Jogsértően működő nyugdíjpénztár

Botrányok, felügyeleti bírságok és drámaian eső tavalyi hozamok. A hazai magánnyugdíj-pénztári rendszer teljesítményét az utóbbi időben nagyjából ezek jellemezték. Nem csoda, ha e fejlemények láttán felerősödtek a magánnyugdíjpénztárakkal szembeni kételyek, s egyes szakemberek egészen odáig jutottak: az egész hazai nyugdíjrendszer úgy rossz, ahogy van. Némelyek azt is megjegyezték a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) tevékenysége sem megfelelő.

Jakubász Tamás
2009. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ám a Budapest Magánnyugdíjpénztárnál történtek feltehetőleg csak tovább szaporítják a kétségeket. A szóban forgó kassza ugyanis idestova másfél éve szabálytalanul megválasztott vezetőséggel működik. A szövevényes ügyre a nyugdíjpénztár ellenőrző bizottságának elnöki tisztét korábban hat éven át betöltő Smuk Zoltán hívta fel a Magyar Nemzet figyelmét. Szerinte súlyos törvénysértés az, ami a kasszánál jó ideje zajlik. A Budapest Magánnyugdíjpénztárnál homlokegyenest másképp vélekednek: szerintük a pénztár a jogszabályoknak megfelelően működik, s pusztán egyszerű jogértelmezési problémáról van szó.
*
A PSZÁF mindehhez annyit tett hozzá, a felügyelet minden tőle telhetőt megtett ebben az ügyben. Ezek után érdemes felidézni, mi is történt pontosan.
A história 2008 áprilisának végén kezdődött. A Budapest Magánnyugdíjpénztár ekkorra írta ki a küldöttválasztás időpontját. Elsőként tisztázzuk, mi a feladata a küldötteknek. Ezek a személyek foglalnak helyet a pénztár közgyűlésében, a legmagasabb szintű döntéshozó szervezetben. E testület fogadja el például a pénztár éves beszámolóját, a pénzügyi tervét s választja meg a vezetőket. Vagyis szinte minden stratégiai döntés itt születik. Ezután célszerű rögzíteni a küldöttválasztás folyamatát. Első lépésként a megadott határidőn belül jelöltként kell regisztráltatnia magát a küldötti titulusra vágyó személynek. Ha ez megtörténik, az illető elindulhat a választáson. Voksolni – körzetenként – az adott nyugdíjpénztár tagjai jogosultak, vagyis ők dönthetik el, hogy a jelöltek közül ki képviselje őket a pénztár döntéshozó testületében. A rendszer tehát nagyban hasonlít a parlamenti választásokra. A Budapest Magánnyugdíjpénztár 2008. áprilisi küldöttválasztásán mandátumot szerzett személyek részt vettek a pénztár májusi közgyűlésén, s itt különféle fontos döntéseket hoztak meg. Például megválasztották a pénztár vezetését.

