A gázcégek foglyai leszünk?

Nem könnyű a mozgás a lakossági gázpiacon: a jelenlegi szabályozás szerint a szolgáltatók nem könnyítik meg azoknak a helyzetét, akik váltanának, de azokét sem, akik visszatérnének az eredeti szolgáltatójukhoz. Lapunkat már a korábban az EMFESZ nevű céghez átlépő fogyasztók keresték meg, akik később meggondolták magukat, ám amikor ezt bejelentették, egy jókora összeget számláztak ki a részükre.

Dékány Lóránt
2010. 02. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy miskolci lakos – nevezzük T. J.-nek – tavaly októberben úgy döntött, a Tigáz helyett ezentúl az EMFESZ-től szeretné kapni a földgázt. A szabadpiaci cég átlagosan nyolcszázalékos árkedvezményt ígér a fogyasztóknak az egyetemes ellátókhoz képest, ám a szolgáltatás háttere még tavaly áprilisban bizonytalanná vált, miután a társaság nem kapott közvetlenül Oroszországból érkező fűtőanyagot. Bár ügyfeleit egyéb forrásokból az EMFESZ ma is maradéktalanul kiszolgálja, a cégre nézve nem túl kedvező hírek hallatára T. J. novemberben meggondolta magát. Levelet írt az EMFESZ-nek, amelyben leírta: visszamondja a szerződését, és továbbra is a Tigáz ügyfele marad. Válaszként azonban egy 140 ezer forintról szóló számlát kapott, amit a szabadpiaci szolgáltató „pénzügyi biztosítékként” számolt fel. Ez azért meglepő, mert a szolgáltatóváltás nem valósult meg ennyi idő alatt, tehát T. J. az EMFESZ-től egy molekula gázt sem kapott. A fenti történet egyedinek tűnik, ám több olvasónk is arról számolt be, hogy amikor EMFESZ-ügyfélként a visszatérés mellett döntöttek, a társaság komoly összeget számlázott pénzügyi biztosítékként, amit ha nem fizetnek be, nem tudnak szolgáltatót váltani, mivel ennek előfeltétele a fogyasztó tartozásának rendezése.
Az EMFESZ-nél lapunk megkeresésére közölték, a pénzügyi biztosítékot az addigi átlagfogyasztás alapján kalkulálják, vagyis ennyit számláznának ki akkor is, ha az ügyfél nem diktálná be havi mérőóraállását, így becsülniük kellene a kiküldött számla végösszegét. Mindez kéthavi fogyasztás ellenértékét jelenti előre, mivel ennyi idő szükséges ahhoz, hogy a szolgáltatóváltás végbemenjen. Amennyiben a pénzügyi biztosíték mértéke túlnő a ténylegesen elfogyasztott gáz árán, akkor a különbözetet az EMFESZ utólag visszafizeti. A társaságnál hozzátették: a Magyar Energia Hivatal (MEH) folyamatosan ellenőrzi az EMFESZ működését.
A visszatérés problémája elég sok fogyasztót érint. Csak a Tigáztól ugyanis – amelyik az egyik legtöbb ügyfelet veszítő egyetemes szolgáltató – körülbelül 24 ezer fogyasztó távozott, ugyanakkor 30 ezren gondolták meg magukat, főként még a váltás létrejötte előtti időszakban.
Az egyetemes szolgáltatók a fogyasztókkal szemben egyébként hasonlóan járnak el, mivel két hónapra előre becsült számlát állítanak ki a távozni készülőknek, és ezt a módszert a MEH is jóváhagyta. A piacot ismerők szerint valamennyi szolgáltató célja ezzel az, hogy váltáskor semmiképpen se keletkezhessen vesztesége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.