Felszámolt menekülttábor

Van olyan, aki államtitkokkal kereskedett; egyesek fejére vérdíjat tűztek ki a tálibok; akad, akinek saját sógorát koncolták fel a helyi hadurak, épp ezért retteg a visszatéréstől. Csak néhány életút abból a közel háromszázból, akik ez idáig embertelen körülmények között éltek az észak-franciaországi Calais kikötővárosa melletti illegális bevándorlók építette bádogvárosban. A francia hatóságok azonban megelégelték a brit átkelés reményében ott veszteglő menekülteket, és tegnap megkezdték a tábor felszámolását.

Balogh Roland
2009. 10. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Júliusban még majd másfél ezren éltek ott, ám a francia hatósági fellépés hírére a múlt héten több mint ezren gyorsan eltűntek a dzsungel néven is emlegetett telepről. A tegnap hajnalban kezdődött rendőrségi fellépés nyomán nagy erőkkel kivonuló hatóságok nem kis küzdelem árán összesen 278 személyt – főleg afgánokat – vettek őrizetbe. A városi rendőrfőkapitány, Pierre de Bousquet de Florian sikeresnek nevezte a hatósági akciót.
A brit szigetet és a kontinentális Európát összekötő „csalagút” árnyékában élők zöme – saját anyagi lehetőségeihez mérten – nem kis összeget fizetett azért, hogy egy sikeres pillanatban családjával együtt átcsempésszék őket az Egyesült Királyságba. Az amerikai AP hírügynökség szerint egy-egy családtól akár 10-15 ezer eurót is elkérnek azért, hogy a kedvezőbb menekült- státus elérésének reményében átvigyék őket a La Manche csatorna túlpartjára. A franciák ugyanis elvileg minden Calais mellett élőt azonnal kitoloncolhatnának. Tehetik mindezt annak ellenére, hogy Eric Besson bevándorlásügyi miniszter megígérte, egyetlen menekültet sem küldenek haza mindaddig, amíg a biztonsági helyzet nem javul hazájukban. A BBC helyszínen járt forgatóstábjának ugyanakkor több menekült is azt mesélte, a feszültségek látszólagos megoldása érdekében a helyi rendőrség korábban tudatosan csökkentette a kikötő biztonsági felügyeletét, hogy megkönnyítse az esetleges átszökési kísérleteket. Azt azonban egyelőre nem tudni, a bevándorlásügyi minisztérium mihez kezd azzal a 146 felnőttel és 132 fiatalkorúval, akiket tegnap letartóztattak. Az Egyesült Királyság határőrsége üdvözli a Calais melletti illegális menekülttábor bezárását – írta közleményében a brit hatóság. A francia telepfelszámolásra reagálva a britek azt is közölték, minden segítséget megadnak, hogy a menekülttábor végleg megszűnjön, egyúttal szorgalmazzák az észak–déli embercsempész-útvonalak felderítését is.
Ezen vonalak felszámolásában pedig leginkább Nagy-Britannia érdekelt, hiszen az EU területére lépő illegális bevándorlók elsődleges célpontjának a ködös Albion számít. A schengeni határok ráadásul megkönnyítik az embercsempészek dolgát, mert ha valakinek sikerül délről, Törökországon, Líbián keresztül belépnie Franciaországba vagy Olaszországba, Nagy-Britanniáig csak belső ellenőrzések lehetségesek. Ez pedig minden hatékonysága – hőkövető infrakamerák, mozgásérzékelők – ellenére nem helyettesíti a szigorúbb határvédelmet. Ezért szorgalmazza például már évek óta Párizs és London az egységes, szigorúbb külső határvédelmi rendszerek kialakítását. Egyelőre azonban csak egy ajánlásig jutott a Schengen 2.0-ra elkeresztelt kezdeményezés, amelyet tavaly ősszel a soros francia EU-elnökség idején fogadtak el az uniós belügyminiszterek, és a tervek szerint 2012-től talán életbe is léphet a bevándorlást szigorúbban ellenőrző rendszer.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.