Kromoszómakutatóké a Nobel-díj

Három amerikai tudós megosztva kapja az idei orvosi Nobel-díjat a sejtosztódás alapvető mechanizmusának felderítéséért. Elizabeth Blackburn, Carol Greider és Jack Szostak egyetemi kutatók a tízmillió svéd koronával (egymillió euró) járó kitüntetést a svéd Karolinska Intézet indoklása szerint azzal érdemelték ki, hogy új dimenziót nyitottak a sejtműködés tanulmányozói számára.

Hírösszefoglaló
2009. 10. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiderítették, hogyan másolódnak a kromoszómák, és mi védi azokat a sérülésektől. Rájöttek, hogy a sejtek reprodukciós folyamatában a kromoszómák végét a sérülésektől védő telomereké, illetve az azokat fenntartó telomeráz enzimé a fő szerep.
Megállapították, hogy az életkor előrehaladtával a telomerek hossza rövidül, vagyis azok zsugorodó mérete és a sejtöregedés között egyenes az összefüggés. Felfedezéseik közelebb visznek az öregedés, a rákos folyamatok megértéséhez és a forradalmian új gyógyító terápiák kidolgozásához. Stockholmban ma a fizikai, szerdán a kémiai, csütörtökön az irodalmi, pénteken a békedíj várományosának nevét teszik közzé. A díjátadó ünnepséget minden esztendőben december 10-én, a díjalapító Alfred Nobel halálának évfordulóján tartják.
Bővebben a 16. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.