Ajánlat Kadhafinak

Munkatársunktól
2009. 10. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy-Britannia a hetvenes évek végén 14 millió fontot ajánlott fel Líbiának, hogy Kadhafi ezredes állama hagyjon fel az északír katolikus gerillacsoport, az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) támogatásával, írta az Independent. A brit lap titkos dokumentumokra hivatkozva írta meg a kapcsolat részleteit, amely felháborodást keltett, mondván, London nem fizethet állami pénzt olyan országoknak, amelyekkel hivatalosan semmilyen kapcsolat nem áll fenn azok terrorizmust támogató politikája miatt. A kapcsolatról mind a védelmi, mind a külügyi tárca azt mondta, nem tudott róla, ám a most felfedett levélváltásokból kiderül, Harold Wilson akkori miniszterelnök 1975-ben konkrétan pénzt ajánlott az IRA támogatásának felfüggesztése esetén. A líbiaiak a visszaemlékezések szerint cseppet sem osztották a brit aggályokat Észak-Írország ügyében, így a 14 milliós összeget sem fogadták el, csak az évtized vége felé tették meg saját ajánlatukat. Tripoli a „kapcsolatok javítása érdekében” 51 millió fontot kért, amelyet London azonnal visszautasított, a viszony pedig jórészt befagyott.
Az IRA a hetvenes évek elejétől kezdve kapott rendszeres fegyver- és pénzadományokat Líbiától, és sikeres terrorhadjáratot folytatott a brit hadsereg ellen. A nyolcvanas évek végén a szállítmányok egyre nagyobbak lettek, Nagy-Britannia ugyanis részt vett az amerikaiak 1986-os rajtaütésében, amely megölte többek között Kadhafi örökbefogadott lányát is.
Az Egyesült Királyságnak Moamer el-Kadhafi ezredes 1969-es államcsínyéig jó kapcsolatai voltak Tripolival, az északír helyzet javítása mellett az észak-afrikai ország állami fejlesztési koncesszióiban is részt akartak venni. A nyolcvanas évek végén azután megtörtént a Lockerbie-merénylet, onnantól 2003-ig, Kadhafi pálfordulásáig a nyugati cégek nem kaptak lehetőséget a térség legnagyobb olajtermelő országában való működésre. A britek ragaszkodását Líbia „arany mezőihez” jól jelzi, hogy a váltást követően Tony Blair azonnal tiszteletét tette az immár megjavult Moamer el-Kadhafinál, a Shell azonnal aláírt egy 900 millió dolláros kitermelési szerződést a líbiai nemzeti olajvállalattal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.