Áron alul kelhetnek el a külképviseletek

Fennáll a veszélye annak, hogy a Külügyminisztérium által bezárásra ítélt négy nagykövetség és nyolc magyar főkonzulátus épületeit mindenféle állami kontroll nélkül, akár jóval áron alul adják el – derült ki az Országgyűlés külügyi bizottságának tegnapi ülésén, ahol a moszkvai magyar kereskedelmi képviselet értékesítésének visszásságai miatt tartottak meghallgatást. Az Állami Számvevőszék szerint a legproblematikusabb pont, hogy a költségvetésben a Külképviseletek igazgatása címszó alatt szereplő, a magyar tulajdonú külföldi ingatlanokat is érintő ügyletekben kizárólag a szakminisztérium illetékes.

Balogh Roland
2009. 10. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem állt rendelkezésre hiteles magyar fordítás a moszkvai ingatlan értékbecsléséről, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) csak utólag és akkor sem teljeskörűen tudta megvizsgálni az eladás körülményeit – közölte Horváth Sándor. Az ÁSZ főigazgató-helyettese szerint pedig külön aggodalomra ad okot, hogy egy lassan másfél évtizedes, a Külügyminisztériummal kötött megállapodás alapján a külföldön lévő magyar tulajdonú ingatlanokkal kapcsolatos ügyeket csak a szaktárca felügyelheti, mindenféle állami kontroll nélkül. Így fordulhatott például elő, hogy a jó hírű Cushman&Wakefield ingatlaniroda 19,9 millió dolláros minimum- ingatlanár becslése is csak angol nyelven készült el.
A minisztérium vagyonmérlegében 2008. december 31-én még szerepelt a moszkvai magyar kereskedelmi képviselet épületegyüttese, állította tegnap Baranyi Tibor külügyi főosztályvezető, miközben az Origo hírportál által vevőként megjelölt – egyes információk szerint az üzleti körökből is ismert orosz közéleti személy érdekeltségébe tartozó – Diamond Air már 2005-ben, tehát Veres János pénzügyminisztersége idején, bármiféle, az eladásra vonatkozó közbeszerzés kiírása előtt átutalta a 3,5 milliárd forintnak megfelelő vételárat a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. számlájára. A moszkvai kormányzati épületek mellett elhelyezkedő magyar tulajdonú épületkomplexum eladására 2006-ban ugyancsak Veres pénzügyminisztersége alatt került sor. A 17 ezer négyzetméteres ingatlant – amely fontos kapocs volt a magyar–orosz üzleti kapcsolatokban – így 206 ezer forintos négyzetméteráron adta el a Külügyminisztérium. (A jelenlegi ingatlanárak mellett ilyen átlagértékkel még Budapesten a VIII. kerületben sem lehet használt lakást venni – a szerk.) Az ügy parlamenti vitáján Szabó Vilmos külügyi államtitkár tegnap kijelentette, Magyarországot az értékesítésből anyagi kár nem érte. A szaktárcánál egyébként belső vizsgálatot kezdeményeztek az értékesítéssel kapcsolatban.
A döntés pikantériája, hogy Faller Jenő külügyi szakállamtitkárnak az ÁSZ-hoz írt levele, amely szerint az orosz hírszerzés kikötötte: a magyar vállalatok kihelyezett irodájaként is működő, színházteremmel, mozival ellátott ingatlant kizárólag oroszországi vállalat számára adhatja el a magyar fél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.