Afgán vészhelyzet

Az amerikai küldetés Afganisztánban kudarcot vall, amenynyiben Washington egy éven belül nem növeli meg az ázsiai országban állomásozó katonák számát – véli az Afganisztánban állomásozó nemzetközi erők amerikai parancsnoka. Stanley McChrystal szerint a NATO hibát követ el azáltal, hogy nem az afgán polgárok védelmére koncentrál.

Hírösszefoglaló
2009. 10. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Stanley McChrystal helyzetértékelése abban a bizalmas jelentésben olvasható, amelyet a tábornok Barack Obama elnök és Robert Gates védelmi miniszter figyelmébe ajánlott, s amely a Washington Post napilap birtokába került. McChrystal legfőbb megállapítása az, hogy csapaterősítésre és jelentős stratégiaváltásra van szükség. Az Egyesült Államoknak jobb viszonyt kell kialakítania az afgánokkal és jobban meg kell szerveznie a rendezésre irányuló erőfeszítéseket a NATO-szövetségesekkel. A parancsnok szerint e nélkül elhúzódhat a konfliktus, megsokszorozódik az áldozatok száma és drasztikusan csökken a kabuli kormányba, illetve a nemzetközi erőkbe vetett lakossági bizalom. McChrystal továbbá az afgánok megvédésére helyezi a hangsúlyt, semmint a lázadás felszámolására.
Washingtoni illetékesek szerint McChrystal harmincezer új harcoló katonával és kiképzőtiszttel kívánja megerősíteni az afganisztáni kontingenst. Az idén 32 ezerről 62 ezerre nőtt az Afganisztánban szolgálatot teljesítő amerikai katonák száma és az év végéig újabb hatezer amerikai katona érkezik az ázsiai országba.
A CNN felmérése szerint az amerikaiak 58 százaléka ellenzi az afganisztáni háborút.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.