Egy levelet mutatott be tegnapi sajtótájékoztatóján Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének igazgatója, amit elmondása szerint már továbbküldött az ügyészségnek. A nyilvánosságra hozott levél írója azt állítja, ötmillió forint kenőpénzt kellett átadnia Benedek Fülöpnek, az agrártárca akkori államtitkárának annak érdekében, hogy a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet megvegye tőle 105 millió forintért a több mint háromszáz hektáros erdőjét. A levélírót idézve Budai Gyula elmondta: a kenőpénzt Nagy Béla, a Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. volt gazdasági igazgatója vette át, de tovább is adta az agrártárca akkori közigazgatási államtitkárának.
Lapunk megkeresésére Nagy Béla, miután meghallgatta a levélben megfogalmazott állításokat, úgy nyilatkozott, hogy „ilyen hülyeséget még nem hallott”, majd hozzátette: „Kit akarnak kinyírni?” Miután jeleztük, egy levél tartalmát ismertettük, hozzátette: ez nem igaz. A Magosz szövetségi igazgatója emlékeztetett arra is, hogy tavaly decemberben tett büntetőfeljelentést Benedek Fülöppel szemben közokirat-hamisítás bűntettének gyanúja miatt. Mint mondta, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. azóta már lemondatott vezérigazgató-helyettese olyan meghatalmazást adott, amelyre nem volt joga, valótlan tartalmú okirattal próbált jogokat bizonyítani egy Békés megyei vadásztársaság alakuló ülésén.
Budai Gyula arról is beszámolt, hogy a vádhatóság decemberben tett feljelentését megalapozottnak találta, és elrendelte a nyomozást Horváth Klára, Bábolna polgármestere, szocialista országgyűlési képviselő ügyében. A Központi Nyomozó Főügyészség hűtlen kezelés gyanújával indított vizsgálatot a képviselő asszonnyal szemben – mondta Budai Gyula, aki emlékeztetett arra, hogy Horváth Klára úgy adott bérbe egy 85 hektáros állami földterületet, hogy a legalacsonyabb ajánlatot tevő helyi cég, az IKR Zrt. nyerte meg a pályázatot. A Magosz igazgatója szerint a pályázati kiírás is szabálytalan volt, ráadásul a vagyonkezelő hozzájárulását sem kérte ki a településvezető.
Emellett – tette hozzá a politikus – előkerült egy kölcsönszerződés is, amely szerint Horváth Klára 20 millió forintos magánkölcsönt vett fel az IKR vezérigazgatójától. A szóban fogó hitelt pedig nem szerepeltette vagyonnyilatkozatában. Budai közölte: a kölcsönszerződésen szereplő aláírás láthatóan Horváth Klárától származik. A szerződés létezését lapunknak úgy a polgármester asszony, mint az IKR Zrt. vezérigazgatója tagadta. Budai Gyula ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy miután az ügyben immár a vádhatóság vizsgálódik, nem vele, hanem az ügyészséggel lehet vitájuk az érintetteknek. Budai Gyula végül megjegyezte: amennyiben a Fidesz kormányra kerül, úgy minden eddig napvilágra került, s a jövőben esetleg előkerülő korrupciós ügyet kivizsgáltatnak.
Gyanúsított a volt ügyvezető. Immár gyanúsítottja is van annak a bábolnai nyomozásnak, amelyik azért indult, mert a ménesbirtok vezetője jogcím nélkül utalt át 365 millió forintot a felszámolás alá került Bábolna Zrt.-nek. Mezei Lászlót, a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft. volt ügyvezetőjét még ebben a hónapban hallgatja ki gyanúsítottként a Komárom-Esztergom megyei rendőrség – tudta meg lapunk. Az ügyészség korábban hűtlen kezelés miatt rendelt el nyomozást, miután tavaly áprilisban Medgyasszay László kereszténydemokrata képviselő feljelentést tett, mert feltételezése szerint a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft.-nél különösen nagy értékű vagyoni hátrányt okoztak bizonyos pénzmozgások. A honatya főként egy 365 millió forintot érintő átutalás miatt fordult a vádhatósághoz. A pénzt a ménesbirtok tavaly lemondatott vezetője a Bábolna Zrt. felszámolójának utalta át. A politikus a feljelentéssel kapcsolatban arról számolt be, hogy Mezei Lászlótól úgy értesült, az átutalásra Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. azóta lemondatott vezérigazgatója adott utasítást.
Az összeget a ménesbirtok abból a 800 millió forintból utalta át a Bábolna Zrt.-nek, amit a tönkrement mintagazdaság földjeinek művelésére kapott kamatmentes kölcsönként az államtól. A szerződés szerint a pénzt a Bábolna Zrt. azért kapta a ménesbirtoktól, mert a vagyonkezelő megszüntette a zrt. által művelt állami földek bérleti jogát, s emiatt állítólag kár érte a céget. Ugyanakkor e jogcímen korábban az MNV Zrt. már elszámolt 417 millió forintot a társaságnak. Mivel a ménesbirtok jogi kapcsolatban nem állt a Bábolna Zrt.-vel, máig tisztázatlan a szóban forgó 365 millió forint útja. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. közben már egyértelműen elhárítaná a felelősséget. Ráadásul információink szerint Mezei László nem rendelkezik írásos bizonyítékkal arról, hogy a vagyonkezelő volt vezérétől kapott volna utasítást az átutalásra. Próbáltuk az ügyben megkérdezni Mezei Lászlót is, ám nem sikerült. Telefonját rendre más vette fel, s tévesnek nevezte a tárcsázott számot.
Közben a Bábolna Zrt. felszámolóbiztosa által elkészített első közbenső mérleget a vagyonkezelő megtámadta. Az szerepel ebben a mérlegben, hogy 2008. május 27-én megállapodás született a vagyonkezelővel arról, hogy a ménesbirtok átutalja a Bábolna Zrt.-nek a 365 millió forintot. Kamarás Miklós, az MNV Zrt. jelenlegi vezérigazgatója viszont e mondat miatt fellebbezett a közbenső mérleget elfogadó bírósági végzés ellen. Álláspontja szerint ugyanis a mérleg által említett egyeztetéseken a vagyonkezelő nem vett részt, s nem járult hozzá az összeg átutalásához. Kérdésünkre, hogy az MNV Zrt. miért tekinti vitathatónak a megállapodást, a vagyonkezelő sajtófőnöke kitérő választ adott. Azt viszont egyértelműen rögzítette, hogy a kérdéses megállapodást a ménesbirtok és a felszámoló kötötték egymással.
Megkerestük az ügyben Medgyasszay László képviselőt is, aki azon reményének adott hangot, hogy a nyomozás az átutalás hátterét is felderíti, s végül nem a megtévesztett végrehajtó lesz az ügy első számú és egyetlen áldozata.
Szentesi Zöldi László rendesen a sarokba állította Magyar Pétert