Mint a kalotaszegi legényesben, úgy jön mindig előre egy-egy izzadt srác, hogy a magnóból ömlő breakzenére szólóban figurázzon. A motívumoknak persze semmi köze az eredeti magyar folklórhoz. Annál inkább a hajdani afrobrazil rabszolgák táncához, ha tényleg igaz, hogy ez származott át a harlemi fekete utcabandák mozgáskultúrájába. A graffitikkel tovább csúfított betonaluljáró gyér neonfényében négy pesti fiú váltja egymást.
Tehát van még break Magyarországon, pedig hozzánk az 1980-as évek közepén érkezett el ez az őrület. Túlélt egy emberöltőt. Ettől fogva, akik művelik, lassanként akár konzervatívoknak is mondhatók, de „retróknak” biztosan. Fiatal koruk ellenére. Hiszen a fent körülírt „air back kontra” breakmotívum tudora, Kovács Ádám tizenhét esztendős, Makai Soma ugyanannyi, Herczig Gábor húsz-, Józsa Péter huszonhat éves. Mind az Ifjúság 2008 gyorsjelentés által jellemzett fiatal magyar nemzedék tagjai. Ebből a szociális tárca által megrendelt kutatási anyagból (szerkesztői: Bauer Béla, Szabó Andrea) kihámozható például, hogy a tévé, az internet repertoárjainak fogyasztására szánt összidő nőtt. Jelenthet-e ez jót, ha a fiatalok kétharmada a két hírhedt országos kereskedelmi tévécsatornát nézi a legtöbbet? Napilapokat a fiatalok már alig olvasnak. Kiderül a gyorsjelentésből az is: az alkoholfogyasztás erősebben fenyegeti a 15–29 éves korosztályt, mint valaha, a drog gyors terjedése sem tudta elvenni tőle az első helyet.
Úgy tűnik, Kovács Ádámék mentesek az utóbbi problémától. A csapatból ketten is arról számolnak be, hogy a rendszeres erőfeszítést követelő „break életstílus”, „breakes közösség” a züllés útjáról fordította
vissza őket. Eltávolodtak a drogozó barátoktól; nem is úgy festenek itt a Kacsóh Pongrác úti megállóban, mint akik gyorsító vagy egyéb kábítószerekkel fűszereznék fiatal életüket.
– Ecstasy? Nincs rá szükségünk, hogy ilyet szedjünk, mi anélkül is jól érezzük magunkat. Ami nekünk az adrenalint adja, az a zene – mondja Péter.
Az internet és az általa közvetített tömegkultúra persze nyomot hagy a fejükben. Ezért is erre az amerikai fekete táncra találtak rá. Ezért, hogy – bár a fele csapat szakmunkásképzőbe jár – angolul adják tudtomra, micsoda „underground event” (alternatív esemény) egy-egy breakverseny a WestEnd tetején, s hogy bár ez is break, csakúgy, mint a harminc évvel ezelőtti, mégsem „old”, hanem „new school” (új irányzat). Több benne a „freeze” (kitartott póz) és a power move (erőt, technikásságot igénylő mozgáselem). Mindenestre amíg itt, a szabadtéri aluljáróban izzadoznak, mégsem agymosáson vannak. Virtus ennek az idegen táncnak vagy sportágnak minden mozdulata. Ebben nyilatkozik meg, fejezi ki magát igazán ez a különféle kerületekből összeverődött csapat, nem a nyilatkozatadásban. Szerintük az elszántságot, szorgalmat igénylő break nemcsak látványos, hanem „vicces dolog” is, jókedvre deríti művelőiket. Másoknak azóta, hogy kapcsolatba kerültek vele, tartást ad a mindennapjaikhoz.
Ezek a mindennapok többségüknél lánykapcsolatok nélkül folynak. Gábornak több éve fejeződött be egy tartós kapcsolata. Általános véleményük, hogy ma már a lányok sem hűségesek. Házasságot azonban mind akar, igaz, egyikük gyermek nélkül képzeli el a családalapítást. Merthogy micsoda felelősség ebben a lepukkant országban gyereket eltartani. Hit a nehézségekhez…? Csak egy jár közülük templomba. Évente egyszer: karácsonyi éjféli misére. Az Ifjúság 2008 jelentés állítja, a magyar fiatalok egyre jobboldalibb beállítottságúak. Hungária körúti breakeseink a politikát rühellik. Péternek mintha volna pártvonzalma, de annál inkább nem beszél róla. Soma politika és/vagy magyarság témakörben csak ennyit mond:
– Nem vagyok még tizennyolc, de lehangol, ami itt van, a rengeteg tüntetés, és hogy nincs összefogás. Pedig jó volna, ha egész Magyarország Magyarország lenne… És ezt nem rasszizmusból mondom… Viszont augusztus 20-án, amikor kimentünk, éreztem, hogy jó magyarnak lenni.
Bátortalan siralmamat hallva – magyar ifjakként miért nem mondjuk kalotaszegi legényest lejtenek – Gábor így vigasztal:
– Gondoltunk már rá, hogy egyszer csinálunk egy olyat, hogy magyar néptánccal indítunk, aztán beletesszük a breakfigurákat…

Gulyás Gergely keményen helyretette Karácsony Gergelyt