
origo.hu
Lánczi András: A celebpolitikus politizálás üres és felszínes
BSE-fertőzés Ausztriában. Kergemarhakórral (BSE) fertőzött szarvasmarhát találtak Ausztriában, két év után először. Az eset Felső-Ausztriában történt – adta hírül a Szabad Föld. A 12 éves állat húsa nem került kereskedelmi forgalomba – közölte az osztrák egészségügyi minisztérium. A fertőzésre a szarvasmarha levágásakor, a kötelező ellenőrzéskor derült fény. A tesztet minden alkalommal elvégzik, amikor kétévesnél idősebb marha kerül vágóhídra. Eddig összesen hét kergemarhakóros szarvasmarhát találtak Ausztriában, az első fertőzés 2001-ben, a legutolsó 2007-ben vált ismertté. Európában tavaly 69 BSE-fertőzést mutattak ki a minisztérium adatai szerint. A fertőzések száma folyamatosan csökkent 2001 óta, amikor 2167 esetet regisztráltak. (K. T. L.)
Egy tavalyi törvénymódosítás nyomán elvileg már az őszi vetésnél használt, licencdíjjal védett vetőmagok utánvetése során jogdíjat kellene fizessenek a termelők. A Magyar Agrárkamara viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy a díjak mértéke a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Értesítőben 2009. szeptember 15-én jelent meg. Eddig az időpontig azonban már elvetették csaknem az összes repcét, s a kalászosokból is vetettek. Ez azért fontos, mert e területekre nem szedhető jogdíj, mivel a törvény kimondja: a mezőgazdasági termelő és a jogosult közötti megállapodás hiányában, a vetést megelőzően kell közzétenni a növényfajtára vonatkozó díj mértékét.
Az agrárkamara komoly adatvédelmi problémákat is felvetett. Tájékoztatásuk szerint ugyanis a kft. által a növénytermesztők számára több ezer példányban kiküldött fajtahasználati nyilatkozat megtévesztő módon olyan adatok feltüntetésére is ráveheti a termelőket, amelyek megadására nem kötelezi a jogszabály. A Magyar Agrárkamara a levelében leszögezi, hogy a vonatkozó jogszabály szerint az adatszolgáltatási kötelezettség csak a termelő és a vetőmag-feldolgozó nevére, illetve címére, továbbá a jogosult javára oltalom alatt álló növényfajta nevére terjed ki. Ezért levélben szólította fel a Fajtaoltalmi Nonprofit Kft.-t, hogy orvosolja a problémákat. Az elmúlt esztendőig a növénynemesítők érdekeire való tekintettel tilos volt a fémzárolt, vagyis licencdíjjal védett vetőmagok utánvetése. Ugyanakkor köztudott volt, hogy a termelők gyakran a védett vetőmagból termesztett saját terményüket vetették el. E tevékenységet szorították tavaly törvényi keretek közé, s ezért tavaly nyár vége óta 21 növényfaj szaporítóanyagai, illetve az ezek utántermesztett változatainak felhasználása esetén fajtahasználati jogdíjat kellene fizetniük a mezőgazdasági termelőknek.
A gazdálkodók természetesen nem örültek az új jogszabálynak, egyrészt azért, mert féltek a további – a most bekövetkezni látszó – felesleges és túlzó adminisztrációtól, másrészt pedig azért, mert ez tovább növeli a költségüket, miközben a termények ára immár egy éve ismét lejtőre került.
Lánczi András: A celebpolitikus politizálás üres és felszínes
Mennybe repült a Napoli, az Inter utolsó mentsvára a BL maradt
"Halálomig őrizni fogom" - búcsúlevelet hagyott Benedek Tibor
Vezércikk – Brutális feszültség Miskolcon, Lázár János olyat tapasztalt, amilyet még sosem + videó
Csak hét kérdés, mégis csak keveseknek sikerül hibátlanul kitölteni ezt a kvízt
Van ahol még ezer forintot sem kell fizetni az eper kilójáért
Az Orbán-gyűlölő humorista az anyját is felrobbantaná és közben sortüzet vizionál
Böde 15. bajnoki gólja kevés volt, a Kecskemét elrontotta a Paks ünnepi hangulatát
Slot elmondta, Szoboszlainak kivel kell megharcolnia a helyéért a jövőben
Lamine Yamal követelései a barcelonai csapattársait is nagy bajba sodorják
Böde Dániel 11-est lőtt, ő lehet minden idők legidősebb NB I-es gólkirálya
Kitört a pánik Leverkusenben Xabi Alonso utódjelöltje láttán
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.