Az amerikai hadvezetés csapaterősítést – állítólag 2500 főt – tervez küldeni Afganisztán északi részébe, amely térség német parancsnokság alatt van. Az amerikaiak a felkelők tevékenységének Kunduz tartományban tapasztalható erősödése miatt vették fontolóra az újabb katonák küldését az észak-afganisztáni tartományba – írta a francia AFP hírügynökség. Névtelenül nyilatkozó amerikai források közölték, hogy a németek kértek további csapatokat. Kunduzt délről határoló Baglán tartományban állomásozik a magyar honvédség tartományi újjáépítő csoportja, amelynek egyik konvoját éppen a múlt héten támadták meg Pakisztánból érkezett harcosok. Az ellenálló csoportok helyi tevékenysége nem korlátozódik egyik vagy másik tartományra, így az ellenük bevetésre kerülő amerikaiak érkezése hatással lehet a romló bagláni helyzetre is.
Közben csapaterősítést és az afgán biztonsági erők kiképzésében való fokozottabb részvételt egyaránt magában foglaló új Afganisztán-stratégia parlamenti elfogadását sürgette a német külügyminiszter. Guido Westerwelle hangsúlyozta, hogy az új stratégia legfőbb célja az afgán katonák és rendőrök képzésének felgyorsítása. A külügyminiszter szerint ezzel lehetővé válna, hogy a helyi erők mielőbb vállalhassák a felelősséget az ország biztonságának fenntartásáért, és megkezdődhessen a német katonai kontingens kivonása.
Addig azonban a kormány javaslata szerint 850 fővel kell növelni a Bundeswehr-kontingens létszámát, amely jelenleg 4500 főt tesz ki – erősítette meg a miniszter. A javasolt 850 főből 500 utazna állandó bevetésre, míg 350 személyt egyfajta rugalmas tartalékként – időben korlátozott bevetésre – készültségben tartanak. Westerwelle utalt a közelmúltban tartott londoni Afganisztán-konferenciára, és ennek kapcsán azt hangsúlyozta, hogy nemzetközileg is összehangolt stratégiáról van szó.
Demokrácia. A Bundestag a tervek szerint még ebben a hónapban szavaz a kormány által javasolt új mandátumról, és annak elfogadása a koalíciós pártok többsége miatt biztosra vehető. A vita megkezdésével egy időben a felmérések azt mutatják: a lakosság 90 százaléka elutasítja, hogy Németország több katonát küldjön Afganisztánba.

Ez most komoly? Az M44 végre elérhet a határig – térképen is mutatjuk