2008 szeptembere
A küldöttválasztásokat azonban szabálytalanul tartották meg. Ezt a PSZÁF mondta ki 2008 szeptemberében. A hatóság ekkor rögzítette, hogy a Budapest Magánnyugdíjpénztár nem a jogszabályok szerint járt el a küldöttválasztó gyűlések, valamint a közgyűlés meghirdetésekor. A magánnyugdíjpénztárakról szóló törvény ugyanis kimondja, hogy az efféle gyűlések összehívását egy országos napilapban legalább egy alkalommal közzé kell tenni. A pénztár a küldöttválasztásról szóló hirdetményét a Magyar Tőkepiac című újságban közölte. Ezzel viszont hibát követett el, ugyanis a Magyar Tőkepiac csak 2007 utolsó napjáig volt országos napilap. Ezután, 2008. január elsejétől kizárólag elektronikus formában, internetes újságként jelent meg, így pedig már nem felelt meg a törvény állította követelménynek: nem volt országos napilap. A PSZÁF ezek alapján megállapította, hogy a gyűlések jogszabálysértő meghirdetési formája miatt „a közgyűlésen hozott határozatok sem jogszabályszerűen kerültek meghozatalra”. Ezért a felügyelet arra kötelezte a pénztárat, hogy a voksolást ismételje meg, és a 2008 májusában megtartott közgyűlés határozatait az új, immár szabályosan megválasztott közgyűlés erősítse meg. Mindehhez határidőt is szabott, méghozzá a következő közgyűlés napjában.
Szeptember 17-én kelt határozatának meghozatalakor viszont a felügyelet hibázott. A Budapest Magánnyugdíjpénztár ugyanis 2008. október 27-én, nagyjából egy hónap múlva tartotta soron következő közgyűlését. Ennyi idő pedig nem volt elegendő ahhoz, hogy újabb küldöttválasztást tartsanak. Az októberi közgyűlést egyébként azért hívták össze, hogy a pénztár eleget tehessen bizonyos jogszabályi kötelezettségeinek. Ekkor tehát ismét fontos, a kassza életében és a tagok megtakarításai szempontjából jelentős döntések születtek.

2008 novembere
A felügyelet novemberben módosította szeptemberi határozatát, ám ekkor sem felejtette el rögzíteni: „mivel a küldöttek megválasztása az országos napilapban való meghirdetés elmaradása miatt jogszerűtlen, így szükséges az eljárás jogszerű formában való megismétlése”. Valamint: „a 2008. május 23-án megtartott közgyűlés által meghozott döntések nem tekinthetők szabályosnak. Erre tekintettel szükséges, hogy a szabályosan megválasztott küldöttek e határozatokat megerősítsék, ennek hiányában azok nem tekinthetők a továbbiakban érvényesnek. A küldöttek megválasztásának jogszerűtlensége miatt mindez igaz a 2008. október 27-én megtartott közgyűlésre is.” A novemberi PSZÁF-határozat végül arra kötelezte a Budapest Magánnyugdíjpénztárat, hogy 2009. május 31-ig ismételje meg jogszerű keretek között a 2008. áprilisi küldöttválasztást, és a szabályszerűtlenül összeülő közgyűlések határozatait az immár a jogszabályoknak megfelelően megválasztott közgyűlés eddig a napig erősítse meg. A hatóság ugyanakkor kiemelte, hogy nem látja szükségét bírság, vagy bármely komolyabb szankció kiszabásának, megelégszik a helyzetben alkalmazható legenyhébb jogkövetkezménnyel. Vagyis, hogy új választási eljárásra kötelezi a pénztárt.
Összefoglalva: a felügyelet lényegében azt állapította meg, hogy 2008 áprilisában jogszabálysértően választották meg a Budapest Magánnyugdíjpénztár küldötteit. Ezek a küldöttek 2008 májusában és októberében is összeültek, s fontos határozatokat hoztak. Ám ezek a döntések – a közgyűlés szabályellenes megalakulása miatt –, szintén nem minősülnek törvényesnek. A szabályszerű működést 2009. május végéig kellett megvalósítania a szóban forgó kasszának. Azaz egy éven keresztül a hatályos jogszabályok megsértésével létrejött közgyűlés és vezetőség határozta meg a Budapest Magánnyugdíjpénztár működését, s döntött harmincnégyezer pénztártag megtakarításairól, nem kevesebb, mint negyvenmilliárd forintról.

