Külföldiek diktálták a privatizációt

Munkatársunktól
2009. 10. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több szempontból is kilóg hazánk a térségi országokban megvalósult privatizációs folyamatok sorából – derül ki a Rendszerváltás és privatizáció című tegnap bemutatott könyvből, amelyben Soós Károly Attila közgazdász vette górcső alá Csehország, Lengyelország, Magyarország, Oroszország, valamint Ukrajna és Szlovénia magánosítási gyakorlatát. A magyar privatizáció egyik legfontosabb sajátossága, hogy az állam a többiekhez képest jelentősebb mértékben árusította ki a köztulajdonban lévő vállalatokat külföldi befektetőknek. Már a magánosítási folyamat közepén, 1997-ben a száz legnagyobb magyar vállalat közül 63-nak volt külföldi tulajdonosa, és csak kilenc cég került hazai vállalkozás irányítása alá.
Legkevésbé hazánkban alkalmazták a magánosítás kedvezményes módszereit, amiben Soós szerint fontos szerepe volt hazánk eladósodottságának. A privatizációs bevételekkel is kakukktojásnak számít Magyarország, mert a GDP-hez mérten nálunk árusították ki a legtöbb állami vagyont. Míg a privatizációs befizetések Csehországban és Lengyelországban 2003-ig a GDP 21, illetve 12 százalékát tették ki, addig nálunk e mutató 31,6 százalékra rúgott. Leginkább a csehországi privatizáció célozta meg a korábbi politikai elit minél teljesebb leváltását. A szociális fejlődésben a szlovén magánosítás érte el a legtöbb eredményt, a privatizáció lassú és óvatos gyakorlatával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.