Kulturális autonómia a Vajdaságban

Az etnikai kisebbségek nemzeti tanácsairól szóló jogszabály belgrádi elfogadása után Szerbiában adottak a kulturális autonómia feltételei. Hamarosan elkezdődik a választójoggal rendelkező vajdasági magyarok névjegyzékének összeállítása.

Pataky István
2009. 10. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kivizsgálás. Pásztor István közölte, tárgyalt Borisz Tadics szerb köztársasági elnökkel arról, hogy szerb és magyar történészekből álló bizottság jöhetne létre azoknak a tömeggyilkosságoknak a kivizsgálására, amelyeket 1944–45-ben szerb fegyveresek követtek el vajdasági magyarok ellen. A VMSZ-elnök hangsúlyozta, hogy ezzel a magyar–szerb viszonyrendszerben a megbékélés alapját lehetne megteremteni. Ha ez sikerülne, hihetetlenül fontos lenne a mi közösségünk számára, és követendő példa lehetne – tette hozzá. (MTI)


Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke a törvényt egy fontos állomásnak nevezte azon az úton, amely a Vajdaságban élő magyar közösség hosszú távú célkitűzéseinek megvalósítása felé vezet. A politikus az Országgyűlés külügyi és határon túli ügyekkel foglalkozó bizottságának meghívottjaként adott tájékoztatást tegnap a szerbiai fejleményekről. Mint mondta, a nemzeti tanácsok működését szabályozó, augusztus 31-én elfogadott törvény nem nevezhető ideálisnak, de annak tartalma több mint kilencven százalékban tartalmazza azokat az elvárásokat, amelyeket a délvidéki pártok tavaly közösen összeállított tervezete rögzített. „A törvény elfogadása egyik biztos jele annak is, hogy a vajdasági magyar politizálás aránylag jó kondícióban van” – fogalmazott a VMSZ vezetője. A jogszabály értelmében az év végig – négy hónap alatt – össze kell állítani a választókorú vajdasági magyarok névjegyzékét, ők választhatják meg majd közvetlenül a kulturális autonómiát működtető Magyar Nemzeti Tanács harmincöt tagját. A közvetlen választáshoz legalább 118 ezer vajdasági magyarnak kell feliratkoznia a vajdasági magyarok választói névjegyzékébe. A magyar parlamenti pártok képviselői egyhangúlag nemzetpolitikai sikertörténetként értékelték a szerbiai törvényt. Németh Zsolt, a külügyi bizottság elnöke kijelentette: a vajdasági magyarok az elsők, akik a most hatályba lépett jogszabállyal elérték az autonómia egyik formáját, a kulturális autonómiát. „A törvény nagymértékben járulhat hozzá ahhoz, hogy a vajdasági magyarságnak jövője legyen” – hangsúlyozta a fideszes politikus, aki szerint ez a siker precedensértékű. Mint mondta, Szerbia – a jelenlegi szlovák kormánnyal ellentétben – felismerte, nem a kisebbségek léte okoz instabilitást, hanem a nemzetiségek jogainak megtagadása.
Reális esély van arra, hogy a Vajdaság jogállását szabályozó alaptörvény, az úgynevezett statútum és a hozzá kapcsolódó hatáskört szabályozó törvény a szerb parlament elé kerüljön – számolt be ugyancsak tegnap Pásztor István VMSZ-elnök. A Vecernje novosti belgrádi napilap ugyanakkor úgy tudja, a statútumot jelentősen megváltoztatják. Az újság értesülése szerint az okmány a Vajdaságot biztosan nem fogja az európai együttműködés egységes kulturális, civilizációs, gazdasági és földrajzi térségének alkotó részeként meghatározni, hanem csak európai régióként. Törlik a statútumból azt a részt, hogy Vajdaság területét csak polgárainak referendumon kinyilvánított akaratával lehet megváltoztatni. Újvidék nem lesz főváros. Ezt a szót székhellyel helyettesítik. Nem adatik meg a Vajdaságnak az a jog sem, hogy nemzetközi szerződéseket köthessen. Csak megállapodásokat. Azt még nem döntötték el, hogy a Vajdaságnak lehet-e kormánya, vagy marad a végrehajtó tanács – idézte a nagy példányszámú lapot a Vajdaságma hírportál.

Jogosítványok. Váradi Tibor vajdasági jogászprofesszor a törvényt ismertetve elmondta, hogy a megválasztandó magyar nemzeti tanácsnak véleményezési és javaslattétel mellett döntéshozatali joga is lesz. Példaként említette, hogy a magyarok által is lakott helységnevek magyar változatát a tanács állapítja meg, és ez hivatalos lesz a szerb megnevezés mellett. Kiemelte, hogy azoknak az oktatási, nevelési intézményeknek, ahol magyar nyelven oktatnak, az tanács kérésére az állami szerveknek át kell adniuk az alapítói jogokat. „Ez tényleges autonómia” – jelentette ki Váradi Tibor. Ezeknek az intézményeknek a fenntartásához költségvetési garancia is jár, de jogértelmezés kell majd eldöntse, mit is garantál a törvény. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.