2009 márciusa
Az ügy idén márciusban újabb fordulatot vett. Ennek ismertetése előtt érdemes néhány szót ejteni Smuk Zoltán szerepéről és céljairól. A korábbi ellenőrző bizottsági elnök ugyanis elhatározta, hogy bejut a Budapest Magánnyugdíjpénztár 25 tagú közgyűlésébe, sőt a választáson saját magán kívül további 24 tagot is indít. S hogy mindezt miért tette? Smuk úgy véli: a szóban forgó kassza közgyűlése és az e testület által megválasztott vezetőség nem a pénztár tagjainak érdekében tevékenykedik. Szerinte a pénztárat alapító Budapest Bank határozza meg a magánnyugdíj-pénztár működését, s a kasszának az az egyetlen feladata, hogy a bank és az azt tulajdonló multinacionális cég, a General Electric (GE) üzleti érdekeit kiszolgálja. Mindezt alátámasztja, hogy a kassza vagyonát a Budapest Bank alapkezelő vállalkozás gondozza. Ennél azonban fontosabb – állítja –, hogy a pénztár valamennyi szervezetében szinte kizárólag a bank, az alapkezelő és a GE emberei, alkalmazottai ülnek. Smuk azt remélte, ha csapatának több tagja bekerül a közgyűlésbe, a kassza működése megváltozhat: kizárólag a pénztártagok érdekeit szolgáló döntések születnek majd.
A volt bizottsági elnök idén márciusra össze is gyűjtötte 25 fős csapatát, s telefonos kampányba kezdett. Ennek lényege az volt – mondja –, hogy véletlenszerűen tárcsáztak több százezer számot, s egy automata géphang segítségével azt kérdezték a felhívottaktól: a Budapest Magánnyugdíjpénztár tagjai-e? Aki az volt, és hajlandó is lett volna meghallgatni a csapat ajánlatát, készüléke nyomógombjain jelezhette. Ezeket a személyeket később visszahívták, és immár élőszóval igyekezték őket meggyőzni arról, adjanak meghatalmazást ahhoz, hogy a Smuk-stáb a 2009. április 22-i küldöttválasztó gyűlésen a nevükben önnön magára szavazhasson. Smuk Zoltán szerint ténykedésük mindenben megfelelt a jogszabályoknak, és a kampánnyal a csapat jelentős támogatottságot szerzett. Így bizakodva várták az áprilist.

2009 áprilisa
Ám hiába. A Budapest Magánnyugdíjpénztár idén április 22-re jogszabályszerűen meghirdetett küldöttválasztását nem tartották meg. A pénztár vezetése ugyanis április 10-én feljelentést tett ismeretlen tettes ellen gazdasági titok megsértése, illetve személyes adattal való visszaélés miatt. A kasszánál kifejtették: a választás előtt nem sokkal számos pénztártag jelezte, hogy egyesek telefonon, sokszor azt a látszatot keltve, hogy a Budapest Magánnyugdíjpénztár nevében telefonálnak, egy dokumentum aláírását kérik tőlük. A nyugdíjpénztár illetékesei arra gyanakodtak, hogy valakik (nyilván a Smuk-féle csoport – a szerk.) illegális módon szerezte meg a pénztár adatbázisát: a tagok nevét, telefonszámát. Emiatt fordultak a rendőrséghez. A BRFK tájékoztatása szerint az ügyben gazdasági titok megsértése miatt nyomozás folyik.
A Budapest Magánnyugdíjpénztár ezután, április 14-én a PSZÁF-ot is megkereste, jelezve a telefonos kampánnyal kapcsolatos aggályait, valamint azt, hogy az ügyben feljelentést tett. Néhány nappal ezután, április 17-én a kassza felügyeleti intézkedést kért, mondván, kétségek merültek fel a pénztár vezetőségében afelől, hogy megtartható-e jogszerű keretek között a küldöttválasztás. A felügyelet ezúttal viharos gyorsasággal döntött. Április 20-án, vagyis három nap múlva meg is hozta újabb határozatát, amelyben rögzítette: a pénztárnak korábban adott és május 31-én lejáró határidőt 2009. december 31-ig meghosszabbítja. A pénztár a felügyeleti határozat alapján másnap, április 21-én úgy döntött, elhalasztja az április 22-re kiírt voksolást. Lényegében tehát a Budapest Magánnyugdíjpénztár további fél évet – így összesen eddig másfél esztendőt – kapott arra, hogy a 2008-as jogszabálysértő küldöttválasztását megismételje.

2009 májusa
Ám ahhoz, hogy a kassza 2009 végén ismét küldöttválasztást tarthasson, módosítani kellett a szervezeti és működési szabályzatán (szmsz). Kérdés ugyanakkor, ha az szmsz megváltoztatásával bármikorra új választást lehet kiírni, és a szabályzat egyébként tetszőleges időpontban átírható, miért kellett a választási procedúrát másfél évig elhúzni, és miért nem lehetett a dokumentumot 2008 végén módosítani. A felügyeletnél ezzel kapcsolatban azt közölték: az szmsz tavalyi módosítására – megítélésük szerint – nem volt lehetőség, ezért határoztak az egyéves határidő megadásáról. Az szmsz-t egyébiránt idén május 28-án az a közgyűlés változtatta meg, amelyről a felügyelet kimondta: jogsértő keretek között ült össze. A módosítás értelmében a küldöttekre holnap, vagyis október másodikán szavazhatnak a pénztár tagjai.
Az esettel kapcsolatban azt tudakoltuk a PSZÁF-től, felelősnek érzi-e magát abban, hogy a Budapest Magánnyugdíjpénztár másfél éve szabályszerűtlenül összeülő közgyűléssel és így jogsértően megválasztott vezetőséggel működhet. Azt felelték: a felügyelet minden tőle telhetőt megtett és a továbbiakban is megtesz ebben az ügyben. Hozzátették, a PSZÁF szerint a Budapest Magánnyugdíjpénztár kockázata emelkedett, s a felügyelet mindig akkora figyelmet szentel az adott pénzügyi intézménynek, mint amennyit annak kockázati szintje megkövetel.
Az ügyben kikértük a Budapest Magánnyugdíjpénztár véleményét is. Elsőként rögzítették, hogy a pénztár a jogszabályok betartásával működik, és vitatták a PSZÁF határozataiban foglaltakat. Főként azért, mert – mint írták – a felügyelet egy korábbi, a mostanihoz sokban hasonlító esettel kapcsolatban kiadott állásfoglalása szerint a törvény nem azt követeli meg, hogy a választásról szóló meghívót egy országos napilapban tegyék közzé, hanem azt: a hirdetmény a pénztár szmsz-ében rögzített helyen jelenjen meg. Ez az orgánum a Budapest Magánnyugdíjpénztárnál korábban a Magyar Tőkepiac című lap volt – érvelt a pénztár. Így tehát – szerintük – nem beszélhetünk szabálytalanságról, vagyis a közgyűlés és az általa megválasztott vezetőség jogszerűen került pozícióba, s tevékenységével kapcsolatban sem eshet szó törvénysértésről. Tudatták továbbá, hogy a küldöttválasztás megismétlésére kötelező második, novemberi PSZÁF-határozatot kizárólag azért nem támadták meg a bíróság előtt, mert az elhúzódó eljárás nem szolgálta volna a pénztártagok érdekeit.
Kitértek még a pénztár és a Budapest Bank, valamint a GE kapcsolatára. Mint írták, a legtöbb pénztártag éppen azért lépett be a Budapest Magánnyugdíjpénztárba, mert azt a világ egyik legnagyobb vállalatát, a General Electricet tulajdonosként maga mögött tudó Budapest Bank alapította és a működését is a pénzintézet infrastruktúrája és intézményei biztosítják. A pénztár legnagyobb munkáltatói partnerei a Budapest Bank és a GE Hungary. Emiatt a bank és a kassza szoros kapcsolata inkább előny, semmint hátrány – írták. Azt is hozzátették, hogy éppen Smuk Zoltán az ellenpélda: ő ugyanis, dacára annak, hogy semmilyen kapcsolat sem fűzte a bankhoz vagy a GE-hez, éveken keresztül volt a pénztár ellenőrző bizottságának elnöke.
Az ügy végére a megismételt választással holnap talán pont kerülhet. Másfél év után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.