Egymásnak esett nyugdíjügyben a két nagy párt kommunikációs csapata már a három hónapos kampány legelején. A hét végén a szocialisták és a fideszesek is kifejtették egyazon álláspontjukat, hogy nem akarják bevezetni a „rettegett” svéd modellt, amelynek nyomán állítólag 70 évre kellene emelni a nyugdíjkorhatárt, és ami miatt az újonnan nyugdíjba vonulók 15-20 százalékkal kevesebbet kapnának.
*
A rendszer lényege, amint az a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök kezdeményezésére megalakult Nyugdíj- és időskor-kerekasztal munkáját lezáró dokumentumból kiderül, hogy egy egyéni számlás rendszert vezetnének be, amelyben annyi nyugdíjat osztanának vissza egyénenként, amennyit nyugdíjba vonulás előtt egyénenként befizettek. A svéd modell szerint a rendszer csak annyi nyugdíjat fizet ki adott évben a mindenkori időseknek, amennyit a mindenkori járulékok az adott esztendőben összesen fedeznek.
Január elején Varga Mihály, a Fidesz alelnöke is beszélt erről a rendszerről, ami megalapozta a szocialista offenzívát; eszerint az ellenzéki párt kormányra kerülve a nyugdíjasok kárára intézkedne. A Fidesz viszonzásként azzal érvelt, hogy éppen a Miniszterelnöki Hivatal büdzséjéből támogatott Nyugdíj- és időskor-kerekasztal-dokumentum igazolja, hogy a szocialisták készülnek a nyugdíjrendszer svéd modell szerinti átalakítására. A cáfolatok és ellencáfolatok után egyébként mindkét politikai oldal hangsúlyozza, hogy nem kívánja bevezetni a svéd modellt, és hogy az üzenet a választók szintjén is rögzüljön, a Fidesz és az MSZP is bejelentette, aláírásgyűjtésbe kezdenek a nyugdíjak védelmében, lényegében ugyanazt tudakolva az állampolgároktól.
Sajtótájékoztatóján Iván László (Fidesz) közölte, kérdőívük alapján a lakosság is részt vehet és beleszólhat a mindennapi életüket meghatározó, jövőjüket befolyásoló dolgokba, és egyben saját maguk is visszautasíthatják az MSZP vádjait a Fidesz nyugdíjpolitikáját illetően. Az ellenzéki párt nyugdíjastagozatának elnöke elmondta, az akció során a Fidesz a következő kérdésekre kér választ: Egyetért-e ön azzal, hogy ne lehessen privatizálni a nyugdíjpénztárakat, és ne lehessen veszélybe sodorni valamennyi magyar ember nyugdíját, hogy ne emelkedjen hetven évre a nyugdíjkorhatár, ne csökkenjen 15-20 százalékkal az újonnan nyugdíjba vonulók juttatása, és hogy a gazdasági növekedés hozadékából a nyugdíjasok is megfelelő mértékben részesüljenek. A politikus a szocialisták szórólapjain megjelent információt – mely szerint a Fidesz drasztikus nyugdíjcsökkentésre készül, és hetven évre emelné a nyugdíjkorhatárt –hazugságnak és torzításnak nevezte, majd újra leszögezte: pártjának nincsenek ilyen jellegű tervei, nem vezetik be a svéd modellt. Iván László újságírói kérdésre – szerepel-e a Fidesz nyugdíjpolitikájában az egyéni számlás rendszer bevezetése – azt mondta: erre csak akkor adhatják meg a választ, ha tisztán látják az ország gazdaságának valódi helyzetét.
Mesterházy Attila ugyancsak szombaton jelentette be, hogy a szocialisták is aláírásgyűjtésbe kezdenek a „nyugdíjkatasztrófa ellen”. A párt miniszterelnök-jelöltje szerint az akció célja, hogy egyértelművé tegyék, mit gondolnak a nyugdíjrendszerről. Kérdőívük három kérdést tartalmaz: Egyetértenek-e azzal, hogy ne lehessen 70 évre emelni az alapnyugdíj kifizetésének korhatárát; hogy ne valósulhasson meg az az elképzelés, amely 15-20 százalékkal csökkentené az újonnan nyugdíjba vonulók öregségi nyugdíját; hogy az éves nyugdíjemelést a jelenlegi rendszerben számolják ki, azaz megfelelő mértékű gazdasági növekedés esetén a nyugdíjakat az inflációt meghaladó mértékben kelljen emelni (mindhárom a Fidesz kérdéseiben is benne van – a szerk.). Mesterházy hozzátette, meg akarják védeni a nyugdíjasokat a Fidesz modelljétől, amely a szolidaritás elvét akarja kiiktatni a jelenlegi rendszerből. Mesterházy szerint a nyugdíjtémában Orbán Viktornak is meg kellene szólalnia.

Ezt kevesen tudták: 100 kiló alatt otthon is lehet temetni