosban zajló átalakulás fázisait szemlélteti a Teampannon építésziroda munkásságán keresztül. A főváros programja, a Budapest szíve program egyik célja a forgalom csillapítása és gyalogos belváros megteremtése, ennek kapcsán a tárlatlátogató eltűnődhet azon az ellentmondáson, amelyet a holland építész, Erick van Egeraat nevéhez kötődő Városháza fórum terve magában hordoz: az új városháza terve ezerháromszáz férőhelyes mélygarázzsal „csillapítana” forgalmat, üzletekkel, éttermekkel, közparkkal és egyéb szórakoztató helyszínekkel gazdagítaná a városvezetők új irodáit is magába foglaló épületet. Ehhez kapcsolódó hír, hogy a Központi Építészeti-Műszaki Tervtanács augusztusban módosíttatta Egeraat tervét: úgy találta, az Anker köz házaihoz viszonyítva az új városháza Deák tér felé néző, harminchat méteresre tervezett sarka hangsúlytalan lenne, ezért azt hatvanöt méter magasra emeltette. Meglehet, mindez szóba is kerül holnap este hatkor a Fuga-központban, amikor kerekasztal-beszélgetésen kerül terítékre a Budapest szíve program.
Víz, élet, építészet – szól az Octogon magazin által szervezett építészet hónapjának idei mottója. A november 11-ig meghirdetett programhoz huszonhét település kilencven helyszíne mintegy kétszáz eseménnyel csatlakozott. A folyó, a vízpart nemcsak városrészeket választhat el, hanem közösségi terek szervezője is lehet, s bár a kortárs építészek, urbanisták évek óta arra hívják fel a figyelmet, a főváros – több külföldi példa ismeretében – vonzóbbá tehető, ha a Duna közvetlen partja is elérhető volna a városlakóknak. Ám tekintve a megújult Budai alsó rakpartot, a tetszetős elképzelések többségéből (rakparti alagút, fedett rakpart) valószínűleg még sokáig nem lesz semmi. Mindenesetre az A38 hajón ma délután négykor a budapesti Duna-part ügyén dolgozó szakemberek és döntéshozók részvételével nyilvános workshopot rendeznek Duna-duma címmel, este hétkor pedig a városkép kiszélesítését hirdetve Észak-Csepel fejlesztési terveit ismertetik.
Az építészet hónapjának idei mottója felveti azt a problémát is, hogy az országban a vízpartokat sok helyütt „kalóz módon” sajátítják ki. Nem csak a Balatonnál, a fővárosban is akad erre példa.

A „Vaskefe” építészeti díja. A World Architecture Awards ötödik fordulójában a húsz legjobb építészeti alkotás közé választották az Ötvenhatosok terén, az egykori Sztálin-szobor helyén álló 1956-os emlékművet, Emődi-Kiss Tamás építész, György Kata és Horváth Csaba képzőművész és Papp Tamás építész alkotását